پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

در یادداشتی از جلال غفورزاده؛/ بخش دوم

گستاخی های رئیس دولت باکو علیه ایران از تریبون ترکیه/ علی اف از خط قرمز رد شده است.

* علی اف به خوبی می داند که رزمایش پاسداران سپاه عاشورا  و سپاه حضرت عباس علیه السلام که رزمندگان اردبیل و آذربایجان شرقی هستند، در پاسخ به اقدامات غیردوستانه و نفرت انگیز او از جمله مستقر کردن صهیونیستها در نزدیکی مرزهای ایران به بهانه ساختن روستاهای هوشمند و تحرکات غیرقانونی در خزر انجام شده است. رزمندگان آذربایجان غیرتمند از سپاه عاشورا و سپاه حضرت عباس ع با انجام رزمایش و استقرار انبوه پهپادها و موشکها به الهام علی اف پیام دادند که از کشاندن پای بیگانگان و دشمنان اسلام و صهیونیستها و تکفیریها به مرزهای ایران خودداری کند. در مسیرهای ترانزیت ایران، مزاحمت ایجاد نکند. 
 
* اما مصاحبه الهام علی اف با خبرگزاری ترکیه همزمان با اربعین حسینی و بسط مواضع ضدایرانی خود و حتی دخالت گستاخانه در امور داخلی ایران از جمله منفی گویی درباره یک رزمایش درون مرزهای ایران، نشان میدهد که او مسیر ضدایرانی خود را ادامه میدهد. 
 
* بیان مواضع ضدایرانی توسط علی اف از تریبون خبرگزاری ترکیه، یک‌پیام سیاسی نیز دارد و آن اینکه، او با تکیه بر ترکیه علیه ایران حرف میزند و تصور می کند، چنان که ترکیه در درگیری با ارمنستان ضعیف در کنار او بود، در هر گونه مناقشه احتمالی با ایران نیز در کنار او خواهدبود! علی اف گویا خبر ندارد که ترکیه در مرزهای خود با آذربایجان ایران، دیوارهای امنیتی به طول صدها کیلومتر ساخته است! علی اف گویا خبر ندارد که اردوغان در ۲۰۱۱ گفت که دولت سوریه را طی دو ماه ساقط خواهدکرد و با گذشت ده سال و میلیاردها هزینه از سوی ترکیه برای تداوم جنگ و کشتار در سوریه، دولت سوریه نه تنها ساقط نشده، بلکه قدرتمندتر نیز شده است!
 
* مواضع و اقدامات ضد ایرانی دولت باکو برای کارشناسان امور قفقاز، موضوع جدیدی نیست.علت اصلی ادامه این روند توسط دولت باکو، به ایران بستگی داشته که از هر گونه تنبیه دولت باکو به خاطر انبوه اقدامات ضدایرانی اش خودداری کرده است! و اکنون الهام علی اف خیال می کند که ایران، از اقتدار لازم برای حفاظت از منافع و امنیت ملی و امنیت شهروندان خود برخوردار نیست.
 
* گر وقتی که پهپاد اسراییلی از خاک جمهوری آذربایجان به سوی نطنز پرواز کرد، عمل متقابل انجام میگرفت، امروز نه تنها شاهد گستاخی ها و حرمت شکنی ها علی اف نبودیم، بلکه روابط تهران- باکو نیز در سطح مطلوب بود.
کارشناسان مستقل در امور جمهوری آذربایجان با تحلیل و تبیین سیاستهای ضدایرانی و ضداسلامی دولت باکو، از سالها قبل هشدار داده اند که ایران باید در سیاست لبخند و عطوفت و اغماض خود نسبت به دولت باکو تجدید نظر کند. 
 
* بسیاری از اقدامات سیاسی،فرهنگی، امنیتی و رسانه ای دولت باکو حاکی از آن است که این دولت نوپای تشکیل شده در اراضی معاهده های ننگین گلستان و ترکمانچای، با تشجیع و حمایت های بیگانگان، خود را در موضع تقابل با موجودیت ایران و نظام اسلامی قرار داده است. ایران، باید بدون توجه به انعطافها و پوزش خواهی های احتمالی علی اف و واسطه ها، سیاست تاثیرگذار و عملی نسبت به دولت باکو اتخاذ کند. علی اف از خط قرمز رد شده است.
کد خبر : 41366

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha