پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

در نشست رؤسای دانشگاه‌ها مطرح شد:

درخواست افزایش بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌ها/ لزوم ماموریت گرا کردن پژوهشگاه‌ها در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر

در نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری که با حضور قائم مقام و معاونان این وزارت و حضور مجازی رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی و با محوریت بررسی وضعیت آموزش عالی کشور در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، برخی از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به ارائه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر عباس کلانتری، رئیس دانشگاه میبد با اشاره به هزینه‌ها و بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌های کوچک درخواست کرد تا اعتبارات تعمیر و تجهیز سال گذشته جبران شود.

وی همچنین خواستار آن شد که برای امسال نیز پیگیری شود که بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌های کوچک مانند دانشگاه‌های دیگر لحاظ شود.

 

* دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها عقل منفصل جامعه و عقل متصل دولت هستند
دکترفتح الله امی رئیس پژوهشگاه هوا و فضا نیز به بحث استقلال دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها پرداخت و گفت: البته با تشکیل هیئت امنا این اختیارات افزایش پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: باید اختیارات بیشتر به مراکز آموزشی و پژوهشی داد تا بتوانند دستورالعمل‌های بالادستی را بهتر اجرا کنند و مهم این است که به پژوهشگاه ها اجازه دهند که هیئت امنای مستقل داشته باشند.
وی افزود: در حال حاضرتشکیلات پژوهشگاه‌ها استاتیک و قدیمی است وبخش اداری ما نمی‌تواند تحولی ایجاد کنند تا بتوانند به سمت دانشگاه نسل ۴ حرکت کند.
به گفته دکتر امی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها عقل منفصل جامعه و عقل متصل دولت هستند. در مورد پژوهشگاه‌ها مهم‌ترین مسئله مأموریت‌گرا کردن آنها است. اجرای سند هوا و فضا که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و همچنین ابرپروژه اعزام انسان به مدار زمین از جمله مأموریت‌های پژوهشگاه هوا و فضاست.


*لزوم بهره‌مندی همه دانشگاه‌ها از بودجه دولت و خزانه
دکتر حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی نیز در ادامه این نشست گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور ردیف‌های متعددی وجود داشت که اکنون می‌توان برای برون رفت از بحث بودجه و وضعیت فعلی این ردیف‌ها را فعال کرد.
وی افزود: زمانی که پرداخت سرانه در سال‌های گذشته مطرح شد، این ردیف‌ها حذف شد و بعداً نیز موضوع سرانه اساساً حذف شد. بحث دیگر هم بهره‌مندی همه دانشگاه‌ها از بودجه دولت و خزانه است. بحثی که در کمیسیون تلفیق مطرح شد و بهره‌مندی بیشتر برخی دانشگاه‌ها به قانون تبدیل شده است که باید با این نابرابری مقابله کنیم.


* مفید بودن توسعه مراکز هنربنیان در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر
دکتر سلطانی رئیس دانشگاه هنر نیز به بحث مجوزها و سهولت بیشتر برای دانشگاه‌هایی که موفق بودند پرداخت و گفت: توسعه مراکز هنربنیان قطعاً در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر می‌تواند مفید باشد. وی افزود: در مسیر حرکت‌های جشنواره های دانشجویی که می‌تواند روح نشاط و پویایی را ایجاد کند، پیشنهاد می کنم با تجمیع بخشی از این برنامه‌ها در قالب یک المپیاد ملی و بین‌المللی بتوانیم کار متمرکزی را آغاز کنیم.

کد خبر : 30547

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha