دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان:

امیدواریم تا پایان سال مرکز پیوند قلب کرمانشاه راه‌اندازی شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ۹۵درصد کارهای راه اندازی مرکز پیوند قلب کرمانشاه انجام شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این مرکز را راه اندازی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس دکتر محمودرضا مرادی در اولین جلسه انجمن اهدای عضو ایرانیان - شعبه کرمانشاه- با بیان اینکه اهدای عضو یکی از معنوی ترین و انسانی ترین کارهاست، گفت: بیماریهای مزمن مثل نارسایی های قلبی و کلیوی عموما درمان مناسبی ندارند و تنها دو راه اساسی برای درمان آنان وجود دارد، یکی استفاده از پیوند اعضا که از سال‌ها پیش در دنیا مرسوم بوده و دیگری استفاده از طب بازساختی و سلولهای بنیادی که بیشتر در مراحل اولیه و در بیماریهای پوست و استخوان قابلیت اجرا دارد.

وی گفت: پیوند اعضا از دو راه امکان دارد، دهنده زنده و یا فرد مرگ مغزی شده که با توجه به اینکه دهنده زنده دارای محدودیت هایی است، بهترین راه پیوند از طریق افراد مرگ مغزی می باشد.

وی با بیان اینکه پیوند کلیه در کرمانشاه قدمتی دیرینه دارد، افزود: تا کنون بیش از ۱۷۵۰ پیوند کلیه انجام شده است و بیش از ۷۰ پیوند مغز استخوان نیز در کرمانشاه انجام گرفته است.

مرادی ادامه داد: همچنین پیوند قرنیه و کاشت حلزون که یک تکنیک است در استان انجام می شود که رضایتمندی خاصی ایجاد نموده است.

وی با بیان اینکه به دنبال راه اندازی مرکز پیوند قلب در کرمانشاه هستیم و چه بسا اگر اپیدمی‌ کرونا نبود تا کنون این مرکز راه اندازی می شد، افزود: ۹۵درصد کار انجام شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این مرکز را راه اندازی کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه این جلسه با هدف انتخاب اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو و تقسیم کارها بین ارگان‌ها و نهادهایی که قابلیت کمک دارند، تشکیل شده، گفت: در این امر خیر و خداپسندانه نیازمند مشارکت جدی مردم هستیم. بدون همکاری مردم انجام کارها میسر نمی شود، همانطور که در اپیدمی کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی هر وقت مردم پای کار بودند، کرونا سیر نزولی پیدا می کرد. / ایسنا

کد خبر : 61655

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha