دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱

محقق دانشگاه رازی خبر داد:

تولید فرمولاسیون جدیدی برای درمان سرطان سینه

دکتر سهیلا کاشانیان از تولید فرمولاسیون انتقال مؤثر دارو با کمترین اثرات مخرب در بدن خبر داد و گفت: انتقال مؤثر داروها به سلول‌های هدف، باعث بهبود عملکرد فعالیت دارو در محل هدف می‌شود.

 

دکتر سهیلا کاشانیان استاد تمام گروه شیمی دانشگاه رازی در خصوص این طرح اظهار کرد: طی دهه‌های گذشته، سرطان با افزایش سرعت مرگ‌ومیر در بسیاری از کشورها، کشنده‌ترین بیماری بوده است. به‌علت اثرات درمانی حائز اهمیت، شیمی‌درمانی یک روش ترجیحی در درمان سرطان است. اغلب داروهای شیمی‌درمانی از جمله لتروزول که مولکول‌های کوچک هستند محدودیت‌هایی نظیر حلالیت آبی کم، غیر ویژه بودن، پاک‌سازی کلیوی بالا و اثرات جانبی شدید دارند. ازاین‌رو به‌کارگیری روشی جهت انتقال مؤثر دارو با کمترین اثرات مذکور در بدن ضروری است.

   دکتر کاشانیان افزود: انتقال مؤثر داروها به سلول‌های هدف، فعالیت دارو را در محل هدف بهبود می‌بخشد. توسعه سیستم‌های انتقال داروی نانو ساختار، طی سه دهه اخیر موردتحقیق و بررسی قرارگرفته و توسعه این سیستم‌ها همواره هدف بسیاری از محققان و کمپانی‌های داروسازی بوده است.

 

   دکتر کاشانیان درمورد مزایای این نوع روش توضیح داد: این سیستم‌های انتقال دارو، مزایای امیدبخش زیادی در جهت افزایش اثر عوامل ضد سرطانی نشان داده‌اند. ازجمله می‌توان به: افزایش قابلیت زیستی داروها، غلبه بر مقاومت دارویی تومور، بهبود توزیع زیستی دارو، رهایش کنترل‌شده و نیز کاهش اثرات جانبی داروها اشاره کرد. در این روش، ویژگی‌های پاتوفیزیولوژیکی تومورها شامل: سیستم مویرگی متخلخل و زهکشی لنفاوی معیوب به بهبود عملکرد نانوحامل‌ها کمک می‌کند. انتقال هدفمند عوامل درمانی به سلول‌های تومور، اثرات جانبی آن‌ها را کاهش داده و اثر درمانی‌شان را بهبود می‌بخشد. فولیک اسید به‌عنوان یک لیگاند ایمن برای انتقال هدفمند عوامل درمانی در سرطان‌های مختلف، مورداستفاده قرار می‌گیرد و منجر به هدفمندی دقیق‌تر در محل تومور می‌شود.

 دکتر کاشانیان در مورد هدف اصلی و روش تولید این پژوهش گفت: هدف اصلی این پژوهش سنتز نانو ذرات لیپیدی جامد (SLN) بارگیری‌شده با داروی بازدارنده آروماتاز لتروزول (LTZ) و هدفمندکردن آن توسط فولیک اسید (FA) جهت درمان هدفمند سرطان و اجتناب از اثرات جانبی داروها در شیمی‌درمانی می‌باشد. بدین منظور ابتدا نانو ذرات بارگیری شده سنتز و با انواع روش‌های مختلف شناسایی نانو مواد موردبررسی و مطالعه قرارگرفت و در ادامه با روش‌های مختلف اثرات داروی فوق در جهت درمان مطالعه شد. با این روش داروهای ضد سرطان در نانو ذرات لیپیدی جامد زیست‌تخریب‌پذیر وارد می‌شود که این حامل‌ها هیچ‌گونه اثرات مضری برای بدن ندارند.

 

 دکتر کاشانیان در رابطه با موارد مصرف و تولید این دارو توضیح داد: تهیۀ این فرمولاسیون درزمینۀ تولید نانو سیستم‌های دارورسانی بعد از انجام مطالعات بالینی می‌تواند کمک شایانی به محققان ایرانی باشد و در درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان وابسته به هورمون نوع (ER positive) مورد استفاده قرار گیرد. بخش‌های بیمارستانی جهت استفاده از سیستم‌های هدفمند برای استفاده بجای شیمی‌درمانی آماده هستند. تولید این سیستم در رشتۀ داروسازی می‌تواند در مقیاس انبوه صورت گیرد اما تا کنون این نانوفرمولاسیون به تولید انبوه نرسیده است.

 

    دکتر کاشانیان در پایان خاطرنشان کرد: نتایج این تحقیق در مجله  Pharmaceutical Development and Technologyتحت عنوان زیر به چاپ رسید:

Folic acid receptor-targeted solid lipid nanoparticles to enhance cytotoxicity of letrozole through induction of caspase-3 dependent apoptosis for breast cancer treatment

همچنین نتایج حاصل از این مطالعه که با همکاری عاطفه یاسمی دانشجوی دکترای شیمی کاربردی دانشگاه رازی صورت گرفته است، به صورت طرح پژوهشی با عنوان " تهیه‌ی نانو ذرات لیپیدی جامد هدفمند شده با فولیک اسید حاوی داروی لتروزول برای درمان سرطان پستان" به مرکز تحقیقات دارورسانی نانو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ارایه شد و در تاریخ 10/11/97 به تصویب رسید.

 

کد خبر : 30782

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha