چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه؛

بیش از 400 هزار نفر از جمعیت کرمانشاه درگیر تنش آبی هستند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه ۲ هزار لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم، گفت: ۷۰ هزار نفر در حوزه روستایی و ۳۴۱ هزار نفر از جمعیت شهری، در استان درگیر تنش آبی هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌رضا کاکاوند امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص وضعیت منابع آبی و تنش آبی شهر و استان کرمانشاه، اظهار داشت: منابع آبی و تامین آب استان با کاهش شدید آبدهی مواجه شده است.

وی ادامه داد: اوضاع بارندگی در سال آبی جاری مناسب نبوده حدود ۴۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت داشتیم و در چشمه‌ها که عمده منابع آب روستاها است بیش از ۷۰ درصد کاهش آبدهی حاصل شده که در چاه‌ها کمتر است به هر حال خشکشالی است که بی‌سابقه هم نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه برف بیشترین تاثیر را بر منابع آب دارد، تصریح کرد: متوسط بارندگی در سال در حالت عادی کمتر از یک‌سوم جهانی است که امسال وضعیت هم بدتر شده است.

وی اضافه کرد: در مجموع حدود ۲ هزار لیتر در حوزه شهری و روستایی در استان کمبود آب داریم، ۷ هزار و ۵۰۲ لیتر بر ثانیه آب نیاز داریم در حالی که تولید ما ۵ هزار ۷۶۱ لیتر بر ثانیه است.

کاکاوند بیشترین تنش آبی شهر را مربوط به شهر کرمانشاه دانست و گفت: یک‌هزار و ۵۰ لیتر بر ثانیه کمبود تولید آب در شهر کرمانشاه داریم که به طور کلی در حوزه روستایی ۷۰ هزار نفر و در حوزه شهری ۳۴۱ هزار نفر در تنش آبی قرار دارند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این راستا، گفت: تجهیزاتی را نیاز داشتیم که پیش‌بینی‌های لازم انجام و قراردادهای منعقد شده، در حوزه اجرایی پروژه‌های نیمه‌کاره براساس درصد پیشرفت فیزیکی اولویت‌بندی شدند که در مجموع ۱۳۰ میلیارد تومان برای انجام آن‌ها برآورد شده است.

کاکاوند با بیان اینکه طی سال گذشته به ۵۴ روستا در سطح این استان با تانکر آبرسانی سیار صورت می‌گرفت، افزود: در فروردین‌ماه سال‌جاری به ۱۲۸ روستا آبرسانی سیار شده و پیش‌بینی می‌شود طی تابستان این تعداد به ۳۰۰ روستا نیز برسد.

کد خبر : 30776

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha