شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

در گفت‌وگویی با دکتر سهراب دل‌انگیزان مطرح شد؛

سهم کنکور سراسری در توسعه استان کرمانشاه

وضعیت و سطح آموزش در هر استان می‌تواند در بلندمدت وضعیت آینده استان را تقویت کند و جایگاه آن را ارتقا بخشد. همچنین میزان پذیرفته‌شدگان هر استانی در کنکور سراسری یک شاخص بسیار مهم و مقایسه‌ای بین استان‌ها است.

 

دکتر سهراب دل‌انگیزان عضو هیات علمی دانشگاه رازی در گفت‌وگو با رازی پرس در خصوص نقش موفقیت دانش‌آموزان در کنکور سراسری برای هر استان اظهار داشت: موضوع موفقیت دانش آموزان در کنکورهای سراسری مساله‌ای بسیار مهم برای جامعه است. اگرچه بر خود کنکور انتقادهایی وارد است؛ اما اینکه هر ساله دانش‌آموزان در سراسر ایران در یک آزمون یکسان و در واقع در یک مسابقه بزرگ ملی شرکت می‌کنند مساله‌ای بسیار جدی و مهم برای هر استان است.

    وضعیت و سطح آموزش در هر استانی می‌توان در بلندمدت در وضعیت آینده استان اثرگذار باشد. همچنین  میزان پذیرفته‌شدگان هر استانی در کنکور سراسری می‌تواند یک شاخص بسیار مهم و مقایسه‌ای بین استان‌ها باشد.

در ادامه دکتر دل‌انگیزان در خصوص رابطه مستقیم پذیرفته‌شدگان کنکور هر استان با توسعه و پیشرفت آن گفت: اینکه استانی تعداد بیشتری از پذیرفته شدگان کنکور را به خود اختصاص دهد نسبت به استان دیگری که کمترین تعداد قبولی را داشته باشد می‌تواند در توسعه آینده این استان اثرگذار باشد. فرصت‌های ارتقاء و  اشتغال و نیز فرصت‌های پیشرفت مواردی هستند که دست‌یابی به آنها توسط آموزش شکل می‌گیرد.

    اینکه در یک استان توجه به حوزه آموزش بسیار عالی باشد و به نظام آموزشی بیش از هر مساله دیگری توجه شود فرزندان آن منطقه به‌خوبی تربیت خواهند شد و در بلندمدت برای آینده استان مفید خواهند بود. همچنین انسان‌های شایسته‌ای می‌شوند که می‌توانند در آینده هم برای اداره زندگی شخصی خودشان و هم برای اداره امور اجتماعی مفید باشند.

 

دکتر دل‌انگیزان افزود: کسب رتبه 3 هزار در بین هر یک از پنج گروه آموزشی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان و هنر از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه تعداد پذیرفته‌شدگان هر دسته مربوط به کدام استان هستند و سهم هر استان در میان این 3 هزار نفر که با محاسبه پنج گروه آموزشی 15 هزار نفر می‌شوند   چند درصد است موضوعی مهم و حیاتی برای آینده هر استان به‌شمار می‌آید.

    ایشان در رابطه با میزان پذیرفته‌شدگان دانش‌آموزان هر استان گفت: قاعدتا سهم جمعیتی هر استان از کشور می‌تواند ملاک مناسبی باشد برای سهم‌بری از این مجموعه بزرگ باشد برای مثال اگر قبولی در استانی مانند کرمانشاه را محاسبه کنیم و سهم جمعیتی استان را حدود ۲ و نیم درصد در نظر بگیریم به ازای ۱۵ هزار نفر، هر درصد می‌شود 150 نفر و دو و نیم درصد آن می‌شود ۳۷۵ نفر. بنابراین اگر ما ۳۷۵ نفر قبولی در بین ۱۵ هزار داوطلب داشته باشیم می‌توان گفت به‌اندازه میزان جمعیتی استان از این ماراتن بهره برده‌ایم و اگر سهم بیشتری داشته باشیم به این معنا است که نظام آموزشی ما پتانسیل آن را داشته است که موفقیت بیشتری را از آن خود کند. اگر این میزان کمتر باشد باید برای بهبود آموزش در استان اقداماتی انجام دهیم.

 

در پایان دکتر دل‌انگیزان سوالی را از مدیران و متولیان حوزه آموزش و پرورش استان مطرح کرد و گفت: آیا تا به حال آمار درست و دقیقی از تعداد پذیرفته‌شدگاه در کنکور استان داشته‌ایم؟ یعنی به‌طور مشخص می‌توانیم بگوییم سهم استان ما در بین 15 هزار قبولی در ایران چند نفر است؟ و یا اینکه سهم استان ما در کسب رتبه‌های زیر 100 چقدر است؟ بنده بدون اینکه عددی را بیان کنم از متولیان حوزه آموزش و پرورش خواهش می‌کنم که پاسخ سوال بنده را بدهند.

   گزارش‌های کنکورهای هر ساله توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود. همه مطبوعات و رسانه‌ها می‌توانند به آن‌ مراجعه کنند و وضعیت استان را مورد ارزیابی قرار دهند. تنها موردی که بنده فکر می‌کنم ضرورت دارد متذکر شوم این است که عدد استان کرمانشاه چه در حوزه دو و نیم درصد از ۱۵ هزار نفر و چه دو نیم درصد از ۱۰۰ نفر اول بسیار پایین است. در همین رابطه خواهش بنده از عزیزان و بزرگوارانی که در نظام آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند این است که به موضوع کنکور توجه بیشتری داشته باشند چراکه با موفقیت هرچه بیشتر فرزندانمان در این ماراتن علمی می‌توانیم جایگاه آینده استان را تقویت کنیم.

 

 

کد خبر : 41294

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha