چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

رییس جهاد دانشگاهی کرمانشاه: به جوانان فرصت دهیم

رازی پرس- رییس جهاددانشگاهی گفت: باید به جوانان فرصت دهیم وارد میدان شده و استعدادهای خود را نشان دهند.

دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه افتتاح مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند کرمانشاه از شرکت های دانش بنیان به عنوان زیرساخت اصلی برای رسیدن به اقتدار اقتصادی نام برد و اظهار کرد: زیرساخت اصلی رسیدن به اقتدار اقتصادی و اقتصادی که متکی بر تولید ملی و توسعه علمی و فناورانه باشد، شرکت های دانش بنیان هستند. 

وی افزود: این شرکت ها شرایطی را فراهم می کنند که جوانان کشور بتوانند با حضور در آنها و زیرساخت هایی از قبیل مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، استعدادهای خود را بروز دهند و بصورت عملی توانایی هایشان را به نمایش بگذارند. 

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: البته شرکت های دانش بنیان برای اینکه بتوانند پا بگیرند، نیازهایی دارند، از جمله اینکه باید محیط هایی با امکانات لازم و منابع مالی را برایشان فراهم کنیم تا جوانان مستعد بتوانند در آنها ایده های خودشان را پیاده سازی کنند. 

وی اضافه کرد: قدم مهم بعدی، خرید محصولاتی است که در این شرکت‌ها تولید می شود، هرچند نباید توقع داشته باشیم افرادی که کارشان را شروع کرده اند در همان ابتدای کار محصولاتی تولید کنند که با بهترین‌های دنیا رقابت کند. 

طیبی گفت: در دنیا شرکت هایی با 120 تا 130 سال سابقه داریم که هنوز گاها در کارشان اشتباه می کنند، اما اشتباهشان را هم رفع می کنند، لذا باید به جوانانمان میدان و فرصت اشتباه کردن را بدهیم تا اشتباه خودشان را اصلاح کنند. 

وی اضافه کرد: در این راستا زیرساخت هایی همچون آزمایشگاه های مرجع را هم باید فراهم کنیم تا جوانان خلاق و دارای ایده محصولات تولیدی خود را در آنجا تست کنند و وقتی هم که گواهی کیفیت را گرفتند، کارفرمای آنها چه بخش خصوصی باشد و چه دولتی، آنها را مورد حمایت قرار دهد. 

رییس جهاددانشگاهی با تاکید براینکه دولت به عنوان سیاستگذار ابزار لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در اختیار دارد، گفت: دولت می تواند برای واردات محصولات مشابه تولید این شرکت ها، ممنوعیت ایجاد کند و یا حداقل با تنظیم حقوق و عوارض گمرکی از واردات بی رویه آن محصولات جلوگیری کند. 

وی بااشاره به واردات بی رویه برخی محصولات به کشور، اعلام کرد: اگر محصولی وارد می کنیم که مشابه آن توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود، باید حقوق و عوارض گمرکی را به گونه‌ای تنظیم کنیم که تمایل برای خرید محصول داخلی بیشتر شود. 

طیبی تصریح کرد: از سوی دیگر باید نظارتی بر تولید محصولات شرکت های دانش بنیان هم باشد تا بصورت مستمر کیفیت محصولاتشان را ارتقاء دهند. یکی از ابزارهای مورد نیاز هم برای ارتقاء کیفیت این محصولات این است که منابع ارزان به‌ویژه منابع مالی را بصورت هوشمند در اختیار این شرکت ها قرار دهیم و نظارت کنیم تا سال به سال کیفیت خود را ارتقاء دهند. 

وی به نحوه حمایت هایی که از شرکت های دانش بنیان در برخی از کشورها از جمله کره جنوبی می شود هم اشاره ای کرد و گفت: در این کشور برای ارتقاء کیفیت محصولات در شرکت های دانش بنیان، حمایت‌های مالی، بیمه‌ای و مالیاتی انجام می دهند، چراکه با این حمایت‌ها این شرکت ها می توانند کیفیت محصولات خود را ارتقاء داده و محصولات جدیدی تولید کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: در کشور ما نیز انتظار داریم این اتفاق بیافتد که البته در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارهای خوبی در این رابطه شروع شده است. 

وی در ادامه عنوان کرد: ما نیز در جهاد دانشگاهی از سال 1359 بدنبال این بودیم که با الگوسازی اثبات کنیم توان انجام کارهای بزرگ را در کشور داریم. همان کاری که در پژوهشگاه رویان در زمینه سلول های بنیادی انجام دادیم نشان داد که می توانیم در مرز علم و پیشرفت حرکت کنیم و علم را به فناوری تبدیل کرده و فناوری را به بالین بیاوریم و بعد خود را به سطح روز دنیا برسانیم و حرف هایی تازه ای داشته باشیم.

وی افزود: اکنون نیز در زمینه بیماری پارکینسون حرف هایی نو در دنیا برای گفتن داریم.

 طیبی اضافه کرد: معتقدم باید ارتباطاتمان را با دنیا گسترده کنیم، چرا که زمانی می توانیم کارهای علمی و فناورانه شاخصی انجام دهیم که دسترسی آسانی به بهترین قطعات، مواد اولیه و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی داشته باشیم، تا محصولات را با بهترین کیفیت و مناسبت ترین قیمت تولید کنیم و بازارهای داخلی و خارجی را در اختیار بگیریم.

رئیس جهاد دانشگاهی همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت تحریم برای توجه به توان داخلی، اعلام کرد: باید در این وضعیت به جوان هایمان فرصت دهیم تا وارد میدان شوند و استعدادهای خودشان را نشان دهند و بعد فضایی فراهم کنیم تا بهترین محصولات را تولید کنند و وارد بازار رقابت در دنیا شوند. 

طیبی عنوان کرد: باید مدنظر داشته باشیم که خطر رفتن شرکت‌های دانش بنیان به خارج از کشور هم وجود دارد، یعنی اگر حمایت نشوند و محصولشان اینجا به فروش نرود، در دنیا کشورها و موسساتی هستند که این شرکت ها را شکار می کنند و به راحتی از کشورمان خارج می کنند. 

کد خبر : 10048

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha