پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

معاون دانشگاه صنعتی کرمانشاه:

مدیران ما بدنبال کمک گرفتن از دانشگاهیان برای حل مشکلات جامعه نیستند

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه معتقد است، عدم اختصاص بودجه پژوهشی مناسب، نوع نگاه مدیران و عدم وجود الزامات قانونی باعث شده تا رابطه بین دانشگاه با جامعه، صنایع و ادارات استان چندان مناسب نباشد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس دکتر محمود حشمتی در گفت و گویی، یکی از دلایل اصلی عدم ارتباط مناسب بین دانشگاه با جامعه را عدم اختصاص بودجه های پژوهشی مناسب دانست و اظهارکرد: کل بودجه ای که در کرمانشاه برای پژوهش اختصاص می دهند، حدود 900 میلیون تومان است که رقم بسیار ناچیزی است و عملا برای استانی که سرشار از مشکلات و نیازهای مختلفی است، این اعتبار چیزی نیست.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با بیان اینکه دستگاه های اجرایی اعتبارات ملی کلانی دارند که می توانند درصد بسیار کمی از آن را به حوزه پژوهش اختصاص دهند، گفت: اگر تنها بخش کمی از این اعتبارات را به پژوهش اختصاص دهند، مشکلات بسیاری در استان حل خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر پژوهش هیچ سهمی از اعتبارات ملی در استان ندارد و دستگاه های اجرایی هم خود را ملزم به اختصاص چنین بودجه ای به پژوهش نمی بینند.

حشمتی به شرایط نامناسب کرمانشاه در بسیاری از شاخص ها اشاره کرد و گفت: در شاخص هایی همچون نرخ بیکاری، فلاکت، تورم و ... وضعیت خوبی نداریم و در حالی که نیاز است که دانشگاه ها به این مشکلات ورود کنند، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی یکی دیگر از دلایل عدم ارتباط دانشگاه با جامعه، دستگاه های اجرایی و صنعت را در کرمانشاه نوع نگاه مدیران در این استان دانست و گفت: متاسفانه مدیران ما هنوز به این باور نرسیده اند که برای خروج کرمانشاه از شرایط نامناسبش باید به دنبال راه حل های علمی بروند.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با بیان اینکه دانشگاه های استان از ظرفیت ها و پتانسیل های علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، گفت: اساتیدی در این دانشگاه ها مشغول فعالیتند که سالها کار علمی کرده اند، علم اندوزی داشته اند و تجربیات زیادی بدست آورده اند که می توان از آنها برای حل مشکلات کنونی استان کمک گرفت، اما متاسفانه مدیران ما بدنبال این نیستند که برای حل مشکلات از جامعه علمی کمک بگیرند.

وی ادامه داد: از طرفی در بحث ساختاری نیز هیچ الزام قانونی مبنی براینکه دستگاه ها باید مشکلات خود را به دانشگاه ها ارجاع دهند در کشور ما وجود ندارد، بنابراین آنها هم خود را بی نیاز از این مسئله می دانند.

حشمتی یادآورشد: بی توجهی به جایگاه دانشگاه ها در رفع مشکلات جامعه در استان ما در حالیست که در کشورهای توسعه یافته دنیا، نه تنها برای حل مشکلات بلکه به منظور برنامه ریزی برای آینده هم از دانشگاه ها کمک می گیرند.

وی در ادامه بااشاره به اقبال کم دستگاه های اجرایی و صنایع استان برای حل مشکلات خود از طریق پژوهش های دانشگاهی، اظهار کرد: از مهر سال گذشته تا مهر امسال که یک سال پژوهشی برای دانشگاه محسوب می شود، کل قرارداد پژوهش محوری که با دانشگاه صنعتی کرمانشاه بسته شده، حدود چهار تا پنج قرارداد است.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه رقم این قراردادها را کمتر از 500 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این رقم باتوجه به مشکلات عدیده ای که در استان داریم می توانست حدود پنج میلیارد تومان باشد، اما تنها حدود 500 میلیون تومان است. / ایسنا

کد خبر : 61653

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha