دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

حال ناخوش پرده "نقره‌ای" زیرسایه کرونا

رییس حوزه هنری کرمانشاه: دومین دوره رکود "سینماها" در کشور آغاز شده است

رییس حوزه هنری استان کرمانشاه با اشاره به حال و روز ناخوش سینماها گفت: بعد از رکود دهه ۷۰ به نظر می رسد با استمرار کرونا سینماها وارد دومین دوره رکود خود شده باشند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، افشین آزادی به مناسبت روز ملی "سینما" (۲۱ شهریور) در گفت و‌گویی، با اشاره به دو ساله شدن شیوع کرونا در جهان و ایران گفت: بیشترین آسیب از این معضل جهانی متوجه بخش فرهنگ و سینما بوده است.

وی افزود: در دوران شیوع کرونا عمدتا اماکن تجمعی به دلیل رعایت پروتکل ها می بایست تعطیل شوند که یکی از این اماکن سینماهاست که هنوز با گذشته ۱۸ ماه از شیوع کرونا نتوانسته اند به حال و روز سابق برگردند.

آزادی گفت: تعطیلی های پی در پی در شرایط قرمز کرونایی و از طرفی کاهش استقبال شدید مخاطبان از سالن های سینما در دوران بازگشایی آنها موجب شده سینماها رکود سختی را تجربه کنند.

وی افزود: اولین دوره رکود سینماها در ایران مربوط به دهه ۷۰ است که این رکود تا نیمه‌های دهه ۸۰ هم ادامه پیدا کرد و به تدریج از اواخر دهه ۸۰ و در دهه ۹۰ شاهد رشد صنعت سینما بودیم.

آزادی گفت: در دهه ۹۰ هم در صنعت فیلم‌سازی و هم در صنعت سینماداری رشد خوبی را شاهد بودیم و این صنعت در حال جان گرفتن بود که متاسفانه از اواخر سال ۹۸ با شیوع کرونا همه چیز عوض شد.

این مسئول گفت: در این دو سال با شیوع کرونا و تعطیلی سینماها، تعداد زیادی از  پرسنل سینماها از کار بیکار شدند و سینمادارها با مشکلات مالی شدیدی روبرو شدند.

وی افزود: دراین دوران متاسفانه صنعت فیلمسازی هم دچار مشکل شد، البته این معضل تنها مربوط به ایران نیست و جهان هم چنین چالشی را تجربه می کند.

آزادی گفت: در حال حاضر برخی فیلم های خوب هم ساخته شده اند اما با توجه به تعطیلی سینماها، سازندگان آنها فعلا تمایلی به اکران آن ندارند و این فیلم ها هنوز به بازار نیامده است.

آزادی تصریح کرد: این مشکلات در حالی است که متاسفانه آنطور که باید از این قشر حمایت نشده و دولت نتوانسته جبران کننده خسارت های بسیار سینمادارها شود.

رییس حوزه هنری استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، با روی کارآمدن دولت جدید، وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند توجه بیشتری به عرصه سینما داشته و حال و روز ناخوش سینمادارها را بیشتر دریابد.

آزادی گفت: فرهنگ زیربنای هر جامعه است و فیلم و سینما نقش مهمی در ساخت فرهنگ یک جامعه دارد و امیدواریم با توجه به اهمیت این مسئله مسئولان جدید اهتمام بیشتری هم در حمایت از سینمادارها و هم در تولید فیلم های فاخر داشته باشند.

کد خبر : 41300

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha