دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛

پاسخ به سوالات رایج در مورد واکسن کرونا

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در راستای راهنمایی مفید و موثر برای اطلاع‌رسانی درمورد دریافت واکسن کرونا به چندین سوال رایج دراین مورد پاسخ داد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی محمدی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به روند افزایشی تعداد بیماران کرونایی در استان، اظهار داشت: در‌حال حاضر چهار درصد بیماران بستری در استان با حال وخیم به دستگاه تنفس مصوعی وصل هستند.

وی با اشاره به بستری بودن ۴۶ کودک مشکوک به کرونا در بیمارستان محمد کرمانشاهی، گفت: هشت نفر از این تعداد در حال حاضر در بخش‌های ویژه بستری هستند.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پاسخ به سوالات رایج در مورد واکسن کرونا، گفت: پاسخ به سوالات می‌تواند راهنمای مفید و موثری برای اطلاع رسانی درمورد دریافت این واکسن باشد.

وی در ابتدا در خصوص عوارض واکسن، تصریح کرد: هر واکسنی ممکن است عوارض پس از تزریق داشته باشد، واکسن به‌صورت عضلانی تزریق می‌شود و تزریق زیرجلدی و وریدی نداریم.

محمدی اضافه کرد: اگر کسی واکسن آنفولاآنزا تزریق کرده یک یا دو هفته بعد از تزریق می‌تواند واکسن کرونا تزریق کند و یا اگر کسی بین دریافت نوبت اول و دوم به کرونا مبتلا شده باید ۲ تا سه هفته بعد از پایان قرنطینه، واکسن تزریق کند.

محمدی گفت: هر واکسنی که تزریق شده، در نوبت دوم هم باید همان تزریق شود، در ضمن قبلا از تزریق نیاز به استفاده از داروهای ضدحساسیت نیست.

وی با بیان اینکه افراد معتاد منعی برای تزریق واکسن ندارند، گفت: سردرد بعد از تزریق واکسن معمولا ۲۴ ساعت بعد بهبود می‌یابد اگر بیش از این زمان طول کشید نیاز به پیگیری دارد.

وی گفت: میزان علامت‌دارشدن ربطی به تأثیر و ایمنی واکسن ندارد، علائم تا ۷۲ ساعت معمولا طول می‌کشد.

محمدی خاطرنشان کرد: تأثیر واکسن بیشتر روی مرگ و میر است نه ابتلا، مبتلا می‌شوند ولی آمار بستری و مرگ ومیر کمتر خواهد بود.

وی افزود: قبل از تزریق واکسن نیاز به انجام تست پی‌سی‌آر نیست، هر گونه علائم را مبنا بر کرونا گذاشته و بعد از سپری شدن دوران قرنطینه برای تزریق اقدام شود علاوه بر این در همه مراکز تجمیع پزشک مستقر است و پاسخگوی سئوالات متقاضیان واکسن هستند.

کد خبر : 41287

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha