چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

در گفت‌‌وگویی با دکتر مصطفی اکبری مطرح شد؛

ورزش‌درمانی و استفاده از طب مکمل راهی برای پیشگیری از آسیب‌های جدی اسکلتی – عضلانی

دکتر مصطفی اکبری اصلاح الگوی زندگی، متناسب‌کردن تجهیزات و لوازم محیط کاری و نیز ورزش‌درمانی را راه حل مناسبی برای جلوگیری از عمل‌های جراحی دانست / علوم پزشکی و علوم ورزشی مکمل یکدیگر هستند و ترکیب این دو تا حد زیادی موجب پیشگیری و درمان آسیب‌های جدی به‌خصوص در بیماری‌های سیستم اسکلتی-عضلانی شده است.

 

بیوگرافی؛

دکتر مصطفی اکبری عضو هیات علمی دانشگاه رازی دکترای پزشکی خود را از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای تخصصی خود را از دانشگاه تهران در رشته آسیب ورزشی اخذ نمود. از جمله سوابق کاری ایشان می‌توان به 6 سال پزشک تیم ملی کشتی کشور و نماینده FILA در ایران ، پزشک تیم ملی فوتبال جوانان به مدت 2 سال و همچنین پزشک تیم‌های فوتبال درلیگ برتر اشاره کرد.

دکتر اکبری 5 سال پیش برای اولین بار در غرب کشور کلینیک تخصصی آسیب ورزشی و ورزش‌درمانی را در کرمانشاه تاسیس نمود.

 

در رابطه با تاسیس کلینیک تخصصی آسیب ورزشی و مزایای آن توضیحاتی بفرمایید:

با تاسیس این کلینیک که شاید بتوان گفت برای اولین بار در کشور است که علوم پزشکی با علوم ورزشی ادغام شده است. ما با استفاده از علوم پزشکی و ورزشی و طب مکمل، مانند: طب سوزنی و درمان‌های جانبی توانستیم بیماری‌های مختلف اسکلتی عضلانی که بسیار شایع هستند از جمله: اختلالات دیسک گردن، کمر،  مشکلات زانو،  مشکلات شانه و آسیب‌های مختلف ورزشی که نیاز به عمل جراحی داشتند را با متدهای نوین پزشکی و حرکات ورزشی ساده‌تر درمان کنیم.

 از دیگر مزایای تاسیس کلینیک تخصصی پزشکی ورزشی و ورزش درمانی این است که از مراجعه بسیاری از بیماران و ورزشکاران حرفه ای به تهران برای کارهای درمانی تخصصی.مانند PRP عضلات و مفاصل و سلول درمانی  جلوگیری کردیم و توانستیم اقدامات درمانی مفیدی را در جهت بهبود آسیب‌ها انجام دهیم.

 

چه افرادی بیشتر در معرض آسیب‌های اسکلتی- عضلانی هستند و شما چه راهکاری را برای جلوگیری از آسیب پیشنهاد می‌کنید؟

بسیاری از بیماران ما عمدتا ورزشکارانی که با انجام تمرینات پر فشار و گاهی اشتباه و همچنین، کارگر و کارمندانی هستند که به دلیل شرایط سخت کاری دچار آسیب‌های اسکلتی و عضلانی شده‌اند. از این‌رو با  انجام حرکات ساده ورزشی روزانه  تشخیص و پیشگیری به موقع و نیز هماهنگی بدن با تجهیزات محیط کاری (ارگونومی) می‌توانیم از بروز آسیب‌های جدی که ممکن است در دوران بازنشستگی و کهولت سن درد سر ساز شوند جلوگیری کنیم.

 

شایع‌ترین مشکلاتی که در بین کارمندان، اعضای هیات علمی و ورزشکاران مشاهده شد چه مشکلاتی بود؟ 

بر اساس تعداد مراجعین به کلینیک مشکلات دیسک گردن بدلیل کار زیاد با گوشی تلفن همراه و کامپیوتر عوارضی که برای دست غالب پیش می‌آید که مچ و کتف را درگیر می‌کند.

همچنین به دلیل نحوه نشستن و نامناسب بودن صندلی‌ها مشکلاتی در کمر و دیسک کمر به‌وجود می‌آید.

به‌طور خلاصه، اختلال سر جلو آمده یا (Forward head))، دیسکوپاتی در کمر، دیسکوپاتی در گردن، افزایش و یا کاهش قوس‌های کمری و درگیری عصب سیاتیک و اختلالاتی که در دست به‌وجود می‌آید مثل تنگی کانال مچ دست که بیشتر در خانم‌ها اتفاق می‌افتد و نیز اختلال frozen shoulder (شانه یخ‌زده ) به‌صورت شایع در بین همکاران مشاهده شده است.

 

پس از مشاهده این عوارض ساده‌ترین راه درمان چیست؟

در مراحل اولیه می‌توان در ورزش‌درمانی، از طب سوزنی و داروهای ساده پزشکی استفاده کرد. در این مرحله حتی ماساژ و منوال تراپی( manual  therapy) نیز برای پیشگیری و درمان  مناسب است و به‌وسیله این روش‌ها می‌توان از جراحی جلوگیری نمود.

 

آقای دکتر در پایان توصیه شما برای جلوگیری از عوارض ناشی از کار طولانی‌مدت چیست؟

اصلاح الگوی زندگی، متناسب‌کردن تجهیزات و لوازم محیط کار با جثه فرد ، توجه به سلامت سیستم اسکلتی- عضلانی، ورزش روزانه و نیز تست‌‌ها و آزمون‌های غربالگری و بیمار یابی  به‌موقع، لازم است غربالگری‌ها حداقل یک بار در سال برای همه کارمندان انجام شود. توصیه می‌شود افراد درگیر با اختلالات هر سه ماه و یا هر 6 ماه  غربالگری را انجام دهند . با مراجعه منظم و تشخیص درست می‌توان از آسیب جدی پیشگیری کرد. به‌طور مثال یک ناهماهنگی در عضلات core میان‌تنه، دور کمر و ضعف عضلات پارااسپاینال می‌تواند شروع یک پروسه باشد که طی 4 الی 5 سال به دیسک کمر و درگیری سیاتیک منجر شود.

یکی دیگر از مشکلات شایع، اختلال عدم بالانس عضلات چهار سر ران با همسترینگ زانو است که فشار قابل توجهی به رباط صلیبی قدامی( ACL ) و همچنین مینیسک‌ها وارد می‌کند. اگر این توازن برقرار نشود ممکن است فرد در یک حرکت نامناسب دچار پارگی رباط صلیبی شود.

 

در صورت صلاح‌دید در آینده مجموعه‌ای از ورزش‌های درمانی مناسب و همچنین متدهای پزشکی ارائه خواهم نمود که از اختلالات احتمالی جلوگیری شود.

 

کد خبر : 31249

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha