پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری؛

راه‌اندازی سه کارگاه نخ‌ریسی در کرمانشاه/ هنر منسوخ شده «موج‌بافی» احیا می‌شود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، از راه‌اندازی سه کارگاه بزرگ نخ ریسی در شهرستان‌های کرمانشاه و هرسین تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس حسین ویسی در گفت‌وگویی اظهار داشت: ۶۰ رشته صنایع دستی در استان کرمانشاه داریم که بیش از ۲۵ هزار هنرمند دارای مجوز در این رشته‌ها فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به شناسایی ۱۳ زنجیره ارزش در استان، گفت: زنجیره ارزش صنایع فلزی شامل هنر‌های دستی، چاقو سازی، زیورآلات و تراش سنگ‌های قیمتی؛ زنجیره ارزش البسه در زمینه دوخت و برش؛ زنجیره ارزش نقاشی شامل هنر‌های تذهیب، مینیاتور و نقاشی سنتی،زنجیره ارزش احجام چوبی همچون هنر‌های معرق، منبت، گره‌چینی، سوخته‌کاری، ساز‌های چوبی و زنجیره ارزش بافته‌های گلیم، جاجیم و موج بافی و... از جمله این زنجیره‌ها است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تأکید بر رونق این زنجیره‌های ارزش، گفت: در راستای تکمیل زنجیره ارزش بافته‌های داری ارزش تاریخی مانند گلیم، جاجیم و موج بافی؛ سه کارگاه بزرگ نخ‌ریسی در شهرستان‌های کرمانشاه و هرسین تا پایان امسال راه‌اندازی خواهد شد.

وی اضافه کرد: یکی از همین کارگاه‌ها با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر تا ماه آینده وارد چرخه تولید می‌شود و دو کارگاه دیگر هم با اشتغالزایی ۵۰ نفر تا پایان همین امسال فعالیت خود را شروع می‌کنند

به گفته ویسی، در مجموعه برای راه‌اندازی این سه کارگاه ۱۲ میلیارد تومان هزینه می‌شود. / خبرگزاری فارس

کد خبر : 61654

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha