سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

توسط فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس صورت پذیرفت؛

اختراع دستگاه خود آبیار فیتیله‌ای/ کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب

فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس موفق به اختراع دستگاه خودآبیار فیتیله‌ای شدند که باعث کاهش ۹۰درصدی مصرف آب می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از  پارک علم و فناوری خلیج فارس، کمبود منابع آبی و نیاز کشور به کاشت نهال، محیط زیست را دچار نوعی دوگانگی کرده است که به اعتقاد کارشناسان راه گذر از آن، استفاده از فناوری‌های نوین برای آبیاری درختان و به دنبال آن داشتن هوای با طراوت و محیط زیست سالم است.
خشکسالی و تغییر اقلیم از یک سو و سنتی بودن روش آبیاری از سوی دیگر، موجب هدررفت چشمگیر منابع آبی و تلف شدن آب می‌شود و آب‌های مورد نیاز و قابل دسترس گیاه نیز هدر می‌رود.
سبحان زارع‌زاده مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تعاونی و کشاورزی پرنیان آبگیر پرده از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان بوشهر گفت: این شرکت فعالیتش را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرد و ایده محوری کار شرکت طراحی و ساخت دستگاه خود آبیار فیتیله‌ای بود که آن را به سرانجام رسانده و ثبت اختراع گردید.
وی درخصوص هدف از ساخت دستگاه خود آبیار فیتیله‌ای اظهار داشت: آب در کشور ما یک کالای اقتصادی نیست یک سرمایه ملی و استراتژیک است. جهاد کشاورزی هم به سمت تغییر شیوه آبیاری حرکت می‌کند. این وسیله که با عنوان تجاری آناوان ثبت شده، یک دستگاه خود آبیار فیتیله ای است که اقدام به آبیاری زیرسطحی نهال و درختان می‌کند و بالغ‌بر ۹۰ درصد صرفه‌جویی در آبیاری کشاورزی را شاهد هستیم و از علف‌های هرز اطراف نهال جلوگیری می‌کند.
زارع‌زاده تصریح کرد: طرح صنعتی اختراع ثبت و گواهی‌های مختلفی را در سطح ملی اخذ کردیم، از جمله این طرح، طرح برتر مقابله با خشکسالی در جشنواره ۹۷ بود.
وی در مورد هدف اولیه کار گفت: هدف اولیه کار ما این بود که بتوانیم اشتغال روستایی ایجاد کنیم. زمین در غالب نقاط جنوبی کشور برای کشاورزی موجود است ولی خب اراضی فاقد آب هستند و در حالت عادی کشاورزی در این مناطق به‌صرفه نیست.
زارع‌زاده بهترین راه‌حل برای کشت درخت را بیابان‌زدایی عنوان کرد و گفت: الان مشکلی که داریم جدای از بحث کشاورزی و باغداری، موضوع مقابله با ریزگردها و بیابان‌زدایی در جنوب کشور است. یکی از راه‌حل‌های اصلی این کار هم کشت درخت برای مقابله با ریزگردها و جلوگیری از فرسایش خاک است. ولی غالب پروژه‌ها به علت اینکه آب موردنیاز برای ادامه حیات درخت تأمین نمی‌شود با شکست روبه‌رو شده و هزینه‌های سرسام‌آوری دارند.
وی در زمینه میزان صرفه‌جویی دستگاه آبیاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان آبیاری فضای سبز که در جنوب انجام می‌شود، تقریباً هر دو روز یک‌بار بالغ‌بر ۴۰ تا ۶۰ لیتر آب به‌ازای هم نهال استفاده می‌شود اما دستگاه اختراعی ما این قابلیت را دارد که برای یک نهال در طول سه ماه فقط ۱۵ لیتر آب مصرف کند.
زارع‌زاده عنوان کرد: نمونه خارجی این دستگاه هلندی است؛ نمونه در هلند با ۲۰ یورو ساخته می‌شود. از نظر کارکرد دستگاه‌ها اصلاً یکی نیستند و کاملاً در سطح متفاوتی هستند که نمونه ایرانی بسیار باکیفیت‌تر است.

کد خبر : 30442

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha