چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱

در یادداشتی از مجید قیطولی؛

پدافند غیرعامل اهرم حفظ جان مردم

امروزه کم هزینه ترین راه مقاوم سازی هر کشوری در برابر تهدیدات خارجی استفاده از پدافند غیرعامل است.
جالب است که انسان های نخستین نیز برای حفاظت از جان خود در برابر خطرات و بلایای طبیعی و حتی در امان ماندن از حیوانات وحشی از پدافند غیر عامل استفاده می کردند.  امروزه اما با رشد تکنولوژی و فناوری های روز و استفاده از سلاح های، بیولوژیکی، میکروبی و ... و تشدید جنگ های ویرانگر، اهمیت بهره گیری از پدافند غیر عامل برای حفاظت از کشور در مقابل نا امنی ها مضاعف شده است
پدافند غیر عامل موضوعات کلان و فراگیر اقتصادی، صنعتی، فناوری، رسانه، امنیت غذایی، دفاعی و... را در بر می گیرد.
در کشور ما بر اساس برنامه ششم توسعه، کلیه دستگاه های اجرایی ملزم به رعایت سیاست های پدافند غیر عامل هستند و از همین رو آگاه سازی جامعه در این زمینه بسیار مهم است و در این مسیر باید از ظرفیت فضای مجازی، رسانه ها و ... بهره گرفت و از آموزش و اطلاع رسانی به عنوان یکی از اصول اولیه مهم پدافند غیرعامل غافل نشویم. 
مسلماً پیشگیری بهتر از درمان است  و نظریه های استراتژیک و دکتر ین های نظامی نیز دلالت بر اهمیت توجه به دفاع غیرعامل است.
باید بدانیم که اقدامات پدافند غیرعامل، مراکز حیاتی و حساس اقتصادی، سیاسی، نظامی، ارتباطی و مراکز عمده علمی و فرهنگی و... را در برابر حملات دشمن حفظ و ادامه فعالیت در شرایط بحران و جنگ را ممکن می کند و موجب تحمیل هزینه های فراوان به دشمن و به وجود آمدن تأثیرات روحی و روانی مثبت در شهروندان و رزمندگان می شود.
 پدافند غیرعامل کاهش آسیب پذیری و حفظ سرمایه های کلان کشورها در شرایط وقوع جنگ یا بلاهای غیرطبیعی را در پی دارد، امید است که در کشور ما نیز پدافند غیرعامل به یک اصل اساسی در تمام ارکان تبدیل و عملیاتی شود.
کد خبر : 61556

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha