چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

در یادداشتی از دکتر صحرایی مطرح شد:

زمین فارتلک دانشگاه رازی

فارتلک‌(Fartlek) در زبان سوئدی به معنای بازی سرعت می باشد و روشی است که می تواند در سرعت و استقامت فرد موثر باشد. در دانشگاه رازی فضای مناسبی جهت تمرین این ورزش با تلاش و پیگیری‌های جناب آقای دکتر علی اشرف خزایی عضو محترم دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی طراحی و اجرا شده است.

 دردوره شیوع ویروس ویرانگر کرونا که استفاده از سالن‌های ورزشی با ممنوعیت مواجه گردیده است جایگزین مناسبی است برای تمرینات بدنی می‌باشد که به اختصار به فوائد آن پرداخته می‌شود.

  1. ازآنجا که بر اساس پروتکل‌های بهداشتی توصیه به اجتناب از حضور در اماکن پر ازدحام شده است در این میدان ورزشی نه تنها ازدحام جمعیتی وجود ندارد بلکه معمولا بدون ورزشکار می‌باشد.
  2. در محوطه‌ای بسیار زیبا و جذاب واقع گردیده است که از یک سو در کنار سینه ستبر کوه طاق‌بستان به‌عنوان نماد استواری و سرزندگی مردم دیار کرمانشاه در شمال و از سوی دیگر چشم‌انداز خیره‌کننده و زیبایی از شهر کرمانشاه را به نمایش می‌گذارد که به اهمیت این زمین ورزشی افزوده است.
  3. به‌دلیل محصور بودن آن در پردیس دانشگاه و گشت 24 ساعته اداره حفاظت فیزیکی از امنیت کافی برای ورزشکار و خودروها برخوردار است.
  4. از آنجا که هیچگونه تردد خودرو وجود ندارد از هوایی بسیار پاک و عاری از هرگونه آلاینده موجود در هوا برخوردار است که برای ورزش‌های هوازی که هوای بیشتری تنفس می‌گردد ضرورت دارد.
  5. زمین فارتلک از تنوع برخوردار است و داری شیب‌های مختلف می‌باشد که سرعت دونده یا پیاده‌رو در آن قابل تنظیم است چون دویدن فارتلک شامل ایجاد گوناگونی در سرعت و گام در طول دویدن می باشد و اصل تناوبی رعایت شده است. و از طرفی این تنوع باعث گردیده که تمرین‌کننده از فشار روانی کمتری برخوردار باشد.
  6. فارتلک دانشگاه علاوه برتمرین گروهی برای تمرین فردی نیز بسیار مناسب است و به واسطه قرار گرفتن در فضای مناسب از بی‌حوصلگی در ادامه ورزش انفرادی جلوگیری می‌کند.
  7. بنابر تجربه نگارنده تمرینات مداوم فارتلک علاوه بر افزایش قدرت بدنی موجب چربی‌سوزی و کاهش وزن نیز می‌شود، به طوریکه اثرات آن در یک دوره چندین ماهه کاملأ مشهود و قابل توجه است.
  8. در این میدان ورزشی که به طول 2500 متر می‌باشد به فاصله هر 25 متر نشانه‌گذاری بعمل آمده است و علاوه بر اینکه مسافت طی شده و باقیمانده در آن کاملا مشخص است با داشتن یک کرنومتراندازه‌گیری سرعت پیاده‌رو و دونده و مقایسه آن با روزهای پسین و پیشین امکان‌پذیر می‌باشد.
  9. به پاس قدردانی از زحمات طراح و مجری این محوطه ورزشی منحصربفرد در استان و برای حفظ سلامتی و تندرستی خود در این دوره کرونایی که از هر سو با محدویت مواجه گردیده‌ایم از همکاران ارجمند دعوت بعمل می‌آید از این امکان و نعمت در دانشگاه استفاده نموده و مزایایی که در فوق به آنها اشاره گردیده است شخصأ تجربه نمایند.

 

 

کد خبر : 30515

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha