دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه:

نجات جانِ "قره‌سو" به 1500 میلیارد تومان بند است!

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به آلودگی رودخانه قره‌سو، ورود فاضلاب انسانی را منشا اصلی آلودگی این رودخانه عنوان کرد و افزود: آنطور که مسئولان آب و فاضلاب می گویند 1500 میلیارد تومان برای راه اندازی تصفیه خانه و جلوگیری از ورود فاضلاب انسانی به قره سو لازم است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، فریدون یاوری در گفت و گویی با اشاره به آلودگی بالای رودخانه قره سو گفت: این رودخانه که از سراب روانسر نشات می‌گیرد، وارد شهر کرمانشاه شده و در حالیکه می توانست به بهترین فرصت گردشگری شهر و محلی برای زیست انواع آبزیان تبدیل شود، متاسفانه به‌خاطر ورود فاضلاب عملا به یک منبع آلودگی تبدیل شده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه افزود: در سال‌های گذشته پساب صنایع هم به این رودخانه وارد می شد که آلودگی‌هایی بسیاری هم برای رودخانه و هم برای آبزیان آن به همراه داشت، طوری که درسال‌های گذشته با صید ماهی از این رودخانه اصطلاح "ماهی نفتی" -به خاطر آلودگی های صنعتی که وارد رودخانه می شد- باب شده بود.

یاوری گفت: خوشبختانه با پیگیری های بسیار در چندسال گذشته پساب عمده این صنایع تصفیه می شود و برخی هم حوضچه های خاکی تعریف کرده اند و تنها در مواقعی که سیلاب حادث شود احتمال ورود پساب آنها به داخل رودخانه قره سو وجود دارد. البته پیگیر هستیم این صنایع هم سیستم تصفیه فاضلاب نصب کرده تا از آلودگی های احتمالی پیشگیری شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عمده منبع آلودگی رودخانه قره سو ورود فاضلاب انسانی به این رودخانه است، گفت: هم اکنون 65 درصد فاضلاب انسانی شهر کرمانشاه وارد این رودخانه می شود.

یاوری خاطرنشان کرد: خشکسالی های اخیر هم که موجب کاهش دبی رودخانه شده در افزایش آلودگی های آن بی تاثیر نیست.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه مهمترین راهکار رفع آلودگی رودخانه قره سو را راه اندازی تصفیه خانه کرمانشاه و جلوگیری از ورود فاضلاب انسانی به این رودخانه دانست و افزود: در این زمینه مکاتبات بسیاری با شرکت آب و فاضلاب انجام شده و آنها کمبود اعتبار را علت اصلی عدم راه اندازی پروژه تصفیه خانه عنوان کرده اند.

یاوری افزود: آنطور که مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان می گویند، برای راه اندازی تصفیه خانه کرمانشاه اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان لازم است تا فاضلاب کرمانشاه بصورت کامل تصفیه شده و از ورود فاضلاب به قره سو جلوگیری شود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه یادآور شد: در حال حاضر تنها 35 درصد فاضلاب شهر کرمانشاه تصفیه می شود و برای تصفیه 65 درصد مابقی نیاز به راه اندازی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه است.

وی افزود: مسئولان شرکت آب و فاضلاب اعلام کرده اند که این اعتبار فعلا قابل تامین نیست و ما هم نتیجه این مکاتبات را به سازمان محیط زیست منعکس کرده ایم.

یاوری گفت: در کنار پیگیری موضوع راه اندازی تصفیه خانه، مکاتبات بسیاری با شرکت آب منطقه ای جهت برخورد با چاه های غیرمجاز داشته‌ایم، چرا که حفر چاه در نزدیکی رودخانه بر دبی آب رودخانه اثر می گذارد و باید با این مسئله برخورد لازم صورت گیرد.

کد خبر : 30958

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha