چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

در یادداشتی از جلال غفورزاده؛ /بخش اول

گستاخی های رئیس دولت باکو علیه ایران از تریبون ترکیه/ علی اف از خط قرمز رد شده است.

 
 
* همزمان با اربعین حسینی، رئیس دولت باکو در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه به سم پاشی علیه ایران اسلامی پرداخت.
الهام علی اف با فراموش کردن سخنان و مواضع قبلی خود مبنی بر کمکهای گسترده ایران به جمهوری آذربایجان از جمله پذیرش صدها هزار آواره در جنگ اول قراباغ، ایجاد مسیر ارتباطی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری نخجوان از طریق جاده مرزی ایران، موضع رسمی جمهوری اسلامی در جنگ اخیر میان باکو - ایروان مبنی بر آزادی قراباغ، در گفتگو با خبرگزاری ترکیه،مواضع گستاخانه ای علیه ایران اتخاذ کرد.
 
* الهام علی اف  با بیان اینکه کامیونهای ایرانی به خانکندی رفت و آمد داشته اند، تلاش کرد جمهوری اسلامی ایران را به عدم احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، این کشور نوپای جدا شده از خاک ایران، متهم کند و بدینوسیله موضوع قطع مسیر ارتباطی ایران در قفقاز و اخذ وجه از رانندگان و دستگیری برخی از رانندگان ایرانی(تبریزی) را توجیه کند!
 
* علی اف گفت؛ کریدور لاچین زیر چشم ماست و مواضع نظامی ما در چند متری جاده خانکندی است و ما عبور و مرور کامیونهای ایرانی به خانکندی را همیشه زیر نظر داشته و حتی پلاکهای آنها را ثبت میکردیم و اینها در مطبوعات درج شده است!
 
* وی که از لحن تمسخر و لغات استانبولی هم استفاده میکرد، افزود؛ بعد از صحبت با سفیر ایران در باکو و نامه، گام سوم ما برخورد با رانندگان ایرانی از طریق گمرک و پلیس بود. می‌گویند چرا حق عبور میگیرید؟( از چند کیلومتر جاده ارمنستان که در تصرف باکو است) همانطور که رانندگان ما در سفر به کشورهای خارجی رسوم میدهند، ما هم از ایرانیها می‌گیریم.
 
* این سخنان الهام علی اف در حالی است که مطابق کنواسیونTIR  که در سال ۱۹۷۸ [ که جمهوری آذربایجان هنوز تشکیل نشده بود]به صورت قانون در آمد، بارهایی که از یک کشور فقط عبور می‌کنند نیازی به پرداخت عوارض و یا حقوقی به آن کشور ندارند.
 
* اشاره صریح الهام علی اف به انتشار معلومات اخذ شده از سوی ارتش باکو در مرز ارمنستان از کامیونهای ایرانی در رسانه ها ، به روشنی حاکی از آن است که جریان سازی رسانه ای در باکو علیه ایران - که با فراز و فرود ادامه داشته- در کجا ریشه دارد؟
 
* علی اف در ادامه مصاحبه خود با خبرگزاری دولتی ترکیه، رزمایش اخیر سپاه پاسداران در نوار مرزی با قفقاز را نیز که در مقابل تحرکات کشورهای بیگانه و رژیم صهیونیستی در قفقاز برگزار شد، به مثابه سوژه ای برای تبلیغات علیه ایران اسلامی و فریب افکار عمومی شیعیان جمهوری آذربایجان به کار گرفت.
 
* علی اف گفت؛ چرا در طول سی سال گذشته که قراباغ در اشغال بود، ایران در این منطقه رزمایش برگزار نکرد؟ چرا در مرزهای جمهوری آذربایجان این رزمایش برگزار شد؟ این سوال را مردم جمهوری آذربایجان و «آذری های جهان» می پرسند! 
 
* علی اف با این پاسخ نشان داد که که از مرزها در طول سالهای گذشته اطلاعی نداشته است. او نمی داند که نیروهای ارمنی در مناطق اشغالی، اصلا در نزدیکی مرزهای ایران حضور نداشتند و دهها کیلومتر از مرزهای ایران فاصله گرفته بودند و این مناطق به صورت متروکه درآمده بود.
کد خبر : 41365

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha