شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

دکتر علیرضا باقری عنوان کرد:

معرفی بزرگ‌ترین نهالستان دانش‌بنیان استان کرمانشاه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی

نهالستان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی از سال 1398 با هدف تولید نهال در استان کرمانشاه به‌عنوان یکی ار استان‌های بسیار پُر پتانسیل در زمینۀ صنعت باغداری شروع به‌کار کرد.

 

دکتر باقری در گفت‌و گویی به معرفی این نهالستان پرداخت و توضیح داد: توسعۀ باغداری باعث حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن می‌شود. افزون برفوایدی که باغداری از لحاظ کشاورزی دارد ار منظری دیگر نیز به تولید اشتغال به‌عنوان یک پدیدۀ مهم اجتماعی کمک می‌کند. استان کرمانشاه یک استان‌ بسیار پُر پتانسیل در زمینۀ باغداری است، اما متاسفانه علارغم شرایط مساعد آب و هوایی صنعت باغداری در این استان توسعۀ چندانی پیدا نکرده است. از این‌رو پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی اقدام به احداث یک نهالستان با هدف تولید و ارائه محصولات باغی به کشاورزان ره‌اندازی نموده است.این نهالستان زیر نظر شرکت دانش بنیان پردیس کشاورزی و منابع زاگرس اداره می‌شود و متشکل از اعضای هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی می‌باشد.

 

دکتر باقری خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در این نهالستان، تولید نهال‌هایی با پایه‌های کشت بافتی می‌باشد. کشت بافت، تکنیکی است که بر اساس آن می‌توانیم پایه‌های نهال‌ها را از طریق کشت بافت تکثیر کنیم که عاری از هرگونه ویروس باشند. از مزایای این روش این است که نهال‌ها یک‌دست، زود بازده و با مقاومت بالا رشد می‌کنند.

 در ادامه دکتر باقری در خصوص خروجی طرح برای مجموعه‌های بیرونی و سایر دستگاه‌های اجرایی گفت: این نهالستان با ارائه نهال‌های باکیفیت، سالم و متنوع به کشاورزان سراسر استان و همچنین ارگان‌های مختلف شهر منشا اثر بوده است. که برخی از موارد را در ادامه خدمت شما عرض می‌کنم:

ارتباط سازمان نظام مهندسی در زمینۀ فروش نهاده‎‌های کشاورزی از جمله: کود، سم، نشاء و نهال نیز ارتباط خوبی برقرار شد.

خوشبختانه توانستیم به شهرداری کرمانشاه در اهدای نهال رایگان به شهروندان که در اواخر سال 1399 و ابتدای بهار 1400 مطرح شد کمک کنیم.

همچنین برای ایجاد فضای سبز جدید در برخی از مناطق زلزله‌زدۀ سرپلذهاب با گروه‌های امدادی همکاری داشتیم.

 

 دکتر باقرای درخصوص اشتغا‌زایی برای جوانان استان گفت:  از آنجاییکه در بخش کشاورزی در صورت داشتن تخصص و مهارت می‌توان با سرمایه اندک درآمدزایی بسیار بالایی  داشت ما در نهالستان دانشگاه رازی با هدف تربیت دانشجویان دانشگاه رازی آموزش‌هایی از جمله: سر برداری، حذف پاجوش و تنه‌جوش، قلمه‌زدن، وجین‌کردن، هرس‌کردن انگور و گیاهان هسته‌دار و دانه‌دار را  به‌منظور اشتغال‌زایی و به‌کارگیری افراد متخصص در دستور کار قرار دادیم.

 

دکتر باقری در خصوص ارتباط طرح با مساله مهم دانش بنیانی گفت: در نهالستان، مساله مهم ما تولید پایه‎های عاری از پاتوژن‌ها، تولید پایه‌های همسان، تولید پایه‌هایی که سال‌آوری کمتری دارند و نیز تولید پایه‌هایی که زودتر به مرحله اقتصادی می‌رسند است که برای رسیدن به این هدف باید تکنیک تولید کشت بافت گیاهی را وارد مجموعه می‌کردیم. برای رسیدن به این مهم یک تیم دانشجویی تشکیل شد و از صفر ،مراحل تولید پایه‌های معروف و استاندارد نهالستان  شروع به‌کار کرد. در این مسیر آزمون و خطاهای بسیاری اتفاق افتاد و روش‌های مختلفی امتحان شد که در نهایت به دانش فنی تولید پایه‌های کشت بافتی در نهالستان دست یافتیم و توانستیم چند رقم پایه‎های کشت بافتی را با همکاری اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان تکثیر کنیم که خوشبختانه مثمر ثمر و بود.

ذکر این نکته ضروری است که ما در کشت بافت محدودیت‌های بزرگی داریم . اینکه بعد از تولید گیاه در آزمایشگاه  باید به طبیعت و شرایط طبیعی وارد شود که نیازمند این است که گیاه را سازگار کنیم که باید در گلخانه‌های سازگاری این کار انجام شود. بنابراین تا مرحلۀ رسیدن به تولید فنی نهال‌های با پایه‌های کشت بافتی رسیده‌ایم، اما به‌دلیل نداشتن گلخانۀ سازگاری ما  در این مقطع فعالیت کشت بافتی نهالستان متوقف شده البته مدیران دانشگاه به ما قول همکاری داده‌اند که باعث دلگرمی برای ادامه کار است. امیدوارم با اقداماتی که در آینده صورت خواهد گرفت بهعنوان برزگ‌ترین نهالستان غرب کشور در تولید نهال‌ها با پایه‌های کشت بافتی معرفی شویم و نقش خودمان را به‌عنوان یک مرکز پیشرو و الهام‌بخش در زمینۀ تولید محصولاتی که مورد نیاز جامعه است به‌خوبی ایفا کنیم.

 

 

کد خبر : 30994

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha