شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه :

20 مسابقه برای افزایش سواد رسانه‌ای کرمانشاهیان

پوستر مسابقات هفتگی مطالعه دیجیتال – افزایش سواد رسانه‌ای- در کرمانشاه رونمایی شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، بهرام فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در حاشیه مراسم رونمایی از این پوستر در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه شرایط جامعه با رشد تکنولوژی و فناوری ها مدام در حال تغییر است، اظهارکرد: و یکی از ویژگی های بارز عصر حاضر تغییر نوع نگرش ها مبتنی بر دستاوردهای تکنولوژیک است.

وی تصرحی کرد: امروزه رشد فناوری و تکنولوژی در همه ابعاد زندگی انسان تاثیرگذار بوده که در خیلی از وجوه این تاثیرات مثبت بوده و زندگی را برای انسان ها راحت تر کرده، اما از سوی دیگر تاثیرات منفی زیاد دیگری هم داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه اضافه کرد: رشد تکنولوزی و فناوری، مشروط به آموزش خود و دیگران برای استفاده درست از آن، فی النفسه خوب و برکت زیادی دارد.

وی با تاکید براینکه همه آحاد جامعه برای استفاده درست از تکنولوژی و فناوری باید آموزش ببینند، افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به منظور ارتقاء سواد رسانه ای، برگزاری مسابقاتی را تدارک دیده است.

وی با تاکید براینکه سواد رسانه ای در زمینه استفاده مثبت از فناوری و تکنولوژی می تواند راهگشا باشد، گفت: سواد رسانه ای به معنای این است که در فضای رسانه و  مجازی اسلوب و اصول تشخیص سره از ناسره، صحیح از غلط و شبه ناک از اصل و منابع واقعی را یاد بگیریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: در سواد رسانه ای الگوها و راه هایی را به مخاطب ارائه می دهیم تا زمانی که با اقیانوس بی کران داده های مجازی مواجه می شود، بداند که کدام یک از این داده ها منطبق با  واقعیت، اصل، علمی و قابل استناد است و کدام نیست.

وی به خطرات نداشتن سواد رسانه های در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: بسیاری از مبانی فکری، عقیدتی، بنیان های اخلاقی و خانوادگی و ... با ارائه های شبه‌ناک در فضای مجازی دچار چالش و آسیب شده و می شود.

فاضلی در ادامه با تاکید براینکه وجود فضای مجازی با حجم گسترده ای از اطلاعات به معنای بی نیازی افراد از رسانه های مکتوب نیست، گفت: اتصال و بهره برداری از فضای رسانه ای و اطلاعات گسترده و حجیمی که با استفاده از فناوری و تکنولوزی به زندگی انسان ها وارد شده، آنها را از رجوع به رسانه های مکتوب از روزنامه گرفته تا کتاب بی نیاز نمی کند، چراکه این رسانه ها بخشی از پایه دانش افزایی هر فرد محسوب می شوند.

در ادامه  مظفر تیموری معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز به تشریح جزئیات این مسابقات پرداخت و گفت: این مسابقات از 27 خرداد آغاز و تا ششم آبان ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: طی این مدت جمعا در 20 هفته 20 مسابقه مجازی در حوزه های انیمیشن، موشن گرافی و برگزاری کارگاه های سواد رسانه ای را خواهیم داشت و در پایان هر هفته هم به دو نفر برتر جایزه تعلیق می گیرد.  

به گفته این مسئول، سه موسسه فرهنگی برای برگزاری این مسابقات با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همکاری می کنند.

 

کد خبر : 30856

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha