شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه:

بیش از هزار نفر در زنبورستان‌های کرمانشاه به‌ صورت مستقیم فعالیت دارند

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه به ظرفیت بالای این استان در تولید زنبور عسل اشاره کرد و گفت: یک‌هزار و ۳۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در این زنبورستان‌ها مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایرنا، «ایرج صفایی» در نشستی که با حضور با اعضای هیات مدیره و مدیرعامل اتحادیه تعاونی زنبورداران استان کرمانشاه به منظور بررسی مسائل و مشکلات این تشکل برگزار شد، به اهمیت اتحادیه تعاونی های زنبورداران استان در حمایت از این قشر مولد اشاره کرد.

وی گفت: به‌منظور تحقق شعار سال مبنی بر پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از آن، خواستار پیگیری اعضای هیات مدیره این اتحادیه در جهت رفع مشکلات و مسائل زنبورداران در سطح استان شد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه به وجود ظرفیت و پتانسیل بالای استان کرمانشاه در تولید عسل اشاره کرد و گفت: بیش‌ از ۴۴۶ هزار کلنی مدرن و  چهار هزار کلنی سنتی در زنبورستان‌های استان وجود دارد که می‌توان با استفاده از این ظرفیت و افزایش آن استان کرمانشاه را به عنوان یکی از قطب تولید عسل معرفی کرد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه خاطرنشان ساخت، تعداد ۹ شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداری در سطح استان به تولید عسل و زنبورداری مشغول به فعالیت هستند که در سطح استان تشکیل اتحادیه زنبورداران استان را می دهند.

 وی یکی از اهداف تشکیل این اتحادیه را  پیگیری سریعتر امور و افزایش بهره وری عنوان کرد.

این مسئول در حوزه جهاد کشاورزی استان به استقرار مکان اتحادیه  تعاونی های زنبورداران در مرکز استان اشاره کرد و گفت: در کوتاه ترین زمان به منظور پیگیری سریعتر امور این تشکل ها، مکان اتحادیه از شهرستان صحنه به شهرستان کرمانشاه منتقل خواهد شد.

تولید سالانه پنج هزار و۲۵۰تن عسل توسط تعاونی‌های زنبورداری کرمانشاه

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه در ادامه از تولید سالانه پنج هزار و ۲۵۰ تن عسل توسط شرکت‌های زیر پوشش اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان خبر داد و گفت: اکنون سه هزار و ۹۰۰ زنبورستان در استان کرمانشاه زیر نظر اتحادیه زنبورداران استان مشغول به فعالیت هستند.

«ایرج صفایی» با اعلام اینکه تعداد ۴۴۶ هزار کلنی مدرن و بیش از چهار هزار کلنی سنتی در زنبورستان‌های استان وجود دارد، افزود: هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم در این زنبورستان‌ها مشغول به فعالیت هستند.

او با اشاره با شعار سال ۱۴۰۰  مبنی بر حمایت و مانع زدایی از تولید افزود: در سال ۹۹ بیش از ۶۲۵ تن شکر میان زنبورداران استان با نرخ مصوب دولتی از قرار هر کیلوگرم هفت هزار تومان توزیع شد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: تعداد ۹ شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداری در سطح استان به تولید عسل و زنبورداری مشغول به فعالیت هستند.

صفایی به تولید سایر فرآورده های این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۱۱ تن موم، ۵۰ تن ژله رویال، ۱۱ تن گرده گل و پنج تن بره موم نیز سال گذشته در استان تولید شد.

کد خبر : 31113

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha