چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

یزدان فرزایی، مربی مروج اخلاق پهلوانی:

خاک پای مردم شهرم هستم

در مصاحبه اختصاصی رازی پرس، به مناسبت روز مربی به سراغ یکی ازاساتید اخلاق‌مدار دانشگاهی و نیک‌نام کُشتی رفتیم.

یزدان فرزایی، مربی باتجربه، توانمند و فرهیخته، که توسط فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی به‌عنوان مربیِ مروجِ اخلاقِ پهلوانی  معرفی شد؛ مهمان مابود وساعتی با این مرد بزرگ ونیک‌اندیش هم‌کلام شدیم :

مربی یعنی چه؟

مربی از کلمه رب گرفته شده‌است؛ یعنی پرورش دهنده. رسول اکرم (ص) که اولین مربی بشراست، میفرماید: ازشما اجرت نمی خواهم فقط محبت داشته باشید.

مربی‌گری را دوست دارید؟

بسیار؛ برای ارتقای علم  کشتی خود هر کلاسی بگذارند شرکت می‌کنم و در حال حاضر مربی‌گری در سطح بین المللی دارم که مدرسم در  آن روسی بود.

در کجا به کار مربی‌گری مشغولید؟

با توجه به این‌که یک دوره مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه رازی بودم کار در محیط فرهنگی و ورزشی دانشگاه را دوست دارم و سال‌هاست مشغول آموزش علم کشتی به دانشجویان علاقه‌مند هستم. البته از اسفندماه به علت شیوع کرونا سالن‌های ورزشی دانشگاه تعطیل والمپیاد تابستانی هم کنسل شد.

وضعیت ورزش دردانشگاه رازی راچگونه می بینید؟

تیم کشتی آزاد و فرنگی دانشگاه رازی سال‌هاست در منطقه غرب کشورحرف اول را می زند و ملی‌پوش هم دارد.

دکتر شهریار عباسیان، مدیر تربیت بدنی دانشگاه هستند که از مدیران ورزشی به‌شمار می‌رود و دارای عناوین قهرمانی می‌باشند وخاک تشک خورده است. انصافا برای پیشرفت ورزش دانشگاه زحمت می‌کشند وچون در تمرینات ورزشی دانشجویان حضور دارند تأثیر خوبی در تشویق دانشجویان به ورزش دارند

دکتر اعلمی، رئیس دانشگاه نیز نگاه ویژه‌ای به ورزش دارند، با حمایت همه جانبه‌ای  که از بخش تربیت‌بدنی دارند فضاهای ورزشی هم توسعه یافته و هم ایمن ترشده است. دربحث اعزام‌ها نیزتاکنون مشکلی وجود نداشته و کاملا از نظر مالی حمایت شده‌اند که به نوبه خود از این دیدگاه و حمایتی که دارند تشکر می‌کنم

فرق بین ورزشکار و مربی درچیست؟ 

ورزشکار به فکر تمرینات و موفقیت خود در مسابقات است، اما کار مربی سخت‌تر است؛ باید برای موفقیت تک تک ورزشکاران و پیروزی تیم تدبیر کند و از لحاظ روحی روانی و تنوع تمرینات شرایط ایده‌آل ایجاد کند.

وظیفه مربی چیست؟

آموزش دادن کار اصلی مربی است و باید به نحو احسن نقش خود را ایفا کند و با یک چشم شاگردان خود را ببیند؛ اگر شاگردی، فنی را خوب یاد گیرد ولو قهرمان هم نشود لذت بخش است.

در کار مربی‌گری ازکدام مربیان الگوبرداری کرده‌اید؟

غلام بلندی ومحمود خاوران.

برای دانش افزایی خود چه مراحلی راطی کردید؟

از هر دوره و کلاسی که اطلاع داشتم  و احساس می‌کردم در ارتقا علم کشتی‌ام نقش دارد، استفاده کردم و مسیر پیشرفت خود را پله به پله طی کردم.

به چه فنی در کُشتی علاقه دارید؟

 شگرد خودم ؛ فن کمر.

بهترین برد یا باخت شما در کشتی چه بوده است؟

وارد تشک که می شوی خودش پیروزی است؛ باخت پایه پیروزی است و از آن باید درس گرفت تا به موفقیت‌های بعدی رسید.

درسال 51  و در وزن 52 کیلوگرم در کرمانشاه به ابراهیم جوادی، قهرمان جهان و المپیک باختم؛ چون در این رقابت جانانه مبارزه کردم و پا پس نکشیدم به همین دلیل خاطره شیرینش ماندگار شد.

اگر کشتی‌گیر نمی‌شدید به چه  ورزشی روی می آوردید؟

کشتی و باز هم کشتی.

پهلوانی بهتراست یا قهرمانی؟

قهرمانی زودگذر است. ولی پهلوانی ماندگار است! باید پهلوان باشی تا محبوب دل‌ها شوی؛ آقا تختی می گوید: بدن  و بازو ستبر کردیم برای کتک خوردن ونه کتک زدن.

شاگردان قدیمی ازشما سراغ می گیرند؟

بله؛ مراوده داریم و عاشق هم هستیم.

در زندگی اجتماعی حرف زدن بهتر است یا عمل؟

بدون شک عمل؛ فرمول هزار و صد و یک... یعنی هزار باربشنو،صد بار فکر کن و یک بار حرف بزن.

دوست دارید در آینده نزدیک چه خبری بشنوید؟

 محو شدن کرونا و بازگشت آرامش به زندگی مردم.

در سال آتی منتظر چه اخباری هستید؟

انشاا... کرونا برود و ایران در المپیک به‌ویژه در کُشتی، مدال‌های رنگارنگ کسب کند.

از تاثیر اپیدمی کرونا بر کُشتی بگوئید.

یکی از کارهای مطبوعات به چالش کشیدن است؛ در چند ماه اخیر، کرونا بر جهان و ورزش تاثیرخود را گذاشته و سالن‌های تمرین تعطیل گردید، خیلی ازمسابقات کنسل شد، درحال حاضر لیگ بدون تماشاگر برگزار شد که به نظرم کشتی بدون تماشاگر هیجان ندارد.

جمله پایانی شما:

خاک پای مردم شهرم هستم چون باآنها مراوده دارم./ خبرنگار: کیومرث پاشایی

کد خبر : 20104

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha