یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

اولین دستگاه اکمو کرمانشاه به بیمارستان امام علی(ع) تحویل داده شد

یک دستگاه اکمو از محل کمک‌های سازمان بهداشت جهانی مربوط به پروژه ICERP به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و مرکز آموزشی درمانی امام علی(ع) تحویل داده شد.

 به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، یک دستگاه اکمو از محل کمک‌های سازمان بهداشت جهانی مربوط به پروژه ICERP به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و با پیگیری‌های مستمر این دستگاه بسیار مهم امروز به مرکز آموزشی درمانی امام علی(ع) تحویل داده شد.

تورج شیرزادیان، مدیر تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در توضیح این دستگاه، اظهار داشت: اکمو؛ اکسیژناسیون غشایی برون‌پیکری، وسیله‌ای‌ست که برای حمایت قلبی و تنفسی خارج از بدن با هدف احیای قلبی-تنفسی فردی که سیستم گردش خون و تنفس وی نمی‌تواند اکسیژن کافی برای ادامه حیات را فراهم کند از چند روز تا چند ماه به‌صورت کامل یا پارشیال به کار می‌رود.

وی ادامه داد: دراین فرصت ارگان آسیب‌دیده عملکرد طبیعی خود را بازیافته و یا مورد پیوند قرار گیرد.در واقع اکمو زمانی برای فرد بیمار استفاده می‌شود که تمامی اقدامات درمانی ممکن صورت گرفته ولی علی‌رغم آن حداقل ۸۰ درصد مرگ ومیر برای  بیمار متصور است.

مدیر تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: تعبیه اکمو به دو نوع کلی«وریدی- شریانی»(V-A) (درمواردیکه قلب بیمار آسیب دیده باشد)و «وریدی _ وریدی» (V-V) (در مواردی که مشکل ریوی وجود داشته ولی قلب عملکرد نرمال دارد) تقسیم بندی می‌شود.

وی ارزش ریالی تقریبی این دستگاه را نزدیک به 2.5 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با هماهنگی انجام شده مقرر است عملیات نصب، راه‌اندازی و آموزش این دستگاه امروز دوشنبه، چهارم اسفند‌ماه با حضور متخصصین و کارشناسان مربوطه در مرکز آموزشی درمانی امام علی( ع)به انجام برسد.

کد خبر : 30401

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha