شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱

نظر یک پزشک؛

از "پنومونی" چه می دانید؟

یک فوق تخصص ریه به تشریح بیماری پنومونی و عوامل و راهکارهای درمانی آن پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس دکتر علی معینی در گفت و گویی، با اشاره به شیوع پنومونی در جهان گفت: این بیماری عمدتا سنین بالای 60 سال را درگیر کرده و چهارمین علت مرگ و میر در جهان محسوب می شود.

وی افزود: عوامل مختلفی در ایجاد پنومونی موثر هستند، اما بطور کل این بیماری به دنبال آلودگی ریه ها با باکتری، ویروس و یا هرجسم خارجی دیگر ایجاد می شود.

معینی عفونت های باکتریایی را شایعترین علت پنومونی عنوان کرد و افزود: میکروب ها می توانند از راه های هوایی و از طریق استنشاق وارد بدن شده و از آنجا به ریه رفته و ایجاد پنومونی کنند.

این فوق تخصص ریه افزود: همچنین این احتمال هستند که عفونت باکتریایی در قسمتی از بدن ایجاد شده و از طریق خون باکتری ها خود را به ریه رسانده و آن را آلوده کنند.

معینی خاطرنشان کرد: اگر جسم خارجی هم وارد بدن شود، احتمال ورود باکتری ها و عفونت ریه وجود دارد

معینی افزود: با ورود میکروب به ریه ها، رشد و تکثیر آنها آغاز می شود و در این حین سیستم ایمنی بدن هم برای مقابله فعال شده و موادی از خود ترشح می کند و در مقابل هم میکروب ترشحاتی در بافت ریه ایجاد می کند و همین مواد و ترشحات موجب بروز علائم پنومونی ریه می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تب، لرز، سرفه و دفع خلط را از بارزترین علائم پنومونی عنوان کرد.

معینی با اشاره به درمان پذیربودن پنومونی در صورت رسیدگی سریع گفت: در صورتی که پنومونی ناشی از آلودگی میکروبی باشد با تجویز آنتی بیوتیک مربوطه در اوایل بیماری قابل درمان است.

وی افزود: اما در خصوص آلودگی های ویروسی مانند آنفلوآنزا و کرونا، قدرت سیستم ایمنی فرد، سن و سال بیمار و درمان سریع نقش موثری دارند و درصورتی که فرد بیماری زمینه ای داشته و به موقع درمان نشود، احتمال مرگ وجود دارد.

این فوق تخصص ریه تصریح کرد: در حال حاضر شاهد شیوع پنومونی ریه به دنبال آلودگی ناشی از ویروس کرونا هستیم که تاکنون جان میلیون ها نفر در سراسر جهان را گرفته است.

معینی گفت: در پنومونی نکته مهم تشخیص به موقع و اقدام برای درمان هرچه سریعتر عفونت ریه است. / ایسنا

 

کد خبر : 61593

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha