سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

در گفت‌وگو با دکتر سعید اویسی استادیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه رازی مطرح شد؛

معرفی طرح بومی‌سازی تولید صنعتی کاتالیست‌های کاربردی در صنعت پتروشیمی

استادیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه رازی گفت: بومی‌سازی تولید صنعتی کاتالیست مورد نیاز در استان باعث جلوگیری از واردات کاتالیست با صرف هزینه‌های ارزی بالا شد. اشتغال مولد و ارتقای دانش فنی و مهندسی در استان از مزایای مهم مجتمع‌های پتروشیمی استان است.

 

دکتر اویسی در گفتگو با رازی پرس در خصوص طرح بومی‌سازی تولید صنعتی کاتالیست‌های کاربردی مورد نیاز در صنعت پتروشیمی اظهار داشت: عنوان طرح مورد بحث، «طراحی و نظارت بر ساخت تجهیزات سیکلون و فیلتر جهت اتصال به میکرونایزر در مجتمع پلیمر کرمانشاه» است که پس از شش ماه تحقیق و طراحی در تاریخ 22/09/1399 به انجام رسید. در اسفند ماه سال 1397 شرکت پلیمر کرمانشاه توانست اولین کاتالیست بومی صنعت پلیمر را با اتکا بر دانش و توان متخصصان جوان به تولید آزمایشگاهی رسانده و در واحد صنعتی مورد آزمایش قرار دهد. اکنون بیش از سه سال است که در این مجتمع و چند مجتمع تولیدی پلیمر در سطح کشور از این کاتالیست بومی برای تولید محصولات با کیفیت در گریدهای متنوع استفاده می شود و این طرح بخشی از این پروژه کلان در شرکت پلیمر کرمانشاه است که با هدف بومی‌سازی تولید کاتالیست در مقیاس صنعتی مورد نیاز این شرکت و همچنین برخی دیگر از مجتمع­‌های پلیمر در کشور آغاز به کار کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه حدود 3 سال پیش همین طرح در مقیاس کوچکتر انجام گرفت و نتایج بسیار خوبی از آن حاصل شد، مدیریت این شرکت تصمیم به افزایش ظرفیت تولید با استفاده از توان و دانش فنی همان تیم قبلی نمود. شایان ذکر است که در صورت عدم اجرای این طرح، کاتالیست مورد نیاز صنعت پلیمر می‌باید از کشورهای خارجی و با صرف هزینه­‌های ارزی بالا تامین می شد. 

 

در ادامه دکتر اویسی در رابطه با خروجی طرح برای دیگر مجموعه‌های صنعتی گفت: خروجی ملموس این طرح برای مجتمع پلیمر کرمانشاه است. البته با توجه به انجام این طرح توسط نیروهای بومی استان، خروجی غیرمستقیم این طرح برای سایر مجموعه‌­ها، توسعه دانش فنی در این زمینه و افزایش اعتماد به نفس در میان متخصصین است.

دکتر اویسی در پاسخ به سوال مزیت پتروشیمی پلیمر در توسعه استان چیست؟ گفت: وجود مجتمع‌­های پتروشیمی در استان از چند جنبه حائز اهمیت است: نخست ایجاد اشتغال در استان است که مجتمع پلیمر کرمانشاه تا کنون سبب اشتغال 850 نفر نیروی بومی استان شده است. همچنین، ارتقای دانش فنی و مهندسی در استان از دیگر مزایای مهم وجود مجتمع­‌های پتروشیمی است. نکته مهم و قابل ذکر این است که یکی از مزیت‌های مهم وجود مجتمع‌های پتروشیمی در هر منطقه‌­ای فراهم نمودن مواد اولیه جهت استفاده در صنایع پایین دستی می­باشد. متاسفانه هنوز از این پتانسیل در کشور و به‌خصوص در استان کرمانشاه به طور شایسته‌­ای بهره‌­برداری نشده است. در صورت بهره‌­برداری از این پتانسیل شاهد بهبود قابل ملاحظه آمار اشتغال و در نتیجه بهبود معیشت مردم، کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و ... خواهیم بود.

 

در پایان دکتر اویسی در رابطه با سرمایه‌گذاری در پتروشیمی استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه مجتمع پتروشیمی در استان فعال می‌­باشند. البته صحبت از ساخت دو مجتمع دیگر نیز هست. نکته‌ای که در اینجا مهم است تکمیل زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی با احداث واحد­های تولید محصولات پایین‌دستی و سپس صادرات محصول به خارج از کشور است که با توجه به هم‌مرز بودن کرمانشاه با کشور عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صورت عدم تکمیل این زنجیره، آلودگی‌ها و نیز مصرف بالای آب این صنایع که از سفره­‌های آب زیر‌زمینی تامین می‌­شود باعث مهاجرت گسترده به شهرها و وخیم‌ترشدن وضعیت اشتغال در استان خواهد شد.

گفتنی است ؛ دکتر سعید اویسی، زاده شهرستان هرسین در سال 1359 است. ایشان در سال 1377 تحصیلات خویش را در دوره کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه رازی آغاز کرد و دوره کارشناسی ارشد را در همین رشته در دانشگاه صنعتی شریف در سال 1383 به پایان رساند. دکتر اویسی در سال 1385 جهت گذراندن دوره دکتری در رشته مهندسی نفت عازم ایالات متحده امریکا شد. در سال 1389 موفق به اخذ این مدرک از دانشگاه وایومینگ گردید. ایشان پس از پایان تحصیلاتش تا اواخر سال 1392 در ایالت تگزاس مشغول به کار بود. از بهمن ماه 1392 با ‌عنوان استادیار در گروه مهندسی شیمی دانشگاه رازی مشغول به فعالیت شد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

کد خبر : 51458

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha