یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

دکتر کریمیان:

کارگاه شیشه‌گری دانشگاه رازی در آزمایشگاه مرکزی راه‌اندازی شد

عضو هیات علمی دانشگاه رازی گفت: کارگاه شیشه‌گری آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی باهدف صرفه‌جویی در هزینه‌‎ها، ساخت و تعمیر شیشه‌آلات تخصصی و عمومی آزمایشگاهی و صنعتی برای تمامی دانشگاه‌ها، مؤسسات علمی و تحقیقاتی، صنایع و بخش خصوصی تعمیر و راه اندازی شد.

دکتر کریمیان در خصوص این طرح اظهار کرد: با توجه به نیاز همیشگی به ساخت یا تعمیر شیشه‌آلات آزمایشگاهی در دانشگاه و نظر به فعالیت کارگاه شیشه­‌گری دانشگاه در سالیان دور، در سال 97 پیگیری­هایی از وضعیت این کارگاه به عمل آمد و مشخص گردید تجهیزات به دلیل فقدان نیروی کار متخصص به انبار مرکزی دانشگاه منتقل‌شده‌اند. متعاقباً طی بازدید از انبار مرکزی، فهرستی از تجهیزات و مواد خام موجود اخذ شد و نهایتاً به فضای مناسبی در آزمایشگاه مرکزی منتقل گردید.

    دکتر کریمیان افزود: هم‌زمان سرکار خانم دکتر ملکی، فارغ‌التحصیل دکتری شیمی با توجه به سوابق کاری و تکمیل مهارت­‌ها به‌عنوان مسئول راه‌­اندازی این کارگاه منصوب گردید. کارگاه از مهرماه سال 1398 و با تعمیر تجهیزات معیوب موجود به‌صورت حداقلی راه­اندازی شد و تعدادی از شیشه‌آلات موردنیاز گروه‌های آموزشی ساخته و یا تعمیر گردید. سپس با حمایت­‌های مستمر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، مجموعه‌­ای از تجهیزات کارگاهی موردنیاز تا پاییز سال 99 تأمین و ساخته شد.

    دکتر کریمیان در خصوص عملکرد این کارگاه گفت: در این مرحله تعمیر قریب به‌اتفاق موارد ارجاعی و ساخت اغلب شیشه‌­آلات عمومی تحقیقاتی و آموزشی رایج در این کارگاه میسر و در جریان است. هم‌اکنون کارگاه شیشه‌­گری علاوه بر تأمین بخشی از نیاز متقاضیان داخل دانشگاه، موفق به ساخت و تحویل سفارش­‌هایی از دانشکده­‌های بهداشت و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی، معاونت غذا و دارو، پژوهشگاه صنعت نفت، پتروشیمی کرمانشاه و سایر صنایع استان کرمانشاه شده است. برنامه ما در سال 1400، گسترش فعالیت این کارگاه در قالب یک شرکت دانش‌بنیان است.

   وی چشم‌­انداز این شرکت را تربیت نیروی انسانی، تولید قطعات خاص شیش‌ه­ای، پایلوت­‌های صنعتی و کیت­‌های استاندارد آنالیز و نیز کالیبراسیون تجهیزات شیشه‌­ای باهدف بهبود قابلیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه و رفع یا کاهش نیاز کشور به واردات از طریق نوآوری در روش‌­های ساخت و تربیت فن‌آوران جوان در این رشته برشمرد.

 

 

 

خانم دکتر ملکی در حال انجام کار در کارگاه

قسمتی از کارگاه (1)

قسمتی از کارگاه (2)

 

کد خبر : 30829

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha