شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

با حضور دکتر غلامحسین رحیمی؛

نشست شورای دانشگاه رازی برگزار شد

نشست شورای دانشگاه رازی با حضور دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس، نشست شورای دانشگاه با حضور دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۳ تیر ماه ۱۴۰۰، در سالن اجتماعات پروفسور شمسی‌پور کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار شد.

در این نشست، دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رئیس دانشگاه، ضمن خیرمقدم به دکتر رحیمی و قدردانی از حضور ایشان در دانشگاه، در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های اثرگذار پژوهشی دانشگاه اظهار داشت: خوشبختانه عزم دانشگاه رازی برای حرکت در مسیر فعالیت‌های پژوهشی و انجام پروژه‌های فناورانه در استان جدی است و در آیین‌نامه‌های دانشگاه توجه به مقوله پژوهش و فناوری مورد تاکید قرار گرفته است.

دانشگاه رازی جایگاه نخست تولید مقالات را در بین دانشگاه‌های غرب کشور دارد

دکتر اعلمی‌آل‌آقا افزود: در آستانه پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه رازی قرار داریم؛ در بُعد فعالیت‌های آموزشی و تربیت نیروی کارشناس تا دهه‌های ۶۰ و ۷۰ فعالیت‌های جدی و اثرگذاری صورت گرفته است و در زمینه مقالات علمی پژوهشی نیز دانشگاه رازی با تولید بیش از ۴۰۰ مقاله پژوهشی و ۷۰۰ مقاله ISI جایگاه نخست را در بین دانشگاه‌های غرب کشور دارد.

ایشان بیان کرد: همانطور که ذکر شد پتانسیل‌های ارزشمندی در بحث فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه رازی وجود دارد و تقاضای همکاران هیئت علمی دانشگاه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این است که طرح‌های مختلف پژوهشی به اساتید ارجاع داده شود تا این عزیزان از تقاضاهای پژوهشی کلان در سطح کشور بهره‌مند شوند.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا بیان کرد: دانشگاه رازی در بحث خروجی پایان‌نامه و رساله‌های دانشجویی جزء دانشگاه‌های پیشتاز است و البته سخت‌گیری و شرایط الزام‌آوری برای پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی با هدف ارتقاء کیفیت فعالیت‌های پژوهشی و تولید پژوهش‌های مرتبط با نیازهای جامعه ایجاد شده است.

افزایش ۵۰ درصدی سطح زیربنای دانشگاه رازی در ۷ سال اخیر

ایشان در ادامه به گوشه‌ای از دستاوردهای دانشگاه رازی و فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه‌های مختلف پژوهشی، عمرانی و... اشاره داشت و افزود: خوشبختانه تحولات چشمگیر عمرانی در دانشگاه رازی صورت گرفته و سطح زیربنای دانشگاه در مدت هفت سال از ۱۶۰ هزار مترمربع به ۲۴۰ هزار مترمربع افزایش یافته است و رشد ۵۰ درصدی را در این زمینه شاهد هستیم که دستاورد ارزشمندی برای جامعه بزرگ دانشگاه رازی و همچنین مردم عزیز استان است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا دانشکده‌های برق و کامپیوتر، اقتصاد و کارآفرینی، فاز اول هنر و معماری، علوم و مهندسی کشاورزی و آزمایشگاه مرکزی را از جمله پروژه‌های کلان عمرانی عنوان کرد که طی ۷ سال اخیر  در دانشگاه رازی احداث و به بهره‌‌برداری رسیده است.

رئیس دانشگاه از توسعه واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه خبر داد و گفت: یکی از مسائلی که همواره دانشگاه از ناحیه آن دچار ضعف بوده است؛ نبود پارک علم و فناورری دانشگاهی است، در حالی که دانشگاه رازی شعار «اخلاق محوری و پیشرو در تحقق جامعه دانش‌بنیان» را سرلوحه خود قرار داده است؛ برای جبران این خلاء و فراهم نمودن ظرفیت و بستر لازم برای تحرکات جدی در زمینه فعالیت‌های دانش‌بنیان و فناورانه، پیگیری لازم برای اخذ مجوز پارک علم و فناوری در مجاورت دانشگاه صورت گرفت و خوشبختانه مورد موافقت دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

ایشان دانشگاه رازی را از معدود دانشگاه‌های کشور در زمینه ایجاد بسترهای رسانه‌ای تخصصی با هدف ارتباط هرچه بیشتر با جامعه و انعکاس ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی، پژوهشی، آموزشی، فناوری و فرهنگی دانست وگفت: مایه خرسندی است که پایگاه‌های خبری تحلیلی رازی‌پرس و نامه فرهنگ رازی در مدت کوتاه فعالیت خود تحولات چشمگیری در عرصه ارتباط با رسانه‌ها و فعالیت‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا انجام پروژه مطالعات آمایش سرزمینی استان کرمانشاه را از اقدامات شاخص دانشگاه رازی در عرصه فعالیت‌های پژوهشی و ایفای رسالت مسوولیت اجتماعی دانست و گفت: در این پروژه که حدود چهار سال به طول انجامید، بیش از ۲۰۰ لایه اطلاعاتی در مباحث مختلف تهیه و تدوین گردید و  بستر خوبی برای پژوهش‌های هدفمند پدید آمد.

در ادامه دکتر فرزاد ویسی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، ضمن خیرمقدم به دکتر رحیمی و هیئت همراه ایشان، در سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر ۴۵۶ عضو هیئت علمی در دانشگاه رازی مشغول به فعالیت هستند.

ایشان با اشاره به تولید حدود ۷۳۶ مقاله ISI و ۴۲۵ مقاله علمی- پژوهشی در سال ۱۳۹۹ گفت: سرانه تولید مقاله ISI در دانشگاه به ازای هر عضو هیئت علمی ۱.۶ است. در زمینه تولید مجموع مقالات ISI سرانه تولید به ازای هر عضو هیئت علمی ۲.۵۹ است و و این عدد با هدفگذاری صورت گرفته در برنامه دوساله، به ۳.۷ خواهد رسید. این تعداد از مقاله از لحاظ کمی در مقایسه با دانشگاه‌های همتراز مانند همدان، شهید چمران اهواز و کرمان شرایط مناسبی است اما در بُعد کیفی نیاز به همّت بیشتری از سوی همکاران محترم داریم. همچنین میزان تولید مقالات ۱Q در دانشگاه رازی حدود ۲۸ درصد است که نیاز به تحرک جدی‌تری داریم.

دکتر ویسی به معرفی واحدهای مختلف پژوهش و فناوری دانشگاه پرداخت گفت: هم‌اکنون ۴۵ واحد فن‌آور در مرکز رشد دانشگاه و در مرکز نوآوری صنایع شیمی و پتروشیمی  و مرکز نوآوری علوم شناختی در دانشگاه و همچنین ۸ شرکت دانش‌بنیان توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه تأسیس شده است.

ایشان در خصوص انجام پروژه‌های تحقیقاتی با دستگاه‌های اجرایی بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۶۶ طرح به ارزش حدود ۳ میلیارد تومان توسط دانشگاه رازی انجام شده است در حالیکه از محل اعتبارات استانی تنها ۹۰۰ میلیون تومان به حوزه پژوهش اختصاص یافته است.

در ادامه دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن قدردانی از میزبانی دانشگاه رازی، در سخنانی به رسالت پژوهشی و آموزشی اساتید اشاره و اظهار داشت: ما معلم هستیم و باید نتایج تحقیقات و پژوهش‌هایمان در حوزه‌های مختلف در اختیار جامعه قرار گیرد و از اعتبار برخوردار گردد و در بسترهای ملی و بین‌المللی قابل عرضه باشد.

ایشان دانشگاه رازی را مهم‌ترین و جامع‌ترین دانشگاه غرب کشور دانست و خواستار تقویت بخش پژوهشی در این دانشگاه شد و گفت: از همه همکاران ساعی دانشگاه رازی در حوزه پژوهش و فن‌آوری که همواره برای کشور و دانشگاه افتخار می‌آفرینند، تشکر و قدردانی می‌نمایم.

دکتر رحیمی در ادامه بیان کرد: به‌رغم همه محدودیت‌ها، تحریم‌ها و شرایط سخت مواجه با بیماری کرونا، در سال ۲۰۲۰ شاهد رشد کیفی و کمّی مقالات ایران در سطح دنیا بوده‌ایم. در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰ هزار سند از ایران در پایگاه‌های بین‌المللی به ثبت رسید در حالیکه این میزان در مدت مشابه سال قبل از آن، حدود ۶۵ هزار سند بود.

ضرورت سوق یافتن اساتید دانشگاه به انجام فعالیت‌های پژوهشی اثرگذار 

ایشان خواستار سوق دادن اساتید دانشگاه به انجام فعالیت‌های پژوهشی اثرگذار شد و گفت: استان کرمانشاه نیازمند توجه و بازسازی در عرصه‌های مختلف است و دانشگاه موظف است در حوزه‌ فن‌آوری، نوآوری، خلاقیت، مراکز رشد، واحدهای فن‌‌آور و شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات بیشتری را به‌عمل آورد.

 دکتر رحیمی گفت: توانایی‌های اعضای هیئت علمی را باید مد نظر داشته باشیم، مثلا اگر فردی سه سال متوالی مقاله‌ای نداشته اما در سطح استان طرحی را به انجام رسانده است، این تکلیف برای عضو هیئت علمی کفایت می‌کند.

ایشان تاکید کرد: دانشگاه رازی در مسیر بسیار خوبی حرکت می‌کند و تقاضا دارم با توجه به شرایط اشتغال استان، دانشگاه در مسیر فن‌آوری پُربارتر عمل کند. همچنین مراکز مهارتی و مرتبط با اشتغال در سطح دانشگاه‌های استان فعال گردد و امکانات سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه فنی و حرفه‌ای در حوزه مهارت‌آموزی به‌کار گرفته شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به ای نکته که در سال اخیر متقاضیان ورود به دانشگاه به لحاظ علمی دچار ضعف‌هایی هستند، گفت: استعداد لازم وجود دارد اما باید پرورش یابد و دانشگاه‌ها در حوزه تخصصی خود به کسب و کار بپردازند.

دانشگاه‌ها شهامت تعطیلی برخی رشته‌های تحصیلی و جایگزینی با رشته‌های جدید را داشته باشند

ایشان بیان کرد: در زمینه ارائه دروس آموزشی و رشته‌های دانشگاهی، پذیرش در برخی از رشته‌ها که کارایی لازم را در حیطه‌های مختلف به ویژه مهارت و بازار کار ندارند، متوقف شود اما در ازای آن رشته‌های جدید متناسب با نیاز ایجاد گردد همچنین اصلاحاتی در برخی از گرایش‌های تحصیلی صورت گیرد، به عبارت دیگر دانشگاه‌ها شهامت تعطیلی برخی رشته‌های تحصیلی و جایگزینی با رشته‌های جدید را داشته باشند.

دکتر رحیمی اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، فناوری و پردازش‌های کوانتومی را از حوزه‌های تحول‌برانگیز ۲۰ سال آینده کشور عنوان کرد و گفت: هوش مصنوعی حتی علوم انسانی را نیز در فلسفه ذهن درگیر خواهد کرد. دانشگاه‌‌ها کانون‌ توجه به این مسائل هستند که باید به آنها توجه ویژه‌ای شود و وزارت علوم نیز باید اعتبارات را به این سمت سوق دهد.

ایشان بر توجه به رشته‌های علوم پایه به عنوان پایه توسعه کشور تاکید کرد و افزود: تعریف طرح‌های بلند مدت فناوری مورد نیاز کشور از طریق شورای عالی عتف  جزو برنامه‌های ما است. باید توجه داشت که آزمایشگاه‌های دانشگاهی بتوانند کسب درآمد کنند و نباید فقط به اعتبارات دولتی وابسته باشند، بلکه باید زمینه‌هایی برای کسب درآمد در زمینه خدمات مستقیم یا مشارکتی فراهم کنند. دولت نیز باوجود مشکلات اقتصادی اعتبارات خوبی برای تجهیز بخش آزمایشگاهی در سطح دانشگاه‌ها اختصاص داده است.

دکتر رحیمی تولید مقالات علمی و پژوهشی را از مولفه‌های مختلف برای سنجش دانشگاه‌ها دانست و گفت: تلاش دانشگاه رازی برای ایجاد پارک علم و فناوری دانشگاهی در استان ستودنی است و امیدواریم این اقدام گامی ارزشمند در جهت تحولات اساسی در زمینه پیشبرد فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان در این استان گردد.

ایشان یادآور شد: حمایت از مراکز رشد و واحدهای فناور مختص یک دولت خاص نیست، کشور ما برای توسعه و ایجاد یک فضای رقابتی باید به سمت توسعه و گسترش فضاهای حمایتی حرکت کند و ما یقین داریم این حمایت‌ها در دولت بعدی هم ادامه دارد تا به نقطه مطلوب برسد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت توجه به مقوله بیکاری در کرمانشاه گفت: زیست بوم فناوری در استان کرمانشاه باید نسبت به سایر استان‌ها بیشتر تقویت و گسترش داده شود تا جوانان و دانش‌آموختگان بیشتری جذب این مراکز شوند.

دکتر رحیمی اعتبارات پژوهشی در کشور را ناکافی دانست و افزود: باید تلاش ما این باشد که بخشی از اعتبارات توسط دولت تامین شود و در حقیقت آزمایشگاه‌های دانشگاهی ما امکانات خود را برای ارائه خدمت جهت کسب درآمد به کار گیرند و در کنار اعتبارات دولتی، خود آزمایشگاه‌های دانشگاهی هم کسب درآمد داشته باشند. در دوسال گذشته نیز دولت در حوزه تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاهی اعتباراتی را اختصاص داد که باعث بازسازی بسیار خوبی در این مراکز شده است.

ایشان توسعه دوره‌های پسادکتری، جذب پژوهشگر دستیار پژوهشی، توسعه مراکز رشد، نوآوری و پارک‌های علم و فناوری، توجه ویژه به علوم انسانی و علوم پایه و تعریف طرح‌های کلان دراز مدت فناوری را از مهمترین رویکردهای معاونت پژوهش و فناوری وزارت  عتف برای سال‌جاری عنوان کرد.

دکتر رحیمی در پایان بیان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی موفق‌ترین بخش کشور در ۳۰ سال اخیر بوده‌اند و کشور باید قدردان زحمات نظام آموزش عالی باشد. با رویکردهایی که در بحث توسعه مراکز رشد، مراکز فناوری و پردیس‌های علم و فناوری داریم، این امیدواری وجود دارد که طی چندسال آینده به هدف ترسیم شده برسیم.

در ادامه، جمعی از اعضای هیئت علمی و رؤسای دانشکده‌های دانشگاه رازی به بیان پتانسیل‌های علمی، پژوهشی، فناوری و آموزشی، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند و ضمن اشاره به نقاط قوت و ضعف دانشکده‌ها و چالش‌های پژوهش و فناوری، خواستار توجه وزارت علوم به این مسائل شدند.

تنوع و ظرفیت بالای رشته‌های دانشکده علوم اجتماعی و تربیتی برای ورود به حوزه فناورانه و ایجاد زمینه‌ برقراری ارتباط اساتید با جامعه و صنعت، توسعه مراکز رشد، ضرورت حضور اساتید در تصمیم‌گیری‌های کلان ملی و منطقه‌ای، اتخاذ تمهیداتی برای تقویت جایگاه آموزش عالی استان و پذیرش دانشجویان توانمند، جدی گرفتن مساله پژوهش و فناوری و تربیت نیروی انسانی کارآمد، ضرورت توجه به قطب کشاورزی استان با هدف دستیابی به توسعه پایدار در سایه همکاری با جامعه، ارائه گزارشی از افتخارآفرینی اساتید و دستاوردهای علمی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه از اهم مباحث مطرح شده در این نشست بود.

 ساخت بیمارستان تخصصی دامپزشکی دانشگاه، توسعه مراکز رشد و فناوری دانشگاه به ویژه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، انعقاد قراردادهای پژوهشی با سازمان جهاد کشاورزی، ضرورت توجه به راه‌اندازی اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری‌های تحول‌آفرین، تجدیدنظر در آیین‌نامه‌های پژوهشی و توجه جدی به مقوله آموزش در کنار پژوهش، ضرورت بازسازی و تعمیر دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی فرسوده دانشکده شیمی، راه‌اندازی دوره‌های پسادکتری و توجه به استانداردهای بین‌المللی، ضرورت توسعه گلخانه دانشگاه رازی و کمک وزارت علوم از دیگر مسائل و مطالبات مطرح شده توسط اعضای هیئت علمی و رؤسای دانشکده‌ها بود که معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قول مساعد برای پیگیری موارد مطرح شده را داد.

کد خبر : 30924

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha