چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

نشست هم‌اندیشی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با رئیس دانشگاه رازی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی دکتر پرویز توسّلی‌زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و هیأت همراه ایشان با دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی، معاونین و تعدادی از مدیران دانشگاه، ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ در محل سالن جلسات حوزه ریاست برگزار شد.

 به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس، جلسه هم‌اندیشی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با رئیس دانشگاه رازی برگزار شد. در ابتدای جلسه، دکتر اعلمی‌آل‌آقا ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر و ولادت با سعادت حضرت زهرا(س)، طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به تأکید حضرت امام خمینی(ره) بر محور عدالت‌خواهی، به یقین دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران کارنامه درخشانی در تحقق عدالت و مبارزه با فساد دارد و از اینکه توفیق حضور در خدمت شما بزرگواران را در ایام‌الله دهه مبارک فجر داریم بسیار خرسندیم و امیدواریم خروجی این نشست منجر به همکاری و خدمات متقابل در راستای رفاه و رضایت مردم باشد.

ایشان در ادامه حرکت در مسیر اثربخشی اجتماعی را رویکرد جدی و مورد توجه نظام آموزش عالی دانست و تأکید کرد: امروز دانشگاه رازی به‌عنوان دانشگاهی جامع می‌تواند اثربخشی اجتماعی خود را در ابواب مختلف اعم از علوم انسانی و اجتماعی، فنی و مهندسی، کشاورزی و... را نشان دهد.

توسعه پژوهش‌های کاربردی و استفاده از دانش و فناوری‌های روز برای خدمت به مردم؛ رویکرد جدی دانشگاه رازی

دکتر اعلمی‌آل‌آقا توسعه پژوهش‌های کاربردی و استفاده از دانش و فناوری‌های روز برای خدمت به مردم را از رویکردهای جدی دانشگاه دانست و بیان کرد: موضوعاتی مانند هوشمندسازی، شهر هوشمند و بسیاری از مسائلی که فناوری اطلاعات می‌تواند شرایط مناسب‌تر و رویکردهای عدالت‌محورانه‌تری را برای خدمت به مردم ایجاد نماید در دستور کار دانشگاه قرار دارد و بر همین اساس، دانشگاه رازی به عنوان نماد علمی در استان کرمانشاه اقداماتی همچون سامانه‌سپاری خدمات و فرآیندهای کاری را پیاده‌سازی نموده و رویکرد هوشمندسازی مبتنی بر استفاده از تکنولوژی‌های روز را با اتکا به ظرفیت ارزشمند دانشکده‌های برق و کامپیوتر و فناوری‌های نوین توسعه داده است و به دنبال استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه‌های کشاورزی هوشمند نیز هستیم.

ایشان دانشگاه رازی را از معدود دستگاه‌های اجرایی مجهز به سیستم اتاق نظارت تصویری دانست و گفت: در کنار همه این مسائل ما قائل به این رویکرد هستیم که در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی با گفتگو و تجمیع نظرات برای ترویج تفکر اسلامی، شرایط اجتماعی مناسب‌تری را فراهم کنیم.

برگزاری اولین کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه رازی / «گفتگو» وحدت‌ساز جامعه

دکتر اعلمی‌آل‌آقا دانشگاه را محل مناظره و تضارب اندیشه دانست و گفت: یکی از رویکردهایی که شاید دانشگاه‌ها در آن ضعیف جلوه کرده و شرایط اجتماعی هم در آن دخالت داشته عدم توجه به گفتمان و تضارب اندیشه است، ما بر اساس تضارب اندیشه و نشست‌ها و گفتگوها می‌توانیم میزان همگرایی و وحدت در سطح جامعه را تقویت کنیم و در همین راستا بعد از یک دهه از فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر شکل‌گیری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، با اهتمام صورت گرفته در هفته‌های اخیر شاهد برگزاری اولین کرسی‌های آزاداندیشی در حوزه‌های پژوهشی و فرهنگی با محوریت گفتگو  بوده‌ایم و امیدواریم دانشگاه در کنار دستگاه قضایی در راستای تبادل نظرات با هدف اصلاح و تعالی در صحنه اجتماعی به صورت شایسته‌تر ادای تکلیف نماید. 

ایشان با اشاره به تاریخچه دانشگاه رازی بیان کرد: دانشگاه رازی در سال ۱۳۵۱ با راه‌اندازی دانشکده علوم شروع به فعالیت نمود و در سال ۱۳۵۲ با تاسیس دانشکده پزشکی کرمانشاه، تربیت دبیر سنندج و دانشکده دامپروری ایلام، دانشگاه رازی توسعه یافت و پس از انقلاب، دانشکده‌های مذکور از دانشگاه رازی جدا گردیدند و تحت عنوان دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمانشاه، دانشگاه کردستان و دانشگاه ایلام به فعالیت خود ادامه دادند.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا افزود: دانشگاه رازی تا سال ۱۳۵۵ توسعه زیادی پیدا نکرد و پس از آن نیز با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی و دفاع مقدس تغییر نداشت و عمده توسعه دانشگاه رازی تقریبا از دهه ۷۰ شکل گرفته است. طی هفت سال اخیر نیز پنج دانشکده جدید شامل علوم و مهندسی کشاورزی، برق و کامپیوتر، نفت و پتروشیمی، هنر و معماری، اقتصاد و حسابداری احداث گردیده است و در مجموع ۷۵ هزار مترمربع به سطح زیربنای دانشگاه رازی اضافه شده که از این مقدار ۵۰ هزار مترمربع به بهره‌برداری رسیده و ۲۵ هزارمترمربع با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۵ درصد در حال ساخت می‌باشد. با تکمیل مجموعه‌های در حال ساخت سطح زیربنای فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانشگاه از ۱۵۳ هزار متربع در سال ۱۳۹۲ به حدود ۲۳۰ هزار مترمربع در سال ۱۳۹۹ رسیده است و در شرایطی شاهد رشد و تحول چشمگیر در زمینه‌های عمرانی و زیرساختی دانشگاه هستیم که کشور با مشکلات تحریم و مسائل مالی مواجه بوده است.

ایشان با اشاره به تحصیل بیش از ۱۱ هزار دانشجو در دانشگاه رازی افزود: بیش از ۳۰ درصد این دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود ۳ هزار نفر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۹۰۰ نفر دانشجوی مقطع دکتری هستند و به طور متوسط هر هفته چند رساله دکتری دفاع می‌شود که ظرفیت و پتانسیل ارزشمندی برای خدمت به کشور و حل معضلات و پژوهش‌های تقاضا محور به شمار می‌آید که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

قرابت و در هم تنیدگی دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه موجب اثرگذاری جدی در تولید ناخالص ملی می‌شود

دکتر اعلمی‌آل‌آقا «اخلاق‌محوری و پیشرو در تحقق جامعه دانش‌بنیان» را شعار راهبردی دانشگاه رازی عنوان کرد و افزود: جامعه دانش‌بنیان تنها با ایفای نقش دانشگاه محقق نمی‌گردد بلکه جامعه و دستگاه‌‌های اجرایی نیز باید نسبت به این مسأله اهتمام داشته باشند. کرمانشاه بیش از ۹۰ سال سابقه نفتی دارد و دانشکده نفت و پتروشیمی دانشگاه رازی نیز در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد. امروز صحبت از سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در حوزه توسعه میدان گازی و احداث پالایشگاه در این استان مطرح می‌شود ولی متأسفانه  دانشگاه رازی از این مسئله بی‌بهره است و یقیناً اگر این قرابت، تعاملات‌ و در هم تنیدگی دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه بیشتر شود، این مجموعه می‌تواند در تولید ناخالص ملی اثرگذاری جدی‌تری داشته باشند.

توجه به محور دانش بنیان حلال بسیاری از مشکلات جامعه است

ایشان توجه به محور دانش بنیان را حلال بسیاری از مشکلات جامعه دانست و تأکید کرد: جامعه دانشگاهیان راغب هستند که در وهله اول علم و دستاوردشان را در خدمت جامعه خود قرار دهند اما هنگامیکه به این ظرفیت توجه نمی‌شود خروجی پژوهش‌ها در مجلات معتبر خارجی به چاپ می‌رسد. دانشگاه رازی در غرب کشور بالاترین تعداد مقالات را در مجلات معتبر علمی بین‌المللی دارد و سالانه قریب به ۱۰۰۰ مقاله در ژورنال‌های بین‌المللی داریم اما با وجود این جایگاه افتخارآمیز دانشگاه سهمی از منابع استانی برای توسعه ندارد در حالیکه در استان همدان از منابع استانی برای توسعه زیرساخت‌های دانشگاهی سهمی تخصیص داده می‌شود.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا به تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر همه امور در یکسال اخیر اشاره کرد و گفت: توجه به رویکرد دانش‌بنیان و بسترسازی‌های علمی سبب شد تا در کمتر از یک ماه از شیوع ویروس کرونا، حدود ۲ هزار واحد درسی را در سامانه‌های مجازی برای دانشجویان ارائه دهیم، در حال حاضر نیز دانشگاه با جدیت فعالیت‌های خود را در قالب فضای مجازی ادامه می‌دهد و در ۹ ماه گذشته بیش از ۵۰۰ وبینار در حوزه‌های فرهنگی و پژوهشی برگزار نموده‌ایم.

باید از ظرفیت‌های دانشگاه برای شناسایی آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌زدایی استفاده شود

در ادامه دکتر توسّلی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه ضمن تبریک دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مدافع حرم و آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری از برگزاری این نشست ابراز خرسندی نمود و طی سخنانی اظهار داشت: ارتباط و تعامل با نخبگان و مراجع دانشگاهی از تأکیدات جدّی ریاست محترم قوه قضائیه است و باید از ظرفیت‌های دانشگاه برای شناسایی آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌زدایی استفاده کنیم.

ایشان سطح بالای اختلافات میان مردم به شکل جرائم و دعاوی حقوقی را از مهم‌ترین آسیب‌ها در استان دانست و گفت: این اختلافات اساساً به مصلحت نیست و هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری در پی دارد و باید تدبیری برای کاهش این مشکلات اندیشید.  

تأکید رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه رازی 

دکتر توسّلی‌زاده با بیان اینکه ۳۰ درصد از پرونده‌های موجود در دادگستری را اختلافات خانوادگی تشکیل می‌دهد، افزود: اخیراً سند تحول قوه قضائیه ابلاغ شده، این سند ظرفیت‌های علمی بالایی دارد و امیدواریم با انعقاد تفاهم‌نامه و مصوباتی در این خصوص با همکاری دانشگاه رازی برای پیشبرد این مهم توفیقات جدی داشته باشیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه علم را از ضرورت‌های توسعه اجتماعی دانست که باید در خدمت تعالی انسان توأم با معنویت و آموزه‌های اسلامی باشد؛ آینده جهان از آن اسلام خواهد بود زیرا اسلام به معنویت اصالت می‌دهد و امروز جامعه بشری نیازمند به معنویت است.

گفتگو و سازش راهکار حل بسیاری از مشکلات در کرمانشاه است

ایشان در ادامه تحقق عدالت را از محورهای جدّی بیانیه گام دوم انقلاب دانست و با تایید بیانات رئیس دانشگاه رازی در خصوص اهمیت گفتمان‌محوری، با اشاره به برخی راه‌های تحقق عدالت قضایی افزود: رئیس محترم قوه قضائیه در سفر اخیر به استان کرمانشاه تاکید داشتند که «حکم واقعی توافق و سازش است» و در واقع گفتگو و توافق را امری بسیار کاربردی برای حل مشکلات می‌دانیم.

افزایش آگاهی حقوقی مردم، توسعه فرهنگ‌سازی و توافق بین مردم، صدور آراء مُتقن، تلاش برای افزایش سرمایه اجتماعی، حذف اطاله دادرسی و تسریع در دادرسی و اجرای حکم از محورهای مشترک همکاری دادگستری کل استان کرمانشاه با دانشگاه رازی

دکتر توسّلی‌زاده افزایش آگاهی حقوقی مردم و تلاش برای توسعه فرهنگ‌سازی و توافق بین مردم را از راهکارهای مهم برای تحقق عدالت قضایی و یکی از محورهای مشترک همکاری با دانشگاه رازی عنوان کرد و گفت: تلاش برای توسعه سازش از دیگر راهکارها است؛ در واقع سازش و توافق کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای تحقق عدالت و الزام؛ سخت‌ترین راه برای احقاق حق است.

ایشان صدور آراء مُتقن، تلاش برای افزایش سرمایه اجتماعی، حذف اطاله دادرسی و تسریع در دادرسی و اجرای حکم را از دیگر راهکارهای تحقق عدالت قضایی و از محورهای همکاری با دانشگاه اعلام و تاکید کرد: از دلایل پایین بودن سرمایه اجتماعی؛ توقعات بالای مردم از قضات و دادرسی‌ها است، قطعا شناسایی آسیب‌ها و مسائلی از این قبیل راه‌حل علمی دارد و مهمترین رسالت علم نیز راهگشایی و مشکل‌گشایی است.

در ادامه دکتر محمد کاظمی‌فرد معاون امور سامانه‌ها و هوش قضایی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و عضو هیأت علمی دانشگاه رازی طی سخنانی به گوشه‌ای از برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در این مرکز پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه در استفاده از فناوری‌ها و سامانه‌هایی که اخیراً توسط قوه قضاییه رونمایی شده، استان کرمانشاه خوش درخشیده که جای بسی افتخار است.

سند تحول قوه قضاییه از شاهکارهای سیستم قضایی نظام جمهوری اسلامی

ایشان سند تحول قوه قضاییه را از شاهکارهای سیستم قضایی نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: در سند تحول که در سه برنامه زمانی کوتاه‌مدت میان‌مدت و بلندمدت تا سال ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی شده، ریاست قوه قضاییه، برنامه‌های آتی خود را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد و در آن به صراحت اعلام شده که روند پیشرفت این سند به صورت عمومی منتشر می‌شود.

شرکت‌های دانش‌بنیان پشتوانه اجرای طرح‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

دکتر کاظمی‌فرد با اشاره به پایش سند تحول قوه قضاییه توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات این قوه افزود: بیش از ۵۰ درصد مفاد این سند مربوط به فناوری اطلاعات و فناوری‌های پایه است. این سند ۱۷۰ راهکار ارائه نموده که از این تعداد ۹۵ مورد مربوط به فناوری اطلاعات است و بیش از ۹۰ درصد تعهدات آن در حوزه سامانه‌های هوشمند و یا سامانه‌های قابل استفاده در سازمان‌های تابعه تعریف شده است و ما این اقدامات را به پشتوانه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهیم.

ایشان سامانه‌های احراز هویت آنلاین، نوبت‌دهی الکترونیکی، کارتابل یکپارچه درگاه ملی قوه قضاییه، پابند الکترونیک و ارتباطات تصویری برای اعزام و بدرقه زندانیان را از جمله اقدامات شاخص صورت گرفته در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه برشمرد و بیان کرد: ماهیانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار نوبت الکترونیکی صادر می‌شود، صدور گواهی عدم پیشینه نیز در کمتر ۲۴ ساعت انجام می‌شود در حالیکه این فرآیندها در گذشته بسیار زمان‌بر بود.

دکتر کاظمی‌فرد یادآور شد: موضوع پابند الکترونیک زندانیان را با همکاری دو شرکت دانش‌بنیان از سال گذشته شروع کرده‌ایم تا به عنوان سامانه‌ای بومی‌سازی شده به عنوان جرائم جایگزین حبس و پایش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برنامه‌های برای ارائه آموزش‌های الکترونیک در استان داریم.

ایشان طراحی نرم‌افزار آنلاین تبدیل گفتار به متن برای استفاده قضات را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام دانست و گفت: در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه امکان جذب سرباز نخبه در قالب طرح امریه و  فرصت مطالعاتی وجود دارد.

در ادامه دکتر باقرآبادی، عضو هیات علمی گروه آموزشی حقوق دانشگاه رازی طی سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر پذیرش دانشجو در رشته حقوق مقطع کارشناسی و گرایش حقوق خصوصی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه رازی صورت می‌گیرد. در این زمینه تلاش می‌کنیم با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهای منطقه در رشته حقوق به تربیت دانشجو بپردازیم.

دانشجویان رشته حقوق با اشراف بر آرای قضایی با حقایق علم حقوق آشنا شوند

ایشان توجه به رویه‌های قضایی در تربیت دانشجویان رشته حقوق را مورد تاکید قرار داد و افزود: دانشجویان رشته حقوق باید با اشراف بر آرای قضایی و استخراجی که از منابع دارند با حقایق علم حقوق آشنا شوند.

دکتر باقرآبادی با بیان اینکه پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه زیرساخت‌های فناوری و آی تی در قوه قضاییه صورت گرفته است، افزود: تمام این اقدامات زمانی به ثمر می‌نشیند که آموزش‌های لازم به کاربران ارائه شود، متاسفانه با مشکل ضعف یادگیری در استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در دادگستری مواجه هستیم.

ایشان همچنین صدور رأی بدون تشکیل جلسه دادرسی در دادگاه تجدید نظر را موجب برخی نارضایتی‌های مردمی دانست و گفت: این مسائل از آسیب‌های نظام قانون‌گذاری است، موضوع مهم دیگر عدم ارائه آموزش‌های حقوقی به مردم و کم‌کاری رسانه‌ها در این زمینه است.

در ادامه دکتر دادفر، مدیر حراست دانشگاه رازی طی سخنانی اظهار داشت: در محوطه پردیس طاقبستان دانشگاه رازی ۱۴ بلوک خوابگاهی، دو بلوک خوابگاهی در سطح شهر و دو بلوک خوابگاهی نیز در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی داریم و با توجه به موقعیت جغرافیایی دانشگاه در مجاورت با محلات آسیب‌پذیر و حاشیه‌ای، با حمایت‌های ریاست محترم دانشگاه اقداماتی از قبیل فنس‌کشی و نصب گیت‌های کنترل تردد برای صیانت از خوابگاه‌ها انجام گرفته است.

ضرورت اختصاص شعبه رسیدگی به دعاوی‌ حقوقی و قضایی به دانشگاه / کاهش جدی تخلفات کنکور در استان کرمانشاه

ایشان با اشاره به همکاری‌های مطلوب دستگاه قضایی با دانشگاه در حوزه‌های مختلف گفت: متاسفانه دانشگاه اختلافات حقوقی با اداره کل اوقاف و امور خیریه در خصوص مالکیت اراضی خود دارد و با توجه به ضرورت ارج نهادن به مقام علم و تولیت آن امیدواریم این اختلافات حل و فصل شود.

دکتر دادفر در ادامه استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را در دنیای امروز امری انکارناپذیر دانست و افزود: شرایط جدید به ویژه شیوع بیماری کرونا مشکلاتی را در فضای مجازی ایجاد کرده و علی‌رغم بخش‌نامه‌های مختلف برای ممنوعیت استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی اما همچنان شاهد استفاده از این فضا هستیم و امیدواریم دادگستری برای این خلأ قانونی برنامه‌ای داشته باشد.

ایشان همچنین از همکاری مجموعه دادگستری استان به ویژه آقای محمدی‌فر، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب کرمانشاه در برگزاری آزمون‌های سراسری قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه با ورود همکاران قضایی و امنیتی آمار تخلفات کنکور در استان کاهش قابل توجهی داشته و این مهم بیانگر نقش تعیین کننده دستگاه قضایی در این مسائل است.

دکتر دادفر همچنین خواستار اختصاص یکی از شعبات دستگاه قضایی استان به دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه رازی برای رسیدگی به دعاوی‌ حقوقی و قضایی شد.

در این جلسه، محورهای همکاری دادگستری کل استان با دانشگاه رازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا زمینه انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری برای پیشبرد اهداف عالی طرفین در آینده میسر گردد.

کد خبر : 20350

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha