چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

یک فعال گردشگری:

هویت گردشگری بزرگترین شهر غرب کشور را از آن گرفته‌ایم

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان کرمانشاه گفت: ساخت و سازها در بافت تاریخی کرمانشاه و برخی پروژه ها باعث شده تا هویت گردشگری بزرگترین شهر غرب ایران از آن گرفته شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، حمیدرضا کرمی در گفت و گویی، با اشاره به ظرفیت‌های بسیار زیاد گردشگری کرمانشاه، اظهار کرد: انواع و اقسام گردشگری از اکوتوریسم و گردشگری شهری و تاریخی گرفته تا توریسم سلامت و ورزشی را در کرمانشاه داریم، اما با وجود همه این ظرفیت‌ها طی سال‌های گذشته تنها به هرکدام از این حوزه‌ها ورود کوچکی داشته‌ایم و بعد آن را رها کرده‌ایم.

این فعال حوزه گردشگری افزود: در مقوله گردشگری شهری که به سایر انواع گردشگری همچون گردشگری فرهنگی، تاریخی و... وابستگی زیادی دارد، هنوز زیرساخت مناسبی برای گردشگران نداریم.

وی به بازسازی‌هایی که طی سال‌های اخیر در برخی بافت‌های تاریخی کرمانشاه صورت‌گرفته و اجرای برخی پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه هویت گردشگری کرمانشاه را به‌عنوان یکی از بزرگترین شهرهای غرب ایران از آن گرفته‌ایم.

کرمی ادامه داد: پتانسیل‌های گردشگری زیادی در کرمانشاه داریم که متاسفانه به دلیل کم‌توجهی از بین می‌روند و برای نجات و بهره‌گیری از آنها باید کمی جسارت مدیرانمان بالا برود.

وی به برخی از ظرفیت‌های گردشگری کرمانشاه که در سکوت و رکود به سر می‌برند اشاره کرد و گفت: هتل بیستون که سال‌هاست تعطیل شده، خانه تاریخی و پرخاطره خدیوی که درحال تخریب است و دیگر بناهایی که گاها یکدفعه شاهد نابودی آنها از سوی برخی دستگاه‌ها هستیم، همه ظرفیت‌هایی است که آنها را نمی‌بینیم. 

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری استان اضافه کرد: هنوز فرهنگ گردشگری در کرمانشاه جا نیفتاده، برای همین قدر داشته‌هایمان را نمی‌دانیم و با بی‌توجهی از کنارشان عبور می‌کنیم و به سراغ پروژه‌های گردشگری جدید می‌رویم.

وی ادامه داد: این درحالی است که گاها شاهد اجرای برخی پروژه‌های گردشگری در کرمانشاه هستیم که چندان همخوانی با فرهنگ ما ندارد و با تغییر یک مدیر آن پروژه با کلی هزینه کنار زده می‌شود، بنابراین به‌نظر می‌سد آن چیزی  که باید روی آن تمرکز و آن را تقویت کنیم، همین تاریخ غنی، فرهنگ اصیل، وجود اقوام و مذاهب مختلف، آداب و رسوم متنوع و موزه‌ها و صنایع دستی مان است.

کرمی خاطرنشان کرد: در داخل شهر کرمانشاه رودخانه قره سو را داریم که می‌توانستیم این داشته با ارزش را به یک پتانسیل بالا برای جذب گردشگر تبدیل کنیم،  اما اکنون به زباله‌دان و محل ریختن فاضلاب شهری تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: البته چندسال پیش در قسمت کمربندی غربی کارهایی را برای زیباسازی اطراف این رودخانه انجام دادند، اما تمام نشده آن را رها کردند، درحالیکه می‌شد کارهای زیادی آنجا انجام داد.

این فعال گردشگری به اجرای طرح تعریض خیابان مدرس طی سال‌های گذشته هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه اجرای این طرح موجب از بین رفتن بخشی از هویت تاریخی این خیابان تاریخی و قدیمی شد و بخشی از یگانگی فرهنگی این بافت تاریخی را از آن گرفت. تعریض خیابان مدرس به هم ریختگی معماری و ظاهری بسیار زیادی را در آن به‌وجود  آورد و زیبایی‌های تاریخی آن را از بین برد.

کرمی ادامه داد: در ادامه تصمیم گرفته شد تا این خیابان را به پیاده راه تبدیل کنند، تصمیمی که بسیار دیر گرفته شد، اما هنوز آن را هم اجرایی نکرده اند. در بسیاری از شهرهای ایران که حتی نیمی از پتانسیل های گردشگری کرمانشاه را ندارند، این طرح اجرایی شده و پیاده راه دارند، ولی در کرمانشاه هنوز معطل مانده ایم.

وی در ادامه بااشاره به وجود بازار سنتی 200 ساله کرمانشاه، اعلام کرد: در چند شهر دیگر ایران هم نمونه چنین بازارهایی را داریم، اما بین بازار کرمانشاه تا آنها بسیار تفاوت هست، چراکه در این بازار سنتی سراهایی مانند سرای وکیل و سرای نو وجود دارد که می‌توانست به یک کافه یا فضایی برای استراحت گردشگران تبدیل شود، ولی به انباری و جای حیوانات تبدیل شده و به بدترین شکل نگهداری می‌شوند.

وی افزود: اگر به بازارهای قدیمی شهرهای دیگر ایران سری بزنید، جداره دیوار این بازارها به شکل سنتی بازسازی شده تا حس تاریخی آن را حفظ کند، اما در بازار کرمانشاه یکی از جداره‌ها سیمانی، دیگر آجری و یکی سنگی است.

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کرمانشاه تصریح کرد: هر اقدامی هم که میراث فرهنگی استان می‌خواهد انجام دهد، یا با مشکل بازاریان، یا با کمبود بودجه یا با مخالفت شهرداری مواجه می شود و این زمینه‌ای شده تا در بحث گردشگری شهری پس‌رفت کنیم.

وی یادآورشد: زمانی که توانستیم آنقدر روی این ظرفیت‌هایمان کار کنیم که جذب گردشگران بالایی برای آنها داشته باشیم، آن وقت می‌توان به اجرای برخی پروژه‌های گردشگری دیگر حتی "سافاری پارک" فکر کرد.

کد خبر : 41284

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha