چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور وزارت علوم خبرداد:

سامفا، معتبرترین آزمون سنجش مهارت‌های زبان فارسی / اعزام اساتید ایرانی برای آموزش زبان و ادبیات فارسی به دانشجویان خارجی

دکتر بهادر باقری، معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، آزمون سامفا را به عنوان معتبرترین آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی دانست و گفت: این آزمون تاکنون در ۷ دوره برگزار شده است و هفتمین دوره آن در اول اسفند ماه به طور همزمان در ایران، عراق و گرجستان با حضور ۵۷ شرکت‌کننده با موفقیت برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست سالانه معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور که  توسط مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی این وزارت، در محل سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، دکتر باقری به اعزام استادان زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی از سوی وزارت علوم به خارج از کشوراشاره کرد و اظهار داشت: تا پایان سال ۱۳۹۹ مقرر شده است ۲۳ استاد و مدرس زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی به ۱۱ کشور برای ۲۴ کرسی زبان و ادبیات فارسی برای تدریس به حدود ۱۱۰۰ دانشجو اعزام شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در مراکز آموزش زبان فارسی دانشگاه‌های اصفهان، کردستان، بوعلی سینا، فردوسی مشهد، شهید چمران اهواز، تربیت مدرس، خوارزمی، پیام نور و الزهرا (س) حدود ۲۳۰۰ دانشجوی خارجی تحت پوشش آموزش مجازی زبان فارسی هستند.
دکتر باقری درخصوص آموزش مجازی خاطرنشان کرد: معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی با تشکیل کارگروهی تخصصی برای این موضوع دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد. در برنامه کوتاه‌مدت مسئولیت کرسی‌های چند کشور به برخی از دانشگاه‌ها سپرده شده است و شیوه‌نامه آن نیز تدوین و به دانشگاه‌های مجری ارسال شده است. در برنامه بلندمدت نیز درصدد آن هستیم تا یک بستر مجازی مستقل طراحی کنیم تا دانشگاه‌ها و استادان داخلی بتوانند کلاس‌های مختلف مجازی را در آن ارائه کنند.
وی درخصوص تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در کرسی‌ها گفت: آمار فارسی‌آموزان در سراسر جهان طبق آماری که همچنان در حال جمع‌آوری است در تعدادی از کشورها حدود ۹هزار نفر است.
دکتر باقری با اشاره به بازنگری سرفصل‌های درسی افزود: سرفصل‌های درسی زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور، عمدتاً قدیمی هستند؛ بنابراین از حدود سه سال پیش چند کارگروه تخصصی در معاونت گسترش زبان فارسی تشکیل شده تا سرفصل‌های درسی زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی کرسی‌های خارجی را بازنگری کنند.
معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور در مورد کتاب‌های منتشر شده با حمایت این معاونت گفت: کتاب مجموعه آموزشی زبان فارسی پرفا، آزمون‌سازی برای مدرسان زبان، ۲هزار موضوع برای گفت‌گو در کلاس زبان و فارسی‌نامه، از جمله کتاب‌های منتشرشده توسط معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور است.
وی در ادامه در مورد دوره‌های دانش‌افزایی عنوان کرد: نخستین دوره دانش‌افزایی ادب فارسی در شبه قاره از تیرماه ۱۳۹۹ آغاز شد. در این دوره ۱۷ سخنرانی صورت گرفت که سخنرانان از کشورهای ایران، افغانستان، هند، بنگلادش، تاجیکستان و پاکستان بودند. همچنین دومین دوره دانش‌افزایی ادب فارسی در منطقه بالکان و اروپا مرکزی شامل ۴۲ سخنرانی خواهد بود که سخنرانان از کشورهای ایران، چین، روسیه، ترکیه، لهستان، استرالیا، ازبکستان، مجارستان، بلغارستان، افغانستان، هند و پاکستان هستند.
دکتر باقری در پایان درخصوص نشست‌های حلقه مشاوران خاطرنشان کرد: به منظور استفاده از دانش و تجربیات استادان اعزامی، نشست‌هایی به تفکیک کشورها با حضور استادان در دانشگاه‌های مختلف برگزار شده و قرار است حاصل این دیدارها و گفت‌وگوها در کتابی باعنوان تاریخ پارسی و گسترش در جهان منتشر شود.

کد خبر : 30464

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha