دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

در یادداشتی از عزت‌الله همتی، پژوهشگر روابط بین‌الملل و متخصص امور آمریکا:

چرا ترامپ سقوط کرد؟

برای پاسخ به این سوال که چرا ترامپ سقوط کرد؟ دو روایت و برداشت هست:

اول: ترامپ بد کرد و نتوانست مردم را راضی کند.. پس از حامیانش کاسته شد، و مثل همه کسانی که در انتخابات شکست می خورند، پایان یافت

دوم: ترامپ نه بخاطر کاهش طرفداران بلکه بخاطر انگیزه و به میدان امدن مخالفان همیشگی، پایین کشیده شد.✅ به نظر من، گزینه دوم تحلیل واقعی‌تری است.

 طی ۴ سال گذشته نه تنها از تعداد طرفداران ترامپ کم نشد بلکه ظاهرا با ۷۴ میلیون رای، بر حامیان اش هم افزوده شد.

 طبق اکثر نظرسنجی‌ها طی یکسال گذشته همواره میزان حمایت از ترامپ در بین محافظه کاران، بالای ۹۰ درصد بود.

با اینکه باخته است، براساس گزارش امروز نیویورک تایمز بجز معدودی جمهوری‌خواه که از قبل با ترامپ زاویه داشتند،  سایر آنها یا از شکایت ترامپ حمایت کرده اند و یا سکوت کرده اند.

 مطالعات جامعه‌شناسی نشان می دهد در اکثر جوامع دموکراتیک، تعداد لیبرال ها بیشتر از محافظه کاران است اما محافظه کاران عموما اقلیت موثر بوده و نهادهای پولی و قدرت را بیشتر در اختیار دارند. مشارکت پایین توده ها در انتخابات عموما باعث پیروزی محافظه کاران و مشارکت بالا باعث پیروزی لیبرال ها می شود.

 بنابراین، آنچه باعث شکست ترامپ در این دوره شد، نه بخاطر رویگردانی مردم و محافظه کاران از او، بلکه بخاطر مشارکت حداکثری لیبرالها در انتخابات بود. اوباما بعنوان رییس جمهور سابق بطور استثنایی و بی سابقه ای با همه توان به میدان آمد تا مردم را تشویق به رای دادن کند. شعار او هم این بود که لطفا رای بدهید.

 بایدن بر خلاف اوباما، بخاطر توانایی یا محبوبیت خودش رای نیاورد بلکه بخاطر مشارکت حداکثری لیبرال ها علیه ترامپ، پیروز شد.

 مطالعات جامعه‌شناسی سیاسی نشان می‌دهد، توده های لیبرال به نسبت محافظه کاران همواره مشارکت کمتری داشته و کمتر احساس تکلیف می کنند اما وقتی عواملی چون ترامپ بروز کنند، انگیزه مند شده و با حضور حداکثری تومار محافظه کاران را می پیچند.

 در آمریکای کنونی پدیده جدید این است که برخی جریانات ملی‌گرا و نژادپرست هم در کنار محافظه کاران مذهبی قرارگرفته و باعث شده اند ترامپ ۷۰ میلیون رای بدست آورد.

 ترامپ سرمایه عظیمی برای جمهوری‌خواهان رقم زده است. انتخابات کنگره هم نشان داد، جامعه به تناسب دو شقه شده و طبقه میانی کمرنگ تر شده است. این شکاف عظیم به این زودی ها برطرف نمی شود هر قدر بایدن تلاش کند(همانگونه که در سخنرانی دیشب گفت).

 سیاست و حکومت در آمریکا سخت‌تر شده و هردوجناح ترمز همدیگر شده و به سختی امور به اجماع پیش خواهد رفت. البته متاسفانه ایران از معدود مواردی است که عموما علیه آن اجماع بوده و هست.

کد خبر : 20220

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha