یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه؛

بهترین زمان کشت پاییزه در کرمانشاه اعلام شد

کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بهترین زمان برای کشت پاییزه گندم و جو در استان را دهه آخر مهر ماه اعلام کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، خسرو زره‌گر در گفت و گویی، با اشاره به آغاز فصل کشت پاییزه گندم و جو در مزارع کشاورزی استان از اول مهر، اظهار کرد: امسال با توجه به اینکه پیش بینی های هواشناسی حاکی از این است که احتمالا بارش های موثر حدود دو هفته دیرتر از سنوات معمول رخ می دهد، لذا از کشاورزان درخواست می شود کشت پاییزه خود را حدود دو هفته دیرتر از سالهای گذشته شروع کنند.

 زره گر ادامه داد: کشاورزان باید از اول مهر کارهای مرتبط با آماده سازی اراضی خود شامل تسطیح اراضی  و دیگر اقدامات را انجام داده تا در اواخر مهر ماه برای زیر کشت بردن اراضی کشاورزی خود آمادگی لازم را داشته باشند.

کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه در سالهای نرمال بارش موثر و به اصطلاح محلی "پَلِه" در دهه سوم آبان رخ می دهد، گفت: احتمالا امسال بارندگی موثر حدود دو هفته دیرتر از این زمان رخ خواهد داد. 

وی سپس اشاره‌ای هم به احتمال کاهش بارش های پاییزه در مقایسه با سنوات نرمال داشت و اظهار کرد: کشاورزان برای بالا بردن میزان بهره وری مزارع خود باید توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی در زمان کشت را اجرایی کنند.

وی رعایت عمق مناسب کاشت و میزان مناسب بذر را به کشاورزان توصیه کرد و افزود: کشاورزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمق کاشت و میزان مصرف بذر در هکتار(تراکم بذر) باید با کارشناسان جهاد کشاورزی مستقر در شهرستانها مشورت کنند.

وی با توصیه به استفاده از بذور گواهی شده از سوی کشاورزان، گفت: انتخاب بذر خوب ارتباط مستقیمی با میزان عملکرد مزارع کشاورزی دارد.

زره گر با اشاره به وابستگی بالای کشت دیم به نزولات جوی، گفت: با توجه به اینکه میزان مزارع زیر کشت دیم در استان بالاست، رعایت نکات توصیه‌ای برای کشت دیم می تواند منجر به عملکرد بیشتر مزارع شود.

زره گر با توصیه به کشاورزان استان برای تحت پوشش بیمه بردن اراضی خود، گفت: کشاورزان فراموش نکنند تنها مرجعی که می تواند در زمان بروز خسارت از آنها حمایت به عمل آورد بیمه اراضی کشاورزی است، لذا نباید از بیمه کردن اراضی خود غفلت کنند.

کد خبر : 41335

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha