پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

۳۹ هزار تُن بذر گندم برای کشاورزان کرمانشاه خریداری شد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین بذر استان ۳۵ هزار و ۵۰۰ تن بود که با تلاش و اقدامات پیگیرانه، امسال ۳۹ هزار تن بذر گندم آبی و دیم برای کشت خریداری شد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس «محمدسعید هوشیار» روز دوشنبه به ایرنا افزود: این میزان بذر خریداری شده ۱۰ درصد بیشتر از برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اظهار داشت: افزایش خرید گندم بذری در حالی اتفاق افتاد که استان کرمانشاه با شرایط خشکسالی بی سابقه روبرو بود.

هوشیار خاطرنشان کرد: تامین این میزان بذر برای کشت در استان نشان از همت و جدیت مجموعه سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه در هدایت زارعین به سمت ارتقا تولید دارد.

وی از کشاورزان خواست حتما برای کشت گندم با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی نسبت به تامین بذر موردنیاز خود اقدام کرده و از بذور گواهی شده استفاده نمایند.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که

از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند./ ایرنا

کد خبر : 61579

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha