چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

در گفتگو با دکتر مهران ترکی مطرح شد؛

تولید انبوه لارو حشره به‌عنوان ماده خوراکی مورد استفاده در صنعت دام و طیور

اتحادیه اروپا در قوانین و مقررات جدید خود، از انتهای سال ۲۰۲۰ اجازه مصرف خوراک ‌حشرات به‌عنوان خوراک طیور را صادر کرد/ استفاده از حشرات برای خوراک دام و طیور به حفاظت محیط زیست کمک می‌کند

 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس، دکتر مهران ترکی؛ دانشیار – تغذیه طیور دانشگاه رازی درخصوص این طرح توضیح داد: استفاده از حشرات برای تامین بخشی از نیاز پروتئین خوراک طیور ضمن اینکه باعث حفظ بیشتر منابع محیط زیست شده و به شرکت‌های خوراک دام کمک می‌کند تا کارآمدتر شوند و از منابع جدید پروتئینی استفاده نمایند.

   افزایش تقاضا برای منابع پروتئینی گیاهی بر صنعت طیور فشار می‌آورد تا منابع پروتئینی دیگری را جایگزین نمایند و همچنین نگرانی‌های محیطی در مورد تولید انبوه کود مرغی سبب می‌شود صنعت مرغداری درباره سیستم های پرورشی سالمتر مطالعه بیشتری کند.

   مطالعات زیادی در مورد استفاده از پودر حشرات به‌عنوان یک منبع پروتئینی جایگزینی برای خوراک دام وطیور انجام شده است و نتایج حاصله قابل قبول است.

حشرات نه تنها یک خوراک عالی هستند بلکه برای کره زمین نیز مفید هستند. با استفاده از حشرات به‌عنوان خوراک، می توان در تولید خوراک از ۵۰٪ انتشار گاز CO2 جلوگیری کرد.

  ویژگی‌های مطلوب در انتخاب گونه‌های پیشنهادی حشرات که توسط FAO کاندیدای جایگزینی هستند نشان داد که تولید انبوه این حشرات به بهبود ضریب تبدیل غذایی و توانایی تغییر ضایعات آلی حاصله از فارم‌های طیور کمک می‌کند.

 

 تولید و توزیع این ماده خوراکی مورد استفاده دام و طیور در کرمانشاه به چه صورت است؟

این طرح در کرمانشاه با مشارکت پروژه تحقیقاتی مشترک دانشگاه رازی با معاونت پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انجام شد که در تیرماه 1397 این پروژه به تصویب رسید و در آبان ماه 1399 خاتمه یافت. در این پروژه دکتر حسن خمیس آبادی؛ استادیار تغذیه دام و طیور، مجری پروژه در معاونت پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بودند. همچنین با همراهی سرکار خانم دکتر مریم درب امامیه؛ استادیار رشته حشره شناسی کشاورزی و سرکار خانم شادی صدق‌گویا ؛ دانشجوی دکترای تخصص تغذیه طیور گروه علوم دامی دانشگاه رازی این پروژه به انجام رسید.  

 

در مورد مراحل کار توضیحاتی بفرمایید:

پرورش حشره سوسک زرد آرد با استفاده از کشو و یا جعبه‌های پلاستیکی: در این مرحله دگردیسی کامل حشره بطور متوالی سپری شد. برای پرورش حشره از سبوس گندم و یا آرد جو بعنوان ماده غذایی مورد نیاز لارو و نیز حشره کامل استفاده شد. هویج و یا سیب زمینی نیز به فراخور فراوانی و قیمت در بازار در محیط پرورش حشره، به‌عنوان منبع آب به‌کار گرفته شده است. زمانی که حدود نیمی از لاروهایی که به شفیره تبدیل شدند، فرآیند تبدیل لارو به شفیره متوقف شده و شفیره‌ها جمع آوری و در کشوهای جداگانه نگهداری شده و بقیه لاروها پس از الک‌کردن از بستر جدا و سپس جهت استفاده در خوراک حیوان خشک شدند.

   خشک کردن لارو با استفاده از یک دستگاه خشک کن انجام شده است. البته قبل از شروع فرآیند خشک کردن، لارو های جمع آوری شده به مدت 24 ساعت در محیطی عاری از سبوس و منبع نوشیدنی نگهداری شدند تا فرآیند روده شویی سپری گردد.

 

موارد مصرفی این طرح پژوهشی را بفرمایید:

انجام طرح پژوهشی استفاده از لارو حشره سوسک زرد آرد در جیره غذایی جوجه‌های گوشتی که در قالب تیمارهای مختلف، لارو خشک‌شده در سطوح صفر، دو و نیم و پنج درصد در جیره غذایی جوجه‌های گوشتی آربورایکرز تا سن 25 روزگی پرورش استفاده شد. همچنین در جیره غذایی مرغان تخم گذار که در قالب تیمار های مختلف، لارو خشک شده در سطوح در سطوح صفر، دو و نیم و پنج در جیره غذایی مرغان تخم گذار  در سن 50 هفتگی به بعد استفاده شد. 

 

کد خبر : 30725

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه