دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

پیگیری خواسته‌های دانشجویان ایرانی از مقامات ایتالیایی

رازی پرس- رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در دیدار با کاردار ایتالیا در تهران به بررسی راه حل های رسیدگی به مطالبات دانشجویان ایرانی و سرعت بخشیدن به صدور روادید تحصیلی پرداختند.

با توجه به مشکل تعداد قابل توجهی از داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و تقاضای آنان از وزارت امور خارجه برای حمایت در زمینه تسریع در صدور روادید دانشجویی، رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در ملاقات با کاردار ایتالیا در تهران مسائل و مطالبات متقاضیان ایرانی را با طرف ایتالیایی در میان نهاد. در این ملاقات، طرف ایرانی خواستار سرعت بخشیدن به صدور روادید تحصیلی داوطلبان ایرانی شد  و براتخاذ تدابیر و اقدامات مناسب درجهت تحقق مطالبات دانشجویان و داوطلبان تاکید نمود.

کاردار ایتالیا هم تصریح کرد: به منظور ارائه تسهیلات بهتر به شهروندان ایرانی، سفارت ایتالیا در تهران اقدام به افزایش کارکنان بخش روادید کرده و ظرفیت صدور روادید را علیرغم شرایط سخت کرونایی و شیفت بندی حضور کارکنان، ۵٠ درصد افزایش داده است.

وی افزود: این سفارت به وزارت علوم ایتالیا پیشنهاد کرده مهلت ثبت نام در دانشگاه ها را به مدت دو ماه افزایش دهد تا فرایند صدور روادید داوطلبان در شرایط آرام و منطقی اجرا شود.

کاردار ایتالیا همچنین گفت: برای کسانی که مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس ارائه کرده‌اند، مرحله مصاحبه حذف شده است. همچنین مهلت ارائه مدارک روادید که پیش از این تا ١۵ نوامبر تعیین شده بود، تا ٣٠ نوامبر تمدید شد.

سفیر کشورمان در ایتالیا نیز دو روز پیش در گفت‌وگوی مجازی با مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت خارجه ایتالیا خواستار حل مشکلات دانشجویان شد. همچنین مکاتباتی با وزارت امور خارجه و وزارت دانشگاه‌ها و علوم ایتالیا توسط نمایندگی رم انجام شده است.

 دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می کنند در پی شیوع ویروس کرونا هم‌اکنون در ایران حضور دارند که با مشکل صدور ویزا روبرو شده اند، این مسأله اخیرا موجب حضور اعتراضی این دانشجویان در محوطه وزارت امور خارجه شد. این دانشجویان خواستار رسیدگی این موضوع از سوی مقامات وزارت امور خارجه ایران هستند.

کد خبر : 10060

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha