یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه:

بساط کشتار غیرمجاز دام و فروش مرغ زنده تنها با همکاری دستگاه‌های مرتبط جمع می‌شود

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: بساط کشتار غیرمجاز دام و فروش مرغ زنده در استان تنها با همکاری دستگاه‌های مرتبط و مشارکت مردم جمع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از ایسنا، دکتر حسین حیدری به مناسبت روز دامپزشکی (۱۴ مهر)، با اشاره به نقش کلیدی دامپزشکی در حوزه سلامت جامعه، از کم بودن اعتبارات این سازمان در قیاس با وظایف مهمی که بر عهده دارد انتقاد کرد و گفت: کار کردن در حوزه دامپزشکی ارتباط مستقیمی با اعتبارات تخصیصی به این بخش دارد و متاسفانه مجموعه دامپزشکی به عنوان یک دستگاه سلامت محور همواره مورد کم لطفی قرار می‌گیرد.

وی افزود: هم اکنون ۵۰ درصد پست های سازمانی دامپزشکی در استان کرمانشاه خالی است و این یعنی با حداقل نیرو در حال خدمات رسانی در حوزه دامپزشکی در استان هستیم.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های مجموعه دامپزشکی استان، گفت: در استان کرمانشاه بالغ بر ۶۰ مرکز مایه کوبی مستقل، ۵۳ درمانگاه عمومی و ۹۵ داروخانه دامپزشکی فعال است و علاوه بر ارائه خدمات در سطح استان، می توانیم استان های همجوار را هم پوشش بدهیم.

حیدری با اشاره به انجام سالانه بین ۷.۵ تا هشت میلیون نوبت سر واکسیناسیون جمعیت دام و طیور در مجموعه دامپزشکی استان، گفت: استان کرمانشاه در حوزه واکسیناسیون دام و طیور جزو استان های پیشرو در کشور است.

 وی با تاکید بر اینکه بیماری تب برفکی یکی از بیماری های مهم دامی در کشور است، گفت:  خوشبختانه این بیماری در حد قابل قبولی در جمعیت دامی استان کنترل شده و امسال تاکنون هیچ کانونی از بیماری در استان نداشته ایم.

وی سپس از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به عنوان یکی از بیماری های شایع طیور در کشور یاد کرد و افزود: با وجود برخورداری استان از ۱.۲ میلیون قطعه طیور بومی در ۲۷ هزار واحد روستایی در کنار واحدهای صنعتی پرورش طیور، این بیماری نیز تا حد زیادی در استان کنترل شده است.

 حیدری ادامه داد: با وجودی که معمولا در نیمه دوم سال در پی سرد شدن هوا و کوچ پرندگان احتمال شیوع بیماری در استان بالا می رود، اما سال گذشته با رصد و پایش های صورت گرفته تنها سه کانون روستایی بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان شناسایی شد و در واحد های صنعتی استان نیز در چند سال گذشته هیچ موردی از شیوع بیماری را نداشته ایم.

 وی سپس یکی از  ماموریت های مهم مجموعه دامپزشکی را نظارت و کنترل بهداشتی بر فرآورده های خام عنوان کرد و افزود: در این زمینه هم جزو استان های پیشرو در  کشور هستیم و با در اختیار داشتن هفت کشتارگاه فعال صنعتی طیور که روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ تن گوشت با نظارت بهداشتی و شرعی در آنها کشتار می شود، جزو استان های موفق کشور در حوزه تامین فراورده های خام دامی سالم مورد نیاز استان هستیم. 

وی ادامه داد: استان کرمانشاه همچنین  ۱۴ کشتارگاه دام شامل سه کشتارگاه صنعتی(دو کشتارگاه در شهر کرمانشاه و یک کشتارگاه در شهرستان کنگاور) و یازده کشتار گاه سنتی دارد که همه این کشتارگاه‌ها مجهز به پیش‌سرد هستند.

بساط مراکز کشتار غیرمجاز دام و زنده فروشی مرغ در کرمانشاه جمع شدنی نیست


وی در ادامه با ابراز تاسف از وجود مراکز کشتار غیرمجاز دام و زنده فروشی مرغ در استان، گفت: معضل وجود این مراکز سالهاست گریبانگیر استان است و در این بین اگرچه دامپزشکی وظیفه برخورد با متخلفان را دارد، اما واقعا دست ما برای مقابله با کشتار غیرمجاز دام خالی است.  

وی با تاکید بر اینکه نیروهای دامپزشکی برای برخورد با افرادی که اقدام به کشتار غیرمجاز دام می کنند هیچ اهرمی در اختیار ندارند، گفت: گاها زمانی که ماموران دامپزشکی برای برخورد با کشتار غیرمجاز دام اقدام می کنند، کار به درگیری فیزیکی و ضرب و شتم نیروهای دامپزشکی هم می کشد.

حیدری با بیان اینکه برای برخورد با کشتار غیرمجاز دام و طیور باید همه دستگاه‌های ذیربط پای کار باشند، تصریح کرد: دامپزشکی به  تنهایی توان ورود به این موضوع را ندارد و مقابله با آن اراده جمعی هم نهادهای ذیربط شامل دامپزشکی، بهداشت، اماکن، اصناف با همراهی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی را می طلبد.

 وی تصریح کرد: تا زمانی که شهرداری قضیه را گردن اصناف انداخته و اصناف توپ را به میدان دامپزشکی بیندازد، مشکل حل نمی شود و تنها با همکاری نهادهای مرتبط با مشایعت دستگاه قضایی می توان به جمع بساط کشتار غیرمجاز دام و زنده فروشی مرغ  در استان امید داشت.

حیدری سپس با تاکید بر اهمیت کار فرهنگی در برخورد با کشتار غیرمجاز دام و طیور، گفت: خود مردم یک پای کار در مقابله با کشتار غیرمجاز دام و زنده فروشی مرغ هستند و تا وقتی تقاضا برای خرید از این واحدهای غیرمجاز را دارند نباید منتظر حذف واحدهای کشتار غیرمجاز دام و زنده فروشی مرغ در استان باشیم.

 وی ادامه داد: باید این فرهنگ در بین مردم نهادینه شود که اگرچه مراکز کشتار غیرمجاز دام گوشت را با قیمت‌های پایین در اختیار مصرف‌کننده قرار می دهند، اما احتمال به خطر افتادن سلامت خانواده ها در اثر انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مثل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، تب‌مالت، هاری، سیاه زخم، انواع کیست‌های انگلی و ... در صورت آلوده بودن دام ذبح شده وجود دارد.

 حیدری اشاره‌ای هم به در حال اجرا بودن توزیع نهاده ها از طریق سامانه بازارگاه داشت و گفت: در این طرح تولیدکنندگان موظفند در ازای دریافت نهاده های مورد نیاز از سامانه بازارگاه، بالای ۹۰ درصد تولیدات خود را تحویل کشتارگاه ها بدهند و هر مرغداری که تخلف کند به تعزیزات معرفی می شود که به نظر می رسد اجرای این طرح بتواند نقش مهمی در کم شدن مراکز زنده فروشی مرغ در استان داشته باشد.

 

 

کد خبر : 41408

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha