شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

معاون صنایع دستی کرمانشاه:

هنر هزاران ساله کرمانشاهیان زنده می‌ماند

معاون صنایع دستی کرمانشاه از تلاش برای جلوگیری از فراموشی هنر دست ساز هزاران ساله کرمانشاهیان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا: حسین ویسی در گفت و گویی با اشاره به قدمت و دیرینگی رشته نمدمالی در کرمانشاه، اظهار کرد: نمدمالی یکی از قدیمی‌ترین هنرهای دست‌ساز منطقه است که تاکنون زمان دقیقی برای پیدایش آن مشخص نکرده‌اند.

وی تصریح  کرد: هرچند این هنر دست ساز ارزشمند در دهه‌های گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت و در اکثر خانه‌های مردم کاربرد داشت، اما هرچه زمان گذشت نقش آن در خانه‌ها کمرنگ‌تر شد و دیگر امروز در کمتر خانه‌ای می‌توان نمد پیدا کرد.

معاون صنایع دستی استان اضافه کرد: کمرنگ شدن توجه به این هنر دست ساز در سال‌های اخیر باعث شده تا تعداد هنرمندانی که در این رشته کار می‌کنند، به عدد انگشتان یک دست هم نرسد، بنابراین این رشته در معرض خطر فراموشی و نابودی قرار گرفته است.

وی تاکیدکرد: البته در این سال‌ها "مهرعلی نجفیان" یکی از قدیمی‌ترین هنرمندان این رشته در استان تلاش کرده تا با ایجاد تغییراتی در نمدمالی مطابق با سلیقه روز آن را به مردم عرضه کند که کار بسیار ارزشمندی است، اما برای زنده‌ماندن این هنر اصیل اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم.

ویسی تصریح کرد: به این منظور، نه تنها برای رشته نمدمالی بلکه برای سه رشته دیگر یعنی مرس بافی، ارغوان بافی و موج بافی که در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند، کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه این رشته‌ها بومی کرمانشاه هستند و ریشه در فرهنگ و آداب مردم این استان دارند، عنوان کرد: باید مردم را تشویق به استفاده از صنایع دستی استان کنیم، چرا که این کار علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان به حفظ هویت فرهنگی مردم ما هم کمک خواهد کرد.

 معاون صنایع دستی کرمانشاه افزود: البته باید این مسئله را هم در نظر بگیریم که امروزه دیگر صنایع دستی جزو کالاهای اساسی مردم محسوب نمی‌شود و به‌واسطه تغییر در سبک زندگی بیشتر به‌عنوان یک کالای تزئینی به آن نگاه می‌کنند که در این راستا باید هنرمندان خوش فکر و خوش ذوق بتوانند با نوآوری و خلاقیت طبق نیاز روز و سلیقه مردم آنها را خلق کنند تا این رشته‌ها بتوانند راه خود را ادامه دهند.

کد خبر : 30756

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha