پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

توسط پژوهشگران دانشگاه کاشان انجام شد؛

تولید نانوذرات داروی ضدسرطان به روش فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی و امواج فراصوت

تیم تحقیقاتی در دانشگاه کاشان به سرپرستی دکتر غلامحسین صدیفیان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و با همکاری مهندس فریبا رزمی منش و دکتر سیدعلی سجادیان تلاش نمودند با استفاده از فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی و امواج فراصوت ،این دارو را با موفقیت تولید کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر صدیفیان در خصوص این طرح اظهار داشت: امروزه یکی از مشکلات داروهای سنتزی این است که دارای حلالیت کمی در بدن می باشند و باید به نحوی حلالیت این گونه داروها را افزایش دهیم.

وی افزود: یکی از روش‌های جدید، به کارگیری فناوری‌های سبز با کمک سیال فوق بحرانی و همزمان امواج فراصوت می باشد.
دکتر صدیفیان خاطر نشان کرد: سانیتینیب مالات به عنوان یک داروی ضدسرطان، عملکرد خوبی را در درمان سرطان کلیه از خود نشان داده است. این دارو به طور گسترده ای برای بیماران مبتلا به بیماری متاستاتیک استفاده می شود. هم چنین، این داروی جدید با ساختاری کوچک می تواند در درمان سرطان پیشرفته کبد و سیستم گوارش موثر واقع شود.
این دارو دارای حلالیت بسیار پایینی در آب است از اینرو فراهمی زیستی پایینی دارد و داروی مذکور با استفاده از فناوری ابداعی سیال فوق بحرانی با استفاده از دستگاهی که توسط دکتر غلامحسین صدیفیان ساخته شده است، در ابعاد نانو تولید شده و در حامل‌های پلیمری آبدوست کپسوله شده که این دوخصوصیت، حلالیت دارو را تا حد قابل قبولی در آب افزایش داده و باعث افزایش اثربخشی دارو با مصرف دوز کم تر دارو می شود.

کد خبر : 20345

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha