یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

در دانشگاه رازی برگزار شد؛

آغاز «همایش بین‌المللی شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی»

«همایش بین‌المللی شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی» با حضور اندیشمندان و چهره‌های برجسته داخلی و بین‌المللی به میزبانی دانشگاه رازی آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، «همایش بین‌المللی شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی» با حضور اندیشمندان و چهره‌های برجسته داخلی و بین‌المللی صبح امروز مورخ 31 شهریور ماه  1400،  همزمان با آغاز  چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس به میزبانی دانشگاه رازی آغاز به کار کرد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی در ابتدای این همایش ضمن خیرمقدم و گرامیداشت هفته دفاع مقدس به ایراد سخنرانی پرداخت. مشروح سخنان ایشان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 اساتید بزرگوار، اندیشمندان و میهمانان عزیز

سلام علیکم

امروز دانشگاه رازی این افتخار را دارد که تأمل و پژوهش در باب شخصیتی را در این همایش مورد مطالعه و بررسی قرار داده است که نه تنها نام‌آشنای ملت ۸۰ میلیونی ایران است بلکه در منطقه خاورمیانه و ذهن بسیاری از استراتژیست‌های تدوین امنیت در منطقه غرب آسیا و امنیت جهان، چهره‌ای نام آشنا، اثرگذار و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و پیچیده‌ای بوده است.

این دانشگاه در غرب کشور و در استانی قرار دارد که به فرموده رهبر عظیم الشأن‌مان "سینه ستبر ایران اسلامی" است و هشت سال دفاع مقدس در مقابل هجمه بعثیون را تجربه کرده است و به خوبی و با تمام وجود، مردمش هم از جنگ بیزارند، و هم علاقه‌مند هستند شخصیت‌های اثر گذار و ایدئولوگ‌های تأمین امنیت در منطقه را از جهات سبک کاری شناسایی نموده و با شاخص‌ها و استانداردهای دانش جهانی در مقوله امنیت، موضوع را در مجامع علمی مورد بررسی و کنکاش قرار دهند.

 دانشگاه رازی با قریب ۵۰ سال سابقه و با حدود ۵۰۰ عضو هیئت علمی و بیش از ۱۰ هزار دانشجو در موقعیتی مکانی قرار دارد که روزی همین سایت آموزشی‌اش، محل نگهداری و بیمارستان صحرایی مجروحین جنگی هشت سال جنگ تحمیلی بوده است. لذا مغتنم می‌دانم در این همایش که شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف در آن مشارکت داشته‌اند این سردار دارای سبک در مقوله امنیت منطقه را در چشم انداز بین‌الملل مورد بررسی و مداقه قرار دهیم.

پژوهشگران بسیاری در این مقوله مشارکت ورزیدند و مقاله ارسال نمودند که جا دارد از تمامی آنان تشکر ویژه داشته باشم. همچنین از تمامی شخصیت‌های دینی، سیاسی، نظامی و فرهنگی که با این همایش همکاری داشته‌اند و بر غنای علمی آن افزوده‌اند صمیمانه تشکر می‌نمایم.

 به زعم بسیاری از صاحب‌نظران؛ شهید سلیمانی صاحب سبک و دارای مکتب خاصی در مقوله فرماندهی جبهه‌های جنگ بوده است، او فقط واجد ویژگی‌های نظامی نبود، جوشش و پیوند او با مردم منطقه و استفاده حداکثری از همراهی مردم و بسیج مردمی در تأمین امنیت به همراه حُسن خُلق و تواضع وافری که در رفتار او تجلی پیدا کرده بود و همچنین روحیه توکل بالای او، همگی از او شخصیتی دوست داشتنی در دل میلیون‌ها نفر مردم منطقه به وجود آورده بود و این شخصیت بارز و اثرگذار در خنثی‌سازی کید شیطان چنان عظمت یافت که نهایتاً شیطان بزرگ آمریکا به صورتی عریان قساوت خود را ظاهر و مستقیماً حذف او را هدف قرار داد.

تجلیل ده‌‌ها میلیونی مردم ایران و مردم منطقه در مراسم وداع با این عصاره فرهنگ حسینی و همرزمش ابومهدی المهندس در زمان خود، نشان داد که او شخصیتی بانفوذ و ماندگار در تاریخ این منطقه بوده و خواهد بود.

 آرزو داشتیم این همایش که با همّت پژوهشگران و اساتید دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه مطرح و پیگیری شده و با مشارکت اندیشمندان، محققین و همفکران و همرزمان این شهید بزرگوار در چندین محور به بررسی این شخصیت پرداخته است، به صورت حضوری برگزار می‌شد و ما در این دانشگاه میزبان شما فرهیختگان از اقصا نقاط کشور و دنیا بودیم. آرزو می‌کنم که این پاندومی کرونا به زودی مهار شده و شما عزیزان همواره از نعمت سلامت برخوردار باشید.

 بر خود واجب می‌دانم از تمامی عزیزان و همکاران محترم در دانشگاه رازی و همه مؤسساتی که با این همایش همکاری کردند؛ دانشگاه‌های مختلف، حوزه‌های علمیه، عزیزان و برادران سپاهی و همه بزرگوارانی که در برگزاری این همایش نقش آفرین بودند، صمیمانه تشکر کنم. امیدوارم این حد کوچکی که دانشگاه رازی  در مسیر اعتلای نام این شهید بزرگوار اقدام کرده و در مسیر تجلیل علمی و بیان ویژگی‌های تخصصی این شهید بزرگوار اقدام شده سهم کوچکی از ادای دِین شما  شما عزیزان به این شهید بزرگوار باشد. امیدوارم این صفاتی که همه ما از این شهید بزرگوار سراغ داریم همانطور که رهبری فرمودند؛ ایشان هم محبوب قلوب بود، هم عاشق مکتب اسلام بود هم با تدبیر بود و بسیار به مسائل اعتقادی پایبندی عملی داشت.

امیدوارم همه ما رهروان راه این شهید، توفیق داشته باشیم در این ایام سالگرد دفاع مقدس،  در مسیر حرکت این شهید گامی برداشته باشیم و به نحو شایسته‌ تبیین و تدوین دکترین این شهید را در مجامع علمی نهادینه کنیم. مجددا تشکر می‌کنم از همه عزیزان به خصوص جناب آقای دکتر بیگلری که به شبانه‌روز پیگیر این همایش بوده‌اند و همه همکاران ایشان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، حوزه فرهنگی و بسیج اساتید که سبب شد امروز این توفیق نصیب دانشگاه رازی گردد.

والسلام علیکم و رحمةالله

در ادامه دکتر نورالدین شیرین رئیس رادیو و تلویزیون قدس شعبه ترکیه پیرامون شهید سلیمانی و محور مقاومت به ایراد سخنرانی پرداخت. مشروح سخنان ایشان به شرح ذیل است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

سلام بر شهید قدس، سلام بر شهید جبهه‌ها، سلام بر شعار و بیرق جبهه مقاومت، سلام بر شهید قاسم سلیمانی

بار دیگر به شهید عزیزمان، شهید دل‌ها، شهید جبهه‌ها، شهید قدس، شهید امت، شهید مظلومین، محرومین و مستضعفان با تمام جان و دل درود می‌فرستیم.

سلام بر سردار شهید، سلام بر عباس زمان، سلام بر عمار زمان، سلام بر میثم زمان، سلام بر تو ای شهید.

تو با مبارزه و عزم و اراده‌ای که از خود نشان دادی امت اسلام را روسفید گرانیدی. تو امید، اعتماد و تکیه‌گاه مسلمانان مظلوم و مستضعف و بی‌پناه بودی. تو کابوس امپریالیست‌ها، صهیونیست‌ها، مستکبران و طاغوت‌ها، رژیم صهیونیست اشغالگر قدس، رژیم سعودی خبیث و ملعون اشغالگر کعبه، مکه و مدینه بودی. تو مانند کوه، همچون شیری در مقابل مستکبران و صهیونیست‌ها ایستادگی کردی. تو یلی در میادین و اسدالله بودی. در راه آزادی قدس، فلسطین و مسجدالاقصی آرمان، پرچم، آفتاب، نور و فرقان بودی. تو برای ما، برای امت و جبهه مقاومت مشعلی هستی که هرگز به خاموشی نمی‌گراید.

ای شهید عزیز، از تو هر زمان به نیکی و رحمت یاد می‌کنیم، همیشه خود را قدردان تو می‌دانیم. همیشه با حسرت و اندوه به تو می‌اندیشیم. حضرت سیدالشهدا(ع) در روز تاسوعا هنگامی که در جمع یاران خود سخن می‌گفت و برای آخرین بار با آنان عهد می‌بست، یکی از یارانش به ایشان گفت: ای حسین(ع) اگر عمر ابدی هم داشته باشیم، یک لحظه تو را ترک نخواهیم کرد. اگر هزاران بار بمیریم، کشته شویم و دوباره زنده شویم باز هم همراه تو خواهیم بود. بله، ای سردار شهید، اکنون ما نیز همانند یاران حسین(ع) به تو اعلام می‌کنیم که اگر عمرمان بی‌پایان باشد و در این دنیا تا ابد زندگی کنیم همیشه به یاد تو خواهیم بود. خود را قدردان تو خواهیم دانست. همیشه به آرمان‌ها، راه و اهداف تو پایبند خواهیم بود. بگذار دشمنان ما را هدف قرار دهند و بمب‌هایشان را بر سرمان فرو بریزند و با گلوله‌هایشان سینه‌هایمان را بشکافند و ما را بکشند که اگر هزار بار هم کشته شویم، صدهزار بار هم جان دهیم، دوباره اگر به زندگی بازگردیم با تو و در کنارت خواهیم بود و به تو اقتدا خواهیم کرد. در راه حفاظت از آرمان‌ها و تحقق اهدافت و برای اهتزار پرچم تو بر برج‌های صهیونیست‌ها و مستکبران در مسیر تو خواهیم بود و راهت را ادامه خواهیم داد.

ای شهید یاد تو را همیشه در دلهایم زنده نگه می‌داریم. همیشه با دوستان و برادران به تو فکر می‌کنیم. هرگاه که سخن از امت، جبهه مقاومت، قدس و مبارزه با صهیونیست‌ها و مستکبران به میان آید ابتدا تو به می‌اندیشیم و به تو درود می‌فرستیم و زمانی که سخنانمان پایان می‌یابد دوباره به تو سلام می‌دهیم. با غم و اندوه و حسرت همیشه به تو فکر می‌کنیم. ای شهید تو نمرده‌ای. همانطور که خداوند تبارک و تعالی شهیدان را جاویدان‌ می‌داند، تو زنده‌ای. تو مشعلی خاموش ناشدنی و به مانند «سراجا منیرا» آفتاب جبهه مقاومت هستی. حضور تو همیشه عامل پیروزی و تکیه‌گاه مقاومت بود. تو نوید بخش روشنی و آزادی در آینده ما هستی. اگر جسم تو در میان ما نباشد؛ تو با آرمان‌‌ها و یاد و خاطره خود و میراثی که برجای گذاشته‌ای آنگونه در میان ما حضور داری که گویی هیچگاه جان نباخته‌ای و رو به روی ما نشسته‌ای. ما همیشه همراه تو و زیر پرچمت هستیم. ای شهید، تو همیشه بر ما روشنی می بخشی و راه را نشان می‌دهی. همیشه با میراث تو به سوی پیروزی‌ها حرکت می‌کنیم. پس از شهادت تو این امت هیچگاه سر فرود نیاورد، این جبهه مقاومت هرگز دچار ضعف نشد و به اذن خداوند و به برکت خون پاک، مبارک و مقدس تو جبهه مقاومت بسیار قدرتمند‌تر شده و با عزم و اراده‌ای قوی‌تر و مصمم‌تر از گذشته به راه تو پایبند است‌‌. ما با تو عهد و پیمان بسته‌ایم. میثاق ما با تو چنان است که اگر همه قدرت‌های جهانی گردهم آیند نمی‌توانند آن را از بین ببرند. اگر همه دشمنان جمع گردند و حمله‌ور شوند نمی‌توانند این عهد و پیمان را بشکنند.

ما اهل کوفه نیستیم و به خاطر منافع دنیوی تو راه تنها نمی‌گذاریم. آرمان تو را به خاطر فشارها، اذیت‌ها، شکنجه‌ها و تهدید‌ها رها نخواهیم کرد. همیشه همراه تو خواهیم بود. همانطور که قاسم‌ها، عباس‌ها و اکبرها تا آخرین نفس در کنار امام حسین(ع) ایستادگی کردند، ما نیز تا آخرین قطره خونمان، تا آخرین لحظه عمرمان و تا آخرین نفسی که فرو می‌بریم تا ابد همراه تو خواهیم بود. ای شهید، به تو از جبهه‌ها درود خواهیم فرستاد، در پیروزی‌ها به تو سلام خواهیم کرد. هنگام شکست و نابودی  قاتلانت به تو سلام خواهیم داد. به تو با مژده روزی که قاتلانت روی خاک افتاده‌اند درود خواهیم فرستاد. به تو در لحظه رهایی و آزادی قدس سلام خواهیم داد. در روزهای نابودی رژیم صهیونیستی و در روزهایی که بساط شیطان بزرگ آمریکا از همه امت اسلام پرچیده شده، به تو درود خواهیم فرستاد. تو را در روزهایی که مسلمانان امت در هر جایی سربلند شده‌اند، در روزهایی که مظلومان و مستضعفان نجات یافته‌اند و در سلامت و امنیت به سر می‌برند یاد خواهیم کرد.

ای شهید، تو چنان میراثی بر جای گذاشته‌ای که برایمان مقدس است. میراث تو برای ما ناموس اکبر است. میراثی که تو برجای گذاشتی امانت خداوند و رسول‌الله (ص) است. میراث تو برای ما امانت حضرت امام (ره) و ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای است. از این امانت با خون و جان خود محافظت خواهیم کرد. برای حفاظت از این امانت همیشه آماده خواهیم بود. در سنگر و صحنه مقاومت حضور خواهیم یافت. ای شهید، امت مشتاق یاد و خاطره تو است. مسلمانان جهان تشنه مبارزه تو هستند. حسرت و اشتیاق تو را داریم. آنچنان که مظلومان کربلا اشتیاق قطره‌ آبی را داشتند، ما نیز آنگونه به تو مشتاقیم. جایگاه تو آنچنان بزرگ است که هیچگاه پر نخواهد شد. ای شهید تو همچون دژ و تکیه‌گاهی برای امت اسلام بودی. این تکیه‌گاه بود که امت اسلام را قوی و نیرومند می‌ساخت. به خاطر این تکیه‌گاه مظلومان و جبهه مقاومت قدرت یافتند. پس از شهادتت خون سرخ و پاک تو تکیه‌گاه این امت شد. خون تو تکیه‌گاه ماست. خون تو نیرو، قدرت و منبع الهام ماست. خون پاک و مطهر تو آفتاب روشنی بخش ماست. خون پاک تو قدرت امت است. خون تو نقشه راه ماست. تو راهنمای ما هستی.

ای شهید، از ترکیه به تو سلام می‌فرستیم. از هر سوی ترکیه از شهرها و روستا‌ها، از کوه‌ها و بلندی‌های آن به تو سلام می‌دهیم. درود بر تو ای شهید. مردم ترکیه، زن و مرد و پیر و جوان به تو درود می‌فرستند. سلام فطرت‌های پاک و وجدان‌های بیدار بر تو باید ای شهید. سلام بر تو از قدس، فلسطین و مسجدالاقصی. سلام بر تو ای شهید از حجاز، مکه و مدینه. سلام برتو ای شهید از هر نقطه این جهان. عاشقان، محبان و یاران و سربازانت به تو به درود می‌فرستند. خوشا به سعادتت ای شهید! تو چنان فرماندهی بودی که سپاهت، سپاه رسول اکرم(ص) بود. سپاه حضرت حیدر کرار (ع)، سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) بود. خوشا به سعادتت ای شهید، تو فرمانده جاویدان چنین سپاهی بودی. ما یک بار دیگر با تو پیمان می‌بندیم، به حرمت ناموسمان و در پیشگاه قرآن کریم عهد می‌بندیم که ما نیز سربازان تو خواهیم بود. ما هم سربازانی در سپاه تو هستیم. تحت فرماندهی تو‌ در‌ جبهه قرار داریم. ای شهید، شعار ما «یا پیروزی، یا شهادت است». تا زمانی که ما هستیم مبارزه ادامه خواهد داشت و تا زمانی که مبارزه ادامه دارد پرچم تو همیشه در اهتزار خواهد بود.

ای شهید یک بار دیگر به تو سلام می‌فرستیم. سلام بر تو از اعماق قلبمان‌. سلام بر تو از همه تار و پود وجودمان. سلام بر تو از سپیده‌دم‌ها. سلام بر تو از تابش آفتاب. ای شهید.

در ادامه دکتر منیف احمد حمیدوش استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه ادبیات مقاومت از سوریه به نقش و جایگاه شهید سلیمانی در تقویت جبهه مقاومت پرداخت. مشروح سخنان ایشان به شرح ذیل می‌باشد:

 

سلام به ارواح پاک شهدا، سلام به خون شهدایی که در سرزمین‌های اسلامی ریخته شد و درخت اسلام را باور کرد. سلام به همه حاضران در جلسه و همه دست‌اندرکاران این نشست. در آغاز من به ملت ایران تبریک عرض می‌کنم که شخصیتی همچون جناب آقای رئیسی را به ریاست جمهوری برگزیدند و تبریک می‌گویم که این نشست را برای گرامیداشت شهید سلیمانی را ترتیب داده‌اند.

شهید سلیمانی فقط برای ایران نیست بلکه برای جهان اسلام است. در اینجا من وارد بحث اصلی می‌شوم، شهید سلیمانی سردار چهره شاخص جبهه مقاومت بود که از این جبهه به آنجا رفت و آمد می‌کرد و بر علیه تروریسم شورش کرد. ایشان توانست با تفکر راهبردی و استراتژی بر بسیاری از توطئه‌های دشمن فائق آید. ایشان سمبل و نماد یک سردار مبارز بود. تفکر ایشان در مبارزه با دشمنان برای همگان شناخته شده است. سابقه و اهداف و شخصیت ایشان برای همگان کاملا شناخته شده است.

سردار سلیمانی به همراه تعدادی از راهروان حق در جبهه‌های جنگ رفت و آمد می‌کرد. ایشان مانند عطر گل رایحه دل انگیزی به جبهه‌ها می‌داد و در همه میدان های مبارزه حاضر باشد. ایشان با صداقت اخلاص کار کرد. توانست منطقه خاورمیانه را از تروریسم‌ها و کسانی که طرفدار و تروریسم بودند خالی کند.

شهید سلیمانی نقش مهمی در شکل‌دهی مبارزات در سوریه علیه داعش داشتند و توانست در سوریه و شهر حلب با کمک ارتش سوریه پیروزی‌های خوبی را رقم بزند. فرمایش صحبت شهید سلیمانی را هنوز به خاطر داریم وقتی که داعش تازه وارد موصل عراق شده بود که گفت: موصل زمانی باز می‌شود که ما حلب سوریه را باز کنیم. ایشان مسئله آزادسازی موصل و حلب را به هم پیوند داد و با حلب آغاز کرد و بعد از جنگ‌های طولانی بالاخره حلب را آزاد کرد. جنگ حلب را این طور توصیف کردند که به دلیل جنگ شدید قیامتی بود.

تروریست ها فکر می‌کردند که حلب را اگر بگیرند می‌توانند دمشق را نیز تصرف کنند و همین دلیل بسیار سرمایه گذاری کردند و پول و اسلحه به آمریکا دادند تا بتوانند حلب را فتح کنند. شهید سلیمانی به کمک نیروهای خود و ارتش سوریه توانست پیروزی‌هایی به دست آورد. در لاذقیه نیز جنگ‌هایی را فرماندهی کرد. ایشان در صحنه عراق هم حضور فعالی داشتند.

 شهید سلیمانی به کمک حشدالشعبی عراق توانستند که شهرهایی را از چنگ داعش آزاد کنند از جمله شهر موصل. ایشان تجربه و شخصیت منحصر به فردی که داشتند و توانستند با شخصیت‌های بارز و نافذ عراق تماس برقرار کنند. ایشان به کمک ابوالمهدی المهندس توانستند این روابط را با شخصیت‌های عراقی توسعه دهند. شهید سلیمانی هم در صحنه‌های نظامی و هم در صحنه‌های سیاسی فعالیت داشتند. ایشان توانستند راه را برای پیشرفت داعش در عراق ببندند. ایشان وقتی که برای جدایی اقلیم کردستان رأی‌گیری شد در کنار مردم عراق ایستاد و اجازه نداد که عراق به چند دولت کوچک تقسیم شود.

 اما در مورد نقش ایشان در لبنان، شهید سلیمانی در جبهه مقاومت لبنان در کنار شخصیت‌های لبنانی نقش بسزایی داشتند. نقش فعالی در تقویت زیرساخت‌های نظامی حزب‌الله در لبنان داشتند. در سال ۲۰۰۳ ایشان با شهید مغنیه اولین ارتباط را برقرار کردند به همراه سید حسن نصرالله در جنگ‌های جنوب لبنان کاملاً اشراف داشتند. همچنین نقش مهمی در مقابله با دشمن صهیونیستی داشتند. نقش ایشان در یمن هم بسیار چشمگیر بود به طوری که در مقابل جنگجویان در ائتلاف عربستان ایستادگی کرد.

ایشان در افغانستان و بوسنی و هرزگوین هم نقش مهمی داشت و تجارب خوبی در آن مناطق به دست آورد. اگر بخواهیم شخصیت شهید سلیمانی را از دیدگاه رسانه‌های غربی و مجلات ببینیم ایشان در آنجا نیز حضور چشمگیری دارد و درباره ایشان بسیار صحبت شده است.

ما هیچگاه فراموش نمی‌کنیم پیامی که ایشان به باراک اوباما دادند وقتی که سوریه را تهدید می‌کرد. دقیقا  با این جملات که:  سرزمین‌های شام معراج ما برای رفتن به شام هست و اینجا قبرستان آمریکایی‌ها خواهد شد و هر آمریکایی‌ به سوریه  بیاید باید تابوتش را با خود بیاورد این تهدید شهید سلیمانی بازتاب گسترده‌ای در آمریکا داشت.

عکس سردار سلیمانی در صفحات اول مجله آمریکایی چاپ شد با این عنوان که این فرد قاتل آمریکاست و توانست داعش را نابود کند. همچنین پاسخی که به ترامپ داد و گفت: حساب تو با من و سپاه قدس است و بلایی بر سرت می‌‍آوریم که هرگز نتوانی تصور کنی. این عبارت نیز در روزنامه‌های آمریکایی بسیار بازتاب پیدا کرد. همچنین در مورد فیلمی که از شهید سلیمانی تحت عنوان فرمانده صلح در ایران نشان داده شده می‌خواهم صحبت کنم.

در رسانه‌های غربی تفسیرهای زیادی در مورد شخصیت قاسم سلیمانی انجام شد. این شخصیت را نمی‌توان با کلمات توصیف کرد با جملات نیز نمی‌توان شخصیت ایشان را عنوان کرد چون ایشان در میدان و جبهه ها نقش بسیار بارزی داشتند.

سلام بر تو ای سردار شهید اسلام که با محبت خود این ملت و امت را دور هم جمع کردی و سلام بر میراثی که بر جای گذاشتی.

این خبر بروز رسانی می‌شود...

لینک ورود به همایش: https://room.razi.ac.ir/ch/soleimani

 

 

کد خبر : 41336

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha