جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱

سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه:

تله کابین از سوی شهرداری مسکوت مانده/ موافق مسیر جدید هستیم

سرپرست میراث فرهنگی استان کرمانشاه به موافقت اولیه برای اجرای پروژه تله کابین کرمانشاه در مسیر جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این پروژه نه به دلیل موانع میراثی، بلکه به دلیل نداشتن سرمایه گذار از سوی شهرداری مسکوت مانده است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس جبار گوهری در گفت و گویی، با اشاره به سخنان اخیر معاون سرمایه گذاری شهرداری مبنی بر وجود موانع میراثی پیش پای اجرای پروژه تله کابین کرمانشاه، اظهارکرد: همانطور که تاکنون تاکید کرده ایم، ما مخالف و مانع توسعه نیستیم و معتقدیم هرکس بخواهد در بستر قانون کار کند، با او همراه خواهیم بود.

وی افزود: متاسفانه در بحث پروژه تله کابین کرمانشاه، دوستان شهرداری بر بستر قانون حرکت نکرده اند که اکنون کار به اینجا رسیده است.

سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه ادامه داد: هیچ مشکلی برای اجرای طرح های توسعه ای در استان نداریم، اما اگر قرار است پروژه ای اجرا شود، قبل از شروع آن باید ضوابط میراثی در نظر گرفته شود.

وی با تاکید براینکه میراث فرهنگی نگهبان آثاری است که به همه مردم تعلق دارد، عنوان کرد: اگر قرار است پروژه ای در عرصه و حریم آثار باستانی احداث شود، باید ضوابط و چار چوب های میراثی را در آن مد نظر قرار داد، در آن صورت ما نیز نه تنها  موافقت می کنیم، بلکه تسهیلاتی را هم در اختیار سرمایه گذار قرار می دهیم و حمایت هم خواهیم کرد.

گوهری ادامه داد: متاسفانه برای پروژه تله کابین کرمانشاه هیچکدام از این فرآیندهای لازم صورت نگرفته و حتی موافقت اصولی میراث فرهنگی که پیش از اجرای هر پروژه ای لازم است اخذ شود را نیز نگرفته اند.

وی یادآورشد: پیش از اجرای هر پروژه گردشگری باید موافقت اصولی آن را پس از اهلیت سنجی و ارائه پیش طرح از میراث فرهنگی اخذ کرد و پس از آن به دنبال استعلام از دستگاه های مربوط رفته، اما در پروژه تله کابین کرمانشاه این کار صورت نگرفته و شروع به اجرای پروژه کرده اند و بخشی از کوه و مجموعه نیز تخریب شده است.

سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه بااشاره به دغدغه های مسئولین، فعالین و دوستداران میراث فرهنگی در خصوص اجرای این پروژه گفت: براین اساس آن زمان از مسئولین شهرداری خواستیم تا این پروژه را متوقف کنند و حتی به آنها گفتیم کمکشان می کنیم تا این پروژه را اجرا کنند و آسیب های حوزه میراث فرهنگی کاهش پیدا کند و کار هم بر بستر قانون پیش برود.

وی ادامه داد: سرمایه گذار قبلی این پروژه رفته است، با این وجود حدود یک ماه پیش طرح و مسیر جدیدی را به ما ارائه دادند که به تهران بردیم و موافقت های ابتدایی را برای آن گرفتیم و تاکید کردیم که مشاور پروژه روی طرح جدید کار کند و آن را به ما بدهد تا آن را به تهران ببریم و در آنجا تصویب کنیم، اما در حال حاضر چون این پروژه هیچ سرمایه گذاری ندارد از سوی شهرداری مسکوت مانده است.

گوهری افزود: امیدواریم شهرداری این بار برای اجرای پروژه از طریق میراث فرهنگی فرآیندهای لازم را طی کند. / ایسنا

کد خبر : 61660

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha