یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

استاندار کرمانشاه:

توزیع بودجه براساس ظرفیت هر منطقه مسیر توسعه را تسهیل می‌کند

استاندار کرمانشاه گفت: برنامه‌ریزی و توزیع بودجه براساس ظرفیت، توانمندی و نیازمندی‌های هر منطقه می‌تواند مسیر توسعه را تسهیل و تخصیص منابع را به صورت هدفمند با جهت‌دهی صحیح هدایت کند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس،«هوشنگ بازوند» شنبه شب در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان در سرسرای شهدای دولت استانداری افزود: تکمیل زیرساخت ها و تقویت مرزها و بازارچه های رسمی استان براساس سیستم بودجه ریزی مبتنی بر سند آمایش سرزمینی زمینه ساز توسعه پایدار خواهد شد.

وی ضمن اشاره به کارکردهای سند آمایش به عنوان راهکاری موثر برای تحقق چشم انداز توسعه استان گفت: براساس این سند جهت گیری های اصولی و راهبردی مشخص می‌شود تا امکان تخصیص بهینه منابع با شناخت اولویت‌ها فراهم شود.

استاندار کرمانشاه افزود: در نشست امروز طرح بازنگری سند آمایش استان ارایه شد که با توجه به شیوه تدوین عادلانه بودجه براساس سند آمایش سرزمینی باید تغییرات لحاظ و به مرکز ارسال شود تا در تخصیص بودجه سال آینده مدنظر قرار گیرد.

مقام ارشد استان به رویکرد دولت سیزدهم، مبنی بر تحقق عدالت بودجه‌ای و برخورداری بیشتر مناطق محروم از مزایای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ظرفیت ویژه مرزها و بازارچه های رسمی استان در ٣٧١ کیلومتر مرز مشترک با عراق می تواند سبب توسعه پایدار شود که البته در سند آمایش باید شاهد تکمیل زیرساخت های این مرزها باشیم.

بازوند ضمن تأکید بر لزوم تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تقویت مرزها از محل اعتبارات ملی گفت: وزارتخانه های ذی ربط در انتظار تحقق این امر از طریق بودجه استانی هستند که امکان پذیر نیست و باید برای افزایش مبادلات تجاری این هم افزایی صورت گیرد تا شاهد افزایش ۴٠ درصدی صادرات از طریق مرزهای استان باشیم.

به گزارش ایرنا، آمایش سرزمین به معنای بهره‌برداری بهینه از امکانات در راستای بهبود وضعیت مادی و معنوی و در قلمرو جغرافیایی خاص است.

در این طرح مزیت‌های فضای طبیعی، اجتماعی و اقتصادی، ساماندهی و نظام بخشی می‌شود. این کار با هدف ایجاد رابطه منطقی بین توزیع جمعیت و انجام فعالیت‌ها در پهنه سرزمین با توجه به ویژگی‌های فضایی مناطق است.

براساس تعاریف و مفاهیم متفاوت از توسعه، برداشت‌های گوناگونی نیز از آمایش در ابعاد، اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی آن ارایه شده است. / ایرنا

کد خبر : 61575

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha