پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

دانشگاه رازی؛

میزگرد صنعت نساجی استان کرمانشاه و چشم‌انداز پیش روی آن برگزار شد

صنایع تولید منسوجات و پوشاک از اهمیت ویژه‌ای در اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بالا برخوردارند و به اذعان کارشناسان؛ مسیر صنعتی شدن کشورهای پیشرفته از رشد و توسعه صنایع نساجی آن‌ها نشأت گرفته و در واقع تولید منسوجات مختلف راه را برای صنعتی شدن آن‌ها هموار کرده است. در کشور ما مشکلاتی از قبیل نوسانات قیمت ارز، کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش و ورشکستگی، نقش به‌سزایی در تعطیلی واحدهای نساجی و پوشاک داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس، روابط عمومی دانشگاه رازی در میزگردی با حضور اساتید دانشگاه، تولیدکنندگان و کارشناسان به بررسی وضعیت این صنعت در استان پرداخته که مشروح این میزگرد در ادامه آمده است:

بررسی نقش و جایگاه صنعت نساجی و پوشاک در استان و منطقه، نقش این صنعت در توسعه اقتصادی و اشتغالزایی، جایگاه استان از منظر ضروریات صنعت نساجی شامل اهمیت اقتصادی، نقدینگی، بازار مصرف، تشریح زنجیره ارزشی صنعت نساجی و پوشاک و چشم‌انداز آینده این صنعت در استان از محورهای مورد بحث در این نشست بود.

پراکندگی عرضه‌کنندگان پوشاک در استان / امکانات مناسب برای آموزش عملیاتی صنعتگران نساجی نداریم / سرفصل دوره‌های آموزشی باید از سبک خانگی به صنعتی تغییر یابد / صنعت پوشاک راه نجات کرمانشاه از بیکاری است / فعال نمودن چرخه «از ریسندگی تا پوشاک» در استان

دکتر فرزاد دبیریان عضو هیات علمی گروه مهندسی نساجی دانشگاه رازی و راهبر ایجاد، شکل‌دهی و توسعه زنجیره ارزش پوشاک در استان کرمانشاه، در ابتدا به تشریح برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در این زنجیره پرداخت و اظهار داشت: در خصوص زنجیره ارزشی پوشاک در استان، برنامه کلی تهیه و پس از طرح در استانداری مورد تایید قرار گرفت، بخش‌هایی از این برنامه در حال اجراست و پیشرفت نسبتاً خوبی دارد، جلساتی نیز با اتحادیه‌ها با هدف بررسی راهکارهایی برای رفع مشکلات آنها برگزار شده است. یکی از مسائل اتحادیه‌ها نبود مکان مشخص برای تولیدکنندگان است و مقرر شده با کمک شهرداری و استانداری یک مجتمع با موقعیت مکانی مناسب برای عرضه کالاهای تولیدکنندگان پوشاک اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: نهادهای ذی‌ربط به ویژه سازمان فنی‌وحرفه‌ای و شهرداری باید کمک کنند تا فضای مناسب برای آموزش افراد و صدور مجوز فعالیت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار و متولی این کار صورت گیرد. در دانشگاه گرایش پوشاک برای دانشجویان ارائه می‌شود اگرچه چند واحد تکنولوژی و رنگرزی هم تدریس می‌شود. در استان به صنعتگران نساجی نیاز جدی داریم اما امکانات مناسب برای آموزش عملیاتی آنها نداریم، اگر می‌خواهیم فارغ‌التحصیلان با سوادتری داشته باشیم به کمک شرکت کرپ‌ناز که بزرگ‌ترین تولیدکننده بخش نساجی در استان به شمار می‌آید، نیازمندیم.

دکتر دبیریان به مشکل عدم وجود نیروی کار متخصص و آموزش دیده در حوزه صنعت پوشاک و نساجی در استان اشاره کرد و افزود: بخش عمده ارائه آموزش‌های تخصصی بر عهده اتحادیه‌ها و سازمان فنی و حرفه‌ای است؛ باید تسهیلات مورد نیاز برای ارائه آموزش‌های حرفه‌ای در شهرهای مختلف اختصاص یابد و در این صورت شاهد توسعه نیروی کار ماهر خواهیم بود. با سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان نیز رایزنی‌هایی صورت گرفته تا برنامه و سرفصل دوره‌های آموزش از سبک خانگی که عمدتا خیاطی است به آموزش‌های صنعتی تغییر یابد.

وی جایگاه استان کرمانشاه در توسعه حرفه‌ای صنعت پوشاک را نامطلوب دانست و بیان کرد: در حال حاضر استان‌هایی از جمله یزد، اصفهان، آذربایجان شرقی و قزوین قطب‌های نساجی در کشور محسوب می‌شوند؛ متأسفانه کرمانشاه در این زمینه رشد نکرده است و حتی استان‌های همجوار وضعیت بهتری نسبت به ما دارند. مسئولان قبلی استان اعتقادی به این صنعت نداشتند، در گذشته نیز چندین کارخانه با رویکرد دولتی داشتیم و به جای به‌روز و تجهیز شدن، فعالیت‌ آنها متوقف شد؛ پوشاک و نساجی از مهم‌ترین صنایع است که باید توسعه یابد.

دکتر دبیریان بیان داشت: در شرایط فعلی اراده خوبی برای توسعه پوشاک در استان کرمانشاه ایجاد شده و پس از سالها مسئولین به این نتیجه رسیده‌اند که صنعت پوشاک راه نجات استان از بیکاری است. تاکنون چندین واحد فعال در صنعت پوشاک درخواست‌هایی برای توسعه و نوسازی واحدهای خود داشتند که برای حمایت مالی در برنامه دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: برای توسعه فعالیت‌های حرفه‌ای در صنعت پوشاک استان مذاکراتی صورت گرفته تا چند بِرند معروف داخل کشور برای تولید پوشاک در استان فعالیت داشته باشند، همچین برنامه مهمی برای فعال نمودن چرخه «از ریسندگی تا پوشاک» در استان با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت داریم.

نهادینه‌سازی منسوجات کاربردی نیازمند ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است / کرمانشاه از مستعدترین استان‌های کشور در پوشاک است / با جامعه اندکی از فارغ‌التحصیلان نساجی در استان مواجه هستیم / ضرورت خصوصی‌سازی آموزش‌های صنعت نساجی و پوشاک

در ادامه دکتر وحید بابا احمدی عضو هیات علمی گروه مهندسی نساجی دانشگاه رازی اظهار داشت: استان کرمانشاه با وجود سابقه بسیار طولانی اما از نظر تولید پوشاک نوپا است و اخیراً به ابزارهای تولید روی آورده‌ایم که مهم‌ترین آن برندسازی است و به تازگی فرآیند مشخصی برای برندسازی، محدودیت‌ها و حمایت‌ها در پیش گرفته شده است. پیشینه‌ طولانی استان کرماشاه در زمینه لباس‌های محلی و تنوع رنگی و اِلمان‌های پوشش، نشان دهنده استعداد بسیار بالای این منطقه است اما برای تولید حمایت‌های مختلفی نیاز دارد، نیروی کاری یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که در حال حاضر در کرمانشاه با مشکل مواجه است؛ اگر این مسأله به نحوی حل شود صنعت پوشاک در منطقه کرمانشاه رشد بسیار بالایی خواهد داشت.

وی منسوجات با کارایی‌های بالا را موضوعی مهم دانست و تصریح کرد: در بحث کرونا کاربرد منسوجات را از زوایای مختلف از جمله تولید ماسک و لباس‌های محافظتی شاهد بوده‌ایم اما بسیاری از جنبه‌های کاربردی دیگر منسوجات را که در کشورهای مختلف تولید می‌شود، نمی‌بینیم مانند کاربرد منسوجات در صنعت، کشاورزی، عمران، حمل و نقل و...، این حوزه‌ها چندان به زمینه‌سازی‌های بالا نیاز ندارند بلکه نیازمند حمایت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد فناوری و دانش هستند و این راهی برای ایجاد مسیر پیشرفت در استان می‌باشد.

دکتر بابا احمدی بیان داشت: مسأله دیگر مواد اولیه شامل الیاف پروتئینی، پشم و... است، یکی از بهترین نژادهایی که برای تولید نخ فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پشم گوسفند نژاد سنجابی است که در استان کرمانشاه وجود دارد اما متاسفانه این نژاد با دلالی‌هایی در استان چیده و برای تولید نخ به استان‌های دیگر مانند اصفهان ارسال می‌شود، توجه به این بخش می‌تواند دستاوردهای بسیاری داشته باشد.

وی کرمانشاه را از مستعدترین استان‌های کشور در زمینه پوشاک و همچنین طراحی آن دانست و گفت: باید با همکاری صنعتگران و حمایت مسئولان در این زمینه‌ها هسته‌گذاری صورت گیرد. کرمانشاه مملو از دوزنده پوشاک است و همراهی بخش صنعت و سازمان صمت با دانشگاه مبنی بر ایجاد بسترهای آموزش‌های تخصصی حائز اهمیت می‌باشد.

دکتر بابا احمدی به تلاش‌های صورت گرفته برای ارتقاء آموزش‌های مرتبط با صنعت پوشاک و نساجی اشاره کرد و افزود: گروه مواد و نساجی دانشگاه رازی در همین راستا فعالیت می‌کند اما این گروه هنوز فارغ‌التحصیلان زیادی تحویل استان نداده طبیعتاً استان متخصصان زیادی در این زمینه ندارد اما این موضوع بیانگر مشکل‌دار بودن آموزش نیست بلکه ما با جامعه اندکی از فارغ‌التحصیلان نساجی در استان مواجه هستیم و در این سالها تحصیل بومی در حوزه نساجی در اولویت نبوده است اما در حال حاضر حرکت‌های خوبی شروع شده و فارغ التحصیلان گروه مواد و نساجی دانشگاه رازی در بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل پذیرش می‌گیرند و جذب بازار کار می‌شوند.

وی بر خصوصی‌سازی آموزش‌های حوزه صنعت نساجی و پوشاک تاکید کرد و گفت: با توجه به توسعه تکنولوژی و ماشین‌آلات پیشرفته، آموزش در محیط دانشگاه و کارآموزی تا حدی موثر خواهد بود و بُعد مهم آموزش به صورت عملی در بستر کارخانه باید انجام شود، یک فارغ‌التحصیل بعد از یکسال کار کردن، همراهی، جدیت و پشتکار در کار می‌تواند به چشم‌انداز ترسیمی دست یابد، دانشگاه نیازهایی دارد و برای تربیت فارغ‌التحصیل متخصص به بازدید از کارخانه نیازمندیم. در استان‌هایی که صنعت نساجی آنها زبانزد است این صنعت با رشته‌های مهندسی الکترونیک، پلیمر و مکانیک آمیخته شده است.

 

دکتر بابا احمدی بیان کرد: فضای بیرونی و آینده شغلی تا حد زیادی می‌تواند روند آموزش را تغییر دهد. لذا دانشگاه در حوزه آموزش مسیر خوبی را طی کرده و هم‌راستا با سایر استان‌های صنعتی نساجی آموزش ارائه می‌دهیم، ما قطعاً به آموزش‌های تخصصی نیاز داریم اما نقطه عطف تحول نساجی کرمانشاه صرفاً آموزش نیروی متخصص نیست و باید به دیگر مسائل نیز توجه داشت، وقتی یک دانشجوی نساجی فارغ‌التحصیل می‌شود در گذر زمان در مواجهه با اصول مهندسی برق، مکانیک و نساجی می‌تواند رویکرد ایجاد کند و با کسب تجربه متخصص شود و شاید بعد از ۱۵ سال فعالیت جدی به نیروی کار ماهر تبدیل گردد نه یک دوره شش ماهه.

وی یادآور شد: در دانشگاه رازی گرایش پوشاک داریم اما گرایش‌های تکنولوژی نساجی، شیمی نساجی، منسوجات فنی و الیاف نداریم، البته شروع خوبی انجام شده و می‌تواند نیاز صنعت امروز کرمانشاه با این آموزش‌ها را برآورده کند اما آموزش نیروی متخصص همزمان با حضور او در صنعت تکمیل می‌شود.

ماموریت مهم شرکت کرپ ناز تولید پارچه‌های چادر مشکلی با تامین نیازهای یک چهارم کشور است/ مهم‌ترین مشکل کرپ‌ناز نبود نیروی متخصص است / اولویت ما رقابت با برندهای مطرح است / چشم‌انداز امیدوارکننده کرپ ناز در تحول اقتصادی استان

در ادامه مهندس کرم سراوند یکی از مدیران شرکت کرپ‌ناز نساجی را یکی از صنایع مهم در بحث اشتغال دانست و با اشاره به وضعیت این شرکت اظهار داشت: ماموریت مهم شرکت کرپ ناز تولید پارچه‌های چادر مشکلی با تامین نیازهای یک چهارم کشور بود که در سالیان گذشته به دلایلی از مسیر اصلی خود خارج شد. بنده از سال ۷۳ در این شرکت مشغول به کار هستم و تا اواخر سال ۹۷ به دلیل حاکمیت تفکرات دولتی در این شرکت، با تنش و بحران مواجه بودیم و نیروهای متخصص به حاشیه رفتند و مجموعه را ترک کردند.

وی افزود: زمانیکه شرکت کرپ‌ناز به بخش خصوصی واگذار شد مقاومت‌های شدیدی صورت گرفت تا اینکه این شرکت از اول فروردین ۹۸ به صورت خصوصی اداره شده است. مهم‌ترین مشکل ما در شرکت کرپ‌ناز نیروی متخصص است و طی یک فراخوان جذب نیروی کار، شاهد درخواست ۱۲۰۴ نفر بودیم اما دریغ از یک نفر نیروی کار مختصص! نیروهای فعلی مجموعه نیز بار علمی آنچنانی ندارند در حالیکه بار علمی به کیفیت محصولات کمک می‌کند.

مهندس سراوند تاکید کرد: ما به شدت نیازمند نیروی کار متخصص در شرکت کرپ ناز هستیم. متاسفانه به بحث آموزش تخصصی در این شرکت توجه نشده و در بخش تابندگی و بافندگی و رنگرزی نیروی متخصص تحصیل کرده نداریم. اگر دانشگاه در حوزه نساجی، برق و مکانیک نیروی متخصص دارد به ما معرفی کند تا نسبت به بکارگیری نیرو اقدام کنیم. شرکت کرپ ناز به نیروی متخصص همراه و دلسوز نیاز دارد، بحث آموزش برای ما مهم و حیاتی است و اگر کمکی انجام شود شرکت هزینه‌های آن را متقبل می‌شود.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ تولید شرکت کرپ ناز ۴۰۰۰ متر در روز بود و اکنون به ۴۰ هزار متر در روز رسیده است و به دنبال خرید تجهیزات برای تولید پارچه چادر مشکی هستیم و دیگر با مشکلات حاشیه‌ای مواجه نیستیم و تنها از کمبود نیروی کار ماهر و متخصص رنج می‌بریم. شکوفایی هرچه بیشتر این شرکت به  به اشتغالزایی و اقتصاد استان کمک خواهد کرد.

مهندس سراوند از تلاش برای تجهیز و به‌روز کردن دستگاه‌ها و تجهیزات شرکت کرپ ناز خبر داد و گفت: چشم‌انداز بسیارخوبی را برای آینده این شرکت نظاره می‌کنیم اکنون در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها هستیم. در حال حاضر اولویت ما تولید و رقابت با برندهای مطرح است. ما روسری با کیفیت هم تولید می‌کنیم اما هدف اصلی تولید پارچه چادر مشکی است که نه تنها به استان بلکه به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

وی مهندس شهریاری مدیرعامل شرکت کرپ‌ناز را دارای تجربیات و سوابق کاری فراوان در حیطه صنعت نساجی و پوشاک دانست و گفت: ما در تامین مواد اولیه نیز مشکلات زیادی داریم و امیدواریم با تلاش و پشتکار و همت جمعی به هدف مقصود دست یابیم.

صنعت پوشاک می‌تواند منجی اشتغال کشور باشد / سنگ‌اندازی بانک‌ها در اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان / مصوبات ستاد تسهیل استان ضمانت اجرایی ندارد

در ادامه مهندس حمزه احمدی از تولیدکنندگان پوشاک در استان کرمانشاه طی سخنانی اظهار داشت: کشورهایی مانند چین، ترکیه، اندونزی، مالزی، تایلند، بنگلادش و پاکستان مسأله اشتغال خود را با صنعت نساجی و تولید پوشاک بحث اشتغال حل کرده‌اند. در دنیا اشتغال‌آورین شغل و صنعت با سرمایه‌گذاری پایین، «پوشاک» است و این صنعت می‌تواند منجی اشتغال کشور باشد اما در استان کرمانشاه متاسفانه این صنعت خیلی غریب مانده است.

وی عدم همکاری برخی بانک‌های برای ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را از مهم‌ترین مشکلات در این زمینه عنوان کرد و گفت: علی‌رغم مصوبه قانونی اما معضل بزرگی در این زمینه داریم بنده در ازای حدود ۴ میلیارد تومان تسهیلات، ۷۰ میلیارد تومان وثیقه در اختیار بانک قرار دادم، با وجود اینکه مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان لازم‌الاجراست اما متاسفانه ضمانت اجرایی محکم پشتوانه مصوبات این ستاد نیست.

مهندس احمدی از دیگر مشکلات حوزه پوشاک و نساجی را نبود آموزش‌های تخصصی و نیروی کار ماهر صنعتی عنوان کرد و گفت: با سازمان فنی و حرفه‌ای در این زمینه مذاکرات بسیاری نموده‌ام تا با سرمایه‌گذاری شخصی یک دپارتمان آموزشی برای تربیت نیروی متخصص در صنعت نساجی و پوشاک ایجاد نمایم اما وعده حمایت‌های مسئولین عملیات نشده است.

 وی افزود: حدود هشت میلیون نفر جمعیت در غرب کشور داریم، صنعت پوشاک امکان ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۰ هزار نفر را در این منطقه دارد  اما متاسفانه بیشتر تولیدات پوشاک ما وارداتی هستند، صنعت پوشاک ما زیرساخت‌های۶۰ تا ۷۰ ساله دارد در حالیکه این قدمت در ترکیه به ۲۵ سال می‌رسد.

مهندس احمدی راه‌ حل مشکل اقتصاد کشور را توجه به صنعت پوشاک و نساجی دانست و بیان کرد: همجواری با عراق بازار خوبی برای ما به شمار می‌آید، از طرفی امکان رقابت با برندها را داریم و از سوی دیگر هزینه‌های تمام شده ما پایین است. موضوع شایان توجه دیگر جمعیت کُردنشین است؛ حدود ۴۰ میلیون کُرد در سوریه، ترکیه، ایران و عراق زندگی می‌کنند که پوشش مخصوص خود را دارند اگر ما ۱۰ درصد این نیاز را تامین کنیم امکان ایجاد اشتغال برای ۱۰ مجموعه تولیدی با ظرفیت اشتغال بالا ایجاد می‌شود.

وی بهره‌وری و ظرفیت اشتغال بالا را مزیت مهم صنعت پوشاک دانست و گفت: بنده آماده سرمایه‌گذاری برای ارائه آموزش‌های تخصصی در حیطه پوشاک هستم اما نیاز به اراده عملیاتی مسئولان داریم، تولیدکننده باید توان و وقت خود را به کارش اختصاص دهد نه اینکه برای مسائل حاشیه‌ای در ادارات سرگردان باشد.

استان کرمانشاه ۱۷ واحد در حوزه صنعت نساجی دارد / کرپ ناز مایه افتخار استان است / استان نیازمند صنعتگر قوی با کمترین نیاز مالی به تسهیلات بانکی است / برنامه مدونی در حوزه نساجی در استان وجود ندارد

همچنین در این جلسه مهندس گودرز خان‌محمدی نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه طی سخنانی اظهار داشت: در صنعت نساجی و پوشاک با سرمایه‌گذاری معقول می‌توان اشتغالزایی بالایی ایجاد کرد. بخش زیادی از این صنعت را حوزه صنفی و مشاغل خانگی صنایع دستی تشکیل می‌دهد، در استان کرمانشاه ۱۷ واحد در زمره صنعت نساجی از جمله فرش، پارچه و نخ،
در شهرهای سنقر و کلیایی، هرسین، کرمانشاه، پاوه، اسلام‌آبادغرب و... داریم که اغلب فعال هستند اما بیشتر این واحدها مشکلات مالی دارند.

وی افزود: مشکلات اقتصادی و شرایط سخت بانک‌ها برای اعطای تسهیلات نه تنها در استان کرمانشاه بلکه گریبانگیر بسیاری از واحدهای تولیدی در کشور است، بانک‌ها چهارچوب‌هایی دارند که حاضر به عقب‌نشینی از آن نیستند. چندین سال است که در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مصوباتی برای اعطای تسهیلات داریم اما بیشتر این مصوبات ضمنانت اجرایی ندارند.

مهندس خان‌محمدی اشتغالزایی در استان را نیازمند ورود سرمایه‌گذاران قدرتمند دانست و بیان کرد: با ورود مهندس شهریاری به مدیریت شرکت کرپ ناز انقلابی در این شرکت ایجاد شده و این مجموعه از افتخارات ما محسوب می‌شود و طرح توسعه‌ای نیز برای تولید پارچه چادر مشکی دارد که اگر اجرایی شود در کشور نمونه است.

وی با تاکید بر اینکه باید از صنعت نساجی در استان حمایت شود، اظهار داشت: بیشتر مجوزهایی که ما صادر می‌کنیم به دلیل مشکلات مالی به نتیجه نمی‌رسد و لذا استان نیازمند صنعتگر قوی است که کمترین نیاز مالی را به تسهیلات بانکی داشته باشد. در بحث نیروی کار متخصص، سازمان صمت متولی اصلی ارائه آموزش نیست و سازمان فنی و حرفه‌ای باید پای کار بیاید اما ما در این بخش نیز حمایت می‌کنیم.

مهندس خان‌محمدی بیان کرد: برنامه اصلی در استان در وهله اول حفظ اشتغال موجود و سپس اشتغال جدید است، متاسفانه برنامه مدونی در حوزه نساجی وجود ندارد اما با توجه به چشم‌انداز این صنعت و ظرفیت اشتغال بالا، باید برنامه‌ای موثر تدارک دیده شود و دولت نیز به طور جدی حمایت کند.

همچنین مهندس مجید قیطولی سرپرست روابط عمومی دانشگاه رازی در این نشست با اشاره به سابقه نیم قرن فعالیت آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه رازی و نقش مهم این دانشگاه در توسعه استان اظهار داشت: در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود برگزاری میزگردهای علمی و تخصصی را از سال گذشته در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد: این میزگردها که با حضور اساتید دانشگاه، مسئولان و متولیان ذی‌ربط برگزار می‌شود، بازتاب اثرگذاری در بهبود وضعیت استان در ابعاد مختلف داشته باشد.

کد خبر : 20331

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha