سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

در گفتگو با دکتر فرید رضایی مطرح شد؛

جایگزین مناسب محلول‌های ضد عفونی‌کننده کلردار در کرمانشاه تولید شد

یک محقق در دانشگاه رازی اقدام به تولید نانوذرات نقره دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده بسیار قوی بر طیف وسیعی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها نمود، این محصول با توجه به درجه سمیت بسیار پایین آن‌ها در دوزهای استاندارد، می‌توانند جایگزین مناسبی جهت محلول‌های ضدعفونی‌کننده کلردار باشند

 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس، دکتر«فرید رضایی» عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه رازی و رییس هیات‌مدیره شرکت زیما، از تولید محلول نانوکلوئید نقره؛ تولید شرکت دانش بنیان زیست‌یار مهراندیش (زیما) خبر داد:

 

در مورد محصول تولید شده توضیحاتی ارائه فرمایید:

نانو کلوئید نقره محصولی نانو ساختار از ذرات نقره است که به‌ویژه به‌دلیل خاصیت ضد میکروبی دارای استفاده فراوان در پزشکی و بهداشت است، این محلول با ناپایدارکردن غشای باکتری‌ها باعث شکستن آن می‌شود و آنزیم‌های حیاتی باکتری را غیر فعال می‌کند. تاثیر این محلول بر روی ویروس‌های مختلف مورد تایید قرار گرفته و قادر به از بین بردن غشاء لیپیدی ویروس‌ها و غیرفعال‌کردن آنها است.

    تاکنون در تحقیقات مختلف بر روی بیش از ۶۵۰ گونه باکتری قارچ و ویروس، به نانوسیلور حساس تشخیص داده شده‌اند که دارای تاثیر ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

موارد مصرف و کاربرد این محلول را بفرمایید:

با توجه به شیوع گسترده کرونا در جهان و ایران، استفاده از ضدعفونی کننده‌های کم‌خطر تر از اهمیت بسیاری برخوردار است که این محلول قادر به جایگزینی با محلول‌های حاوی کلر و الکل است. این محصول در پزشکی، تولید الیاف ضد میکروب در نساجی، تولید جوهر رسانا، تصفیه آب، ضدعفونی سطوح و وسایل و... کاربرد دارد.

  

    دکتر رضایی در ادامه توضیح داد: این محلول بر اساس فن‌آوری نانو تولید شده و دارای مجوز سازمان غذا و دارو (سیب سلامت) است و هم اکنون با مشارکت یک شرکت دانش بنیان دیگر (مادر دارو) با نام زیگما تولید و عرضه می‌شود. درحال حاضر مراحل برندسازی و تولید مستقیم با شرکت دانش بنیان زیما را طی می‌کند.

    نانوذرات نقره در موارد مختلف کاربرد دارند که برخی از مهم‌ترین آنها شامل: مراکز بهداشتی، صنعت دام و طیور، صنایع نساجی، تولید جوهر رسانا، تصفیه سریع آب و استفاده در درمان برخی بیماری‌های عفونی است.

 

عرضۀ این محصول برای استفاده عموم به چه صورت است؟

در حال حاضر این محصول هم به شکل بسته‌بندی برای استفاده عموم عرضه می‌شود و هم جهت استفاده مراکز بهداشتی، ادارات و شرکت‌ها به شکل سفارشی و در حجم‌های دلخواه تولید و عرضه می‌شود.

 

در راستای تولید این محلول بجز مصارف انسانی و حیوانی آیا برای موارد دیگر نیز تدبیری اتخاذ شده است؟

در حال حاضر در شرکت دانش بنیان زیما بررسی‌ها جهت تولید آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌های گیاهی بر پایه نانوکلوئید نقره در حال انجام است و در صورت صدور مجوزهای لازم محلول‌هایی بر پایه نانونقره جهت استفاده در بیماری‌های گیاهی و باغی تولید و عرضه خواهد شد.

 

در مورد شکرت دانش‌بنیان زیما و اقدامات آن توضیحاتی بفرمایید:

شرکت زیست‌یار مهر اندیش(زیما) در سال 1393 با هدف فعالیت در زمینه تکنولوژی‌های جدید تاسیس شد، در ابتدا تحقیقات در زمینه تولید کربن فعال از مواد اولیه مختلف از جمله پسماندهای زیستی در قالب چند پروژه دانشجویی و همکاری با دانشگاه انجام شد که در نتیجه در سال 1394 شرکت موفق به دریافت تاییدیه دانش‌بنیان برای این محصول شد.

    شرکت به دانش فنی برای تولید گریدهای مختلف کربن فعال با استفاده از مواد اولیه متفاوت برای کاربردهای گوناگون دست پیدا کرد و در سال 1396 موفق به دریافت تاییدیه نانومقیاس برای کربن فعال شد.

    در سال 96 با توجه به نیاز به نانوسلولز باکتریایی در یک پروژه مشترک دانشگاهی در قالب پروژه دکتری با تهیه سویه مناسب شروع به تولید آزمایشگاهی نانوسلولز باکتریایی کرد که با موفقیت در زمینه تولید، در سال 97 موفق به دریافت تاییدیه دانش بنیان و نانو مقیاس برای محصول نانوسلولز باکتریایی شد.

 در زمینه تولید چند محصول با استفاده از این ماده، کار پژوهشی و آزمایشگاهی شروع شد که تاکنون در زمینه تولید سه محصول، با کاربرد در حوزه سلامت، تحقیقات به نتیجه رسیده و برای تولید آنها برنامه‌ریزی شده است که تولید تجاری این محصولات در انتظار کسب مجوزهای مورد نیاز است.

 

برنامه آینده برای شرکت در زمیته تولید محصولات جدید چیست؟

 برنامه شرکت در یک سال آینده عرضه دست‌کم دو محصول تولید شده از نانوسلولز به بازار است، همچنین بزودی در زمینه تولید کامپوزیت و پلیمر با شروع یک پروژه پژوهشی کار شروع خواهد شد، این محصولات بازار گسترده ای در دنیا و ایران دارند و در آینده قسمت زیادی از کار شرکت در زمینه این گروه محصولات خواهد بود.

    لازم به ذکر است که این شرکت در آخرین نمایشگاه فن‌آوری که در تاریخ شنبه 25 اردیبهشت 1400 در تهران برگزار می‌شود با دو محصول اولیه، زخم پوش؛ بر پایه نانوسلولز باکتریایی و ماسک زیبایی؛ بر پایه نانوسلولز باکتریایی شرکت خواهد کرد.

 

 

کد خبر : 30702

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha