چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای:

کرمانشاه صاحب ۲ مرکز تخصصی مهارت‌آموزی ملی و منطقه‌ای می‌شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از ایجاد ۲ مرکز تخصصی ملی و منطقه‌ای در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: مرکز تخصصی و دپارتمان ملی دیجیتال کشور و «مرکز تخصصی مهارت‌آموزی برای واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی غرب کشور در استان کرمانشاه تاسیس می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایرنا، «علی‌اوسط هاشمی» روز شنبه در جلسه امضای تفاهم نامه احداث مرکز تخصصی مهارت‌آموزی برای واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی استان کرمانشاه در سرسرای تدبیر دولت استانداری افزود: امتیاز ایجاد مرکز تخصصی ملی نفت، گاز و پتروشیمی غرب کشور را به استان کرمانشاه داده‌ایم تا این استان برای آینده از مربی و نیروی ماهر در این زمینه بی‌نیاز شود.

به گفته‌ معاون وزیر تعاون، این مرکز تخصصی، تدوین استانداردها، تألیفات، استاندارد صلاحیت، چرایی و چگونگی تجهیز مراکز و کارگاه‌ها در همه استان‌های غرب کشور را مشخص و دیکته می‌کند.

هاشمی همچنین با اشاره به مذاکرات خود با وزیر نفت بیان کرد: از مهندس زنگنه قول گرفتم که به تجهیز کارگاه‌ها و مراکز آموزش نیروی انسانی در استان کرمانشاه کمک کند.

او اظهار کرد: با ایجاد این مرکز تخصصی در آینده هر کرمانشاهی که قصد کوچ به سایر نقاط کشور را داشته باشد، دیگر قیمت دارد زیرا مهارت فرد، تعیین‌کننده قیمت و دستمزد اوست.

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور همچنین به استاندار کرمانشاه پیشنهاد کرد که برای ساخت و تجهیز مرکز تخصصی مهارت‌آموزی برای واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی استان کرمانشاه طی نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور و وزیر اقتصاد تقاضای ۵۰ میلیون دلار اعتبار کند.

او با اشاره به سند ۷۳ هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری در بخش نفت، گاز و پتروشیمی استان کرمانشاه اظهار کرد: پذیرفته‌شدنی نیست که این سند بدون پیوست آموزش نیروی انسانی اجرایی شود و لازم است همسو با سرعت، تکثر و زایش فناوری‌های جدید، نیروی انسانی ماهر هم تربیت شود.

هاشمی با بیان این‌که عمر هر مهارت پنج سال و عمر تکنولوژی نیز کمتر از ۱۰ سال است، گفت: هر روز باید مهارت جدید تولید کنیم زیرا صیانت از شغل‌های فعلی در گرو مهارت‌آموزی است تا در شرایطی مانند شیوع کرونا، یک‌ونیم میلیون شغل از دست ندهیم.

کرمانشاه میزبان دپارتمان ملی دیجیتال کشور

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور همچنین از حمایت برای ایجاد یک مرکز تخصصی دیگر در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: با توجه به این‌که ماندگارترین مشاغل در حوزه دیجیتال هستند، تلاش می‌کنیم تا مرکز تخصصی و دپارتمان ملی دیجیتال کشور در استان کرمانشاه ایجاد شود.

هاشمی از استاندار کرمانشاه نیز خواست که با وزیر ارتباطات مذاکره و امکانات لازم برای تجهیز این مرکز را پیگیری و دریافت کند.

او آمادگی خود را برای انجام تفاهم سه‌جانبه بین سازمان فنی و حرفه‌ای، استانداری کرمانشاه و وزارت ارتباطات اعلام کرد تا خروجی آن منجر به احداث قوی‌ترین مرکز دیجیتال کشور در کرمانشاه شود.

معاون وزیر تعاون همچنین از آمادگی سازمان فنی و حرفه‌ای برای اعطای میزبانی ۲ رشته مسابقات ملی مهارت به استان کرمانشاه و مهارت‌آموزی شهروندان ساکن منطقه آزاد قصرشیرین خبر داد.

تغییر جهت تولید مهارت به سمت تقاضا محوری

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان این‌که جهت‌گیری این سازمان از نگرش خدماتی به کارهای تخصصی معطوف شده‌ است، گفت: اکنون ما به جامعه محور کردن و تقاضا محور کردن سازمان می‌اندیشیم؛ قبلاً ۳۰ درصد تولید نیرو در سازمان فنی و حرفه‌ای به‌صورت تقاضا محوری و ۷۰ درصد عرضه محوری بود؛ یعنی با چشم بسته اقدام به تربیت نیرو می‌کردیم اما اکنون ۶۹ درصد تربیت نیرو با نگاه تقاضا محوری و ۳۱ درصد به‌صورت عرضه محوری است و در این زمینه تاکنون ۷۰ تفاهم‌نامه در سطح کشور منعقد کرده‌ایم.

هاشمی با اشاره به اهمیت تربیت نیروهای ماهر در جامعه اظهار کرد: تنها، منشأ پنج درصد نوآوری‌های جامعه دانشگاه است و ۹۵ درصد دیگر در حوزه صنعت، کسب‌وکار و مشتری اتفاق می‌افتد و اگر ما نیز به‌دنبال زایش و رویش در حوزه مشاغل هستیم باید تولید نیرو در بخش‌های صنعت، کسب‌وکار و مشتری را مورد توجه جدی قرار دهیم که وضعیت فعلی کرمانشاه و سند ۷۳ هزار میلیارد تومانی آن یک مصداق مناسب برای این کار است.

او با اشاره به تدوین ۲ هزار و ۵۰۰ استاندارد جدید شغلی طی ۲ سال اخیر در این سازمان اظهار کرد: طی این مدت ۶۰ مرکز جدید هم برای تربیت مربی افتتاح کرده‌ایم.

در ادامه این جلسه تفاهم‌نامه احداث مرکز تخصصی مهارت‌آموزی برای واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی استان کرمانشاه که پیرو سند ۷۳ هزار میلیارد تومانی احداث این واحدها، امضا و بین استانداری کرمانشاه و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مبادله شد.

سند طرح های توسعه نفت، گاز و پتروشیمی استان کرمانشاه به تصویب وزارت نفت و شورای برنامه‌ریزی استان رسیده است و بر اساس آن میادین نفتی و گازی و صنایع مربوط به آنها در کرمانشاه رونق خواهد گرفت و شامل ۱۳ پروژه است.

در این سند بر استفاده از نیروهای بومی در پروژه‌های تعریف شده تاکید و قرار است وزارت نفت ۴۷ میلیارد تومان برای آموزش نیروی متخصص در کرمانشاه در اختیار سازمان فنی و حرفه ای قرار می دهد.

 

کد خبر : 31178

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha