شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

رئیس گروه موزه‌های کرمانشاه:

تکیه"بیگلربیگی"موزه قرآن می‌شود/ افتتاح اولین موزه میراث ناملموس کرمانشاه؛ بزودی

رئیس گروه موزه‌ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برنامه ریزی برای تبدیل تکیه بیگلربیگی کرمانشاه به موزه قرآن خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رازی پرس به نقل از ایسنا /کرمانشاه: اکرم طهماسبی در گفت و گویی با بیان اینکه از سال گذشته برنامه‌هایی برای توسعه موزه‌ها در استان در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: براین اساس تلاش کردیم تا زمینه ورود بخش خصوصی را جهت راه اندازی موزه‌های جدید در استان فراهم کنیم.

وی از صدور مجوز راه اندازی اولین موزه خصوصی استان طی سال گذشته خبرداد و گفت: این موزه توسط یکی از فعالین گردشگری روستای زردویی شهرستان پاوه راه اندازی می‌شود که تاکنون هم بخش اعظم کار انجام شده و طبق برنامه احتمالا اواخر اردیبهشت به مناسبت روز جهانی موزه‌ها افتتاح شود.

رئیس گروه موزه‌های کرمانشاه اضافه کرد: در این موزه آثار ناملموس ثبت ملی شده منطقه اورامانات بویژه روستای زردویی همچون جشن انار، آگر نوروزی، بازیهای بومی محلی و .... با استفاده از هنرهای تجسمی به نمایش درخواهد آمد.  

وی با بیان اینکه راه اندازی یک موزه دیگر توسط بخش خصوصی در دستورکار قرار دارد، اعلام کرد: این موزه نیز در روستای شرکان واقع شده و در تلاشیم تا شکل یک موزه را به آن بدهیم.

طهماسبی در ادامه از برنامه ریزی برای تبدیل تکیه بیگلربیگی به موزه قرآن خبر داد و گفت: بنا داریم این برنامه را  سال 1400 اجرایی کنیم و نسخ خطی قرآنی موجود در استان، آثار خطی قرآنی آیت الله نجومی و دیگر خوشنویسان برتر استان و نسخ خطی خاندان بیگلربیگی را در این موزه به نمایش بگذاریم، بعلاوه یک کارگاه خوشنویسی قرآن را هم در آن راه اندازی کنیم.

وی در ادامه در خصوص سرنوشت طرح‌های راه اندازی موزه آب و عروسک ها در کرمانشاه هم گفت: قرار بود راه اندازی موزه آب با همکاری آب منطقه ای انجام شود، اما با وجود اینکه ما پیشنهاداتی را به آنها داده ایم، اما هنوز جوابی نگرفته ایم و پای کار نیامده اند.

رئیس گروه موزه های کرمانشاه افزود: برای راه‌اندازی موزه عروسک‌ها هم قرار بود شهرداری یک ساختمان را در اختیار ما قرار دهند، اما ساختمانی که در نظر گرفته بودند، بسیار کوچک بود و امکان راه اندازی موزه عروسک در آن فراهم نشد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر فضای مورد نیاز برای راه اندازی این موزه فراهم نشده، اعلام کرد: در نظر داریم عروسک‌هایی را از سراسر ایران در این موزه به نمایش بگذاریم که اصالت داشته باشند و آئین ها و آداب و رسوم مردمان یک منطقه از ایران را نشان دهند.

طهماسبی در ادامه به برنامه های اداره میراث فرهنگی برای استانداردسازی و ارتقاء موزه های استان اشاره و اظهار کرد: می‌خواهیم یکی از نوین‌ترین طرح های محتوایی را برای موزه کنگاور پیاده سازی کنیم که البته اجرایی شدن آن مستلزم اختصاص اعتبار مورد نیاز است.

وی در پایان با بیان اینکه طرح های پایه ای خوبی برای موزه‌های استان در نظر داریم، اما برای اجرایی شدن آنها به اعتبار نیاز است، عنوان کرد: از سال گذشته که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و چند بار به صورت مقطعی موزه ها تعطیل شدند، به این سمت سوق پیدا کردیم که از فضای مجازی برای بازدید از موزه ها استفاده کنیم تا ارتباط با مردم کشورمان و دنیا را زیاد کرده و موزه‌هایمان را بیشتر معرفی کنیم.  

کد خبر : 30551

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha