شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

معاون سازمان هواشناسی کرمانشاه؛

کاهش بارندگی در استان کرمانشاه در ۵۰ سال گذشته کم سابقه است

معاون سازمان هواشناسی کرمانشاه کاهش بارش باران در استان طی ۵۰ سال گذشته را نادر و کم سابقه اعلام کرد و گفت: سال‌هایی بود که در فصل پاییز کمبود بارش داشته باشیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایرنا: «محمد زورآوند» در گفت و گویی اظهار داشت: کاهش بارندگی در پاییز، در فصل بهار جبران شد اما امسال در دو فصل بشدت کاهش بارش داشته‌ایم.

وی کاهش بارندگی در سال زارعی جاری را فقط مختص استان کرمانشاه ندانست و افزود: در کل منطقه جغرافیای هم عرض کشور ما در کشورهای همیسایه هم با کاهش بارندگی و خشکسالی روبرو هستند.

او با اشاره به وقوع سیل در برخی از استان های کشور در روزهای اخیر یادآور شد: در سال زارعی جاری در کل کشور ما با پدیده خشکسالی مواجه‌ایم و این بارش‌ها کمبود باران را جبران نمی‌کند چه بسا در قالب بارش تگرگ و رگبار به محصولات کشاورزی هم لطمه بزند.

زورآوند تاکید کرد: براساس داده‌های هواشناسی در هفته جاری احتمال بارش پراکنده در برخی از نقاط شرق استان به صورت رگبار پیش بینی می‌شود.

او همچنین با اشاره به داده های هواشناسی گفت: ظرف ۲ هفته آینده پدیده قابل ملاحظه‌ای در جو استان برای بارش باران مشاهده نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، به نقل از آمار سازمان هواشناسی کشور درباره میزان کاهش بارندگی‌های کشور در سال زارعی جاری؛  کرمانشاه با ۱۸۰ میلی متر منفی نسبت به میانگین دراز مدت استان بیشترین میزان کاهش بارندگی را بین استان‌های کشور دارد.

همچنین طبق گزارش شرکت آب منطقه ای ورودی مخازن منابع آب زیرزمینی این استان نسبت به سال گذشته ۷۲ درصد منفی است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

این استان ۵۴۰ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد بیش از ۳۰۰ هزار مشترک مربوط به کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه است.

کد خبر : 30680

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha