پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

از عجایب گردشگری کرمانشاه؛

"چاه غاری" شگفت انگیز در کرمانشاه که ۱۲۷ متر از "برج میلاد" بلندتر است

دومین چاه طبیعی و یک پارچه دنیا با عمق ۵۶۲ متر در کوهستان پرآو کرمانشاه همه ساله غارنوردان زیادی را از کشورهای مختلف به سمت خود می کشاند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، یوسف سورنی‌نیا؛ غار نورد برجسته کرمانشاهی که سال ۱۳۹۳ این چاه غار را در کوهستان پرآو کشف کرده در گفت و گویی، با بیان اینکه این کوهستان یکی از زیباترین و عجیب‌ترین کوهستان‌های دنیا است، اظهار کرد: در حال حاضر اولین، دومین، سومین و چهارمین غار ژرف کشور با فاصله کمی از هم در کوهستان پراو شناسایی شده و قطعا استعداد بیشتری نیز در آن وجود دارد که غارهای ژرف‌تری در آینده کشف و شناسایی شوند، ولی این نیازمند امکانات و تجهیزات و نیروهای توانمند است.

وی از چاه غار قلاء به عنوان یکی از غارهای عمیق کوهستان پرآو نام برد و افزود: نام چاه را بخاطر اینکه کلاغ ها دهانه آن را به من نشان دادند، به نام محلی "چاه قلا" گذاشته ام.

سورنی‌نیا با بیان اینکه این پدیده طبیعی در ارتفاع ۲۸۰۰ متری شمال کوهستان پرآو واقع شده، اضافه کرد: چاه طبیعی قلاء دومین چاه طبیعی یک تکه در دنیا است که حدود ۵۶۲ متر ارتفاع دارد، یعنی حدود ۱۲۷ متر از برج میلاد به عنوان نماد سازه‌های بلند در ایران، ژرف تر است.

وی افزود: اهمیت چاه قلاء تا جایی است که تاکنون غارنوردان زیادی از کشورهای مختلف دنیا از جمله ایتالیا، فرانسه، لهستان و امارات متحده عربی برای دیدن آن به کرمانشاه آمده‌اند.

به گفته این غار نورد مطرح کرمانشاهی امسال هم یک تیم ۲۰ نفری از غار نوردان ایرانی از این پدیده طبیعی شگفت انگیز بازدید کردند.

وی با بیان اینکه چاه غول پیکر قلاء طی سال‌های گذشته یکی از اکتشافات مهم غارنوردی دنیا بوده، تاکید کرد: باتوجه به اهمیت چاه قلاء سازمان محیط زیست می تواند این پدیده منحصر بفرد را به ثبت ملی برساند.

سورنی‌نیا در خصوص ویژگی‌های منحصر بفرد دومین چاه عمیق یک تکه دنیا گفت: اگر تکه ای شی از دهانه به داخل چاه سقوط کند کمتر از هفت ثانیه طول خواهد کشید تا در ژرفای منهای ۳۵۸ متری با قسمت اول چاه برخورد کند و در صورت سقوط از قسمت دوم چاه حدود ۲۰۰ متر دیگر سقوط آزاد خواهد داشت تا به کف تالار بزرگ تیسفون که انتهای چاه است، برخورد کند .

وی با بیان اینکه برای بازدید از این چاه باید از ۷۰۰ متر طناب استفاده کرد، اضافه کرد: انتهای چاه تالاریست که ۷۵ متر طول و ۴۵ متر عرض دارد که به نام تیسفون نامگذاری شده است.

این غارنور مطرح کرمانشاهی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های بی‌نظیر این چاه عمیق این است که نور آفتاب در میانه روز تا ژرفای ۲۵۰ متری را به‌طور مستقیم و تا ۳۵۸ متری را به‌صورت غیرمستقیم روشن می‎‎‌کند و در تمام دنیا این پدیده منحصر بفرد است.

عمیق‌ترین چاه طبیعی دنیا در کشور اسلونی قرار دارد.

کد خبر : 31200

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha