چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

در گفت و گو با دکتر هادی پرهون مطرح شد؛

بررسی اثرات دوران اپیدمی کرونا و تاثیرات آن بر وضعیت روانی افراد

عضو هیات علمی دانشگاه رازی گفت: اپیدمی کرونا، وضیعت سلامت روان افراد در سطوح مختلف جامعه، ازجمله: بیماران مبتلا، کادر درمان، خانواده‌ها، کودکان و دانشجویان را در معرض خطر قرار داده است؛ به‌طوریکه تمامی مطالعاتی که در دوران قرنطینه وضعیت سلامت روان افراد را مورد بررسی قرار داده‌اند

 دکتر هادی پرهون عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی دانشگاه رازی در گفت‌وگو با رازی پرس در خصوص پیامدهای دوران کرونا اظهار داشت: با توجه به این که در دوسال گذشته سیاست اصلی جامعه جهانی برای کنترل وکاهش تعداد مبتلایان به کویید 19 اعمال محدودیت به‌ویژه فاصله‌گذاری اجتماعی بوده، به تبع آن شاهد تغییرات چشمگیری در زندگی روزمره افراد بوده‌ایم؛ بنابراین می­توان گفت، سازگاری با تغییرات ایجادشده در سبک زندگی در کنار مدیریت ترس مبتلا نشدن به ویروس کرونا و نگرانی در باره اطرافیان، برای همه ما چالش برانگیز بوده است.

دکتر پرهون در رابطه با اثرات دوران اپیدمی کرونا و تاثیرات آن بر روی زندگی افراد گفت: عوامل استرس‌زایی از قبیل؛ ترس از آلوده‌شدن یا آلوده‌کردن دیگران، قرنطینه طولانی مدت، عدم وجود درمان قطعی، درصد مرگ میر نسبتاً زیاد، احساس اندوه و سوگ ناشی از دست دادن عزیزان، احساس تنهایی، از دست دادن حمایت‌های روانی خانواده و دوستان، برچسب زنی(استیگما) و در نهایت خستگی و بی‌حوصلگی ناشی از قرنطینه و ایزوله‌شدن برای بسیاری از افراد غیرقابل تحمل بوده و زمینه‌ساز شکل‌گیری افکار منفی زیاد و هیجانات شدید در سطوح مختلف جامعه شده است، چنین شرایطی منجر به بروز طیف وسیعی از مشکلات سلامت روان از جمله: اضطراب، افسرگی، ترس، پرخاشگری، تغییرات هیجانی، بی خوابی و اختلال استرس پس از سانحه و تعارضات خانوادگی در سطوح مختلف جامعه شده است.

در ادامه دکتر پرهون در رابطه با دسته‌های مختلف افراد و نوع درگیری با بیماری افزود: اپیدمی کرونا، وضیعت سلامت روان افراد در سطوح مختلف جامعه، ازجمله: بیماران مبتلا، کادر درمان، خانواده‌ها، کودکان و دانشجویان را در معرض خطر قرار داده است؛ به‌طوریکه تمامی مطالعاتی که در دوران قرنطینه وضعیت سلامت روان افراد را مورد بررسی قرار داده‌اند نشانه‌های زیادی از پریشانی روان شناختی از جمله افسردگی، استرس، کاهش خلق، تحریک پذیری، بی­خوابی، مشکل تمرکز، اختلال استرس پس از سانحه، خشم و کرختی هیجانی را گزارش کرده‌اند.

 دکتر پرهون با بیان اینکه نتایج پژوهش‌ها حاکی از افزایش بروز علائم افسردگی و اضطراب در بین دانشجویان است عنوان کرد: از مهمترین دلایل ایجاد این مشکلات در بین دانشجویان می‌توان به نگرانی از تأثیر ویروس کووید-19 بر روی آینده تحصیلی، آموزش مجازی، وضیعت شغلی آینده، کاهش ارتباطات اجتماعی،  ابتلای خویشاوندان و آشنایان به بیماری و مشکل در تامین شهریه دانشگاه به دلیل از دست دادن منابع مالی ناشی از بیکاری و از دست دادن شغل اشاره کرد. 

دکتر پرهون در رابطه با تغییر سبک زدگی افراد در دوران پسا کرونا گفت: از جمله تاثیرات منفی دیگری که بیماری کرونا بر سلامت روان افراد می تواند داشته باشد تغییر سبک زندگی افراد است. این امکان وجود دارد که سبک زندگی بشر در کشورهای مختلف، پس از بحران کرونا به کلی تغییر کند و کشورهایی از جمله ایران که به تعاملات اجتماعی زیاد و ارتباط گرم معروف هستند، ممکن است در آینده نزدیک این حمایت اجتماعی که در فرهنگ ما وجود دارد به کلی تغییر کند. در صورت تغییر این سبک زندگی خلاء و کمبود حمایت های روانی - اجتماعی می تواند زمینه را برای شیوع بیشتر مشکلات سلامت روان فراهم کند، چرا که روابط بین فردی و تعاملات اجتماعی می تواند در کاهش مشکلات روان شناختی از جمله استرس و اضطراب موثر باشد.

 دکتر پرهون در رابطه با اثرات مثبت و منفی بیماری کرونا بر سلامت جامعه گفت: دوران کرونا، به علت تغییر در سبک زندگی و شرایط سخت ناشی از رعایت دستورالعمل های بهداشتی احتمال بروز مشکلاتی از قبیل ناراحتی‌های بین فردی، خشونت خانوادگی، نادیده گرفتن فرزندان، پرخاشگری بین اعضای خانواده افزایش پیدا کرده است. هرچند سپری کردن زمان بیشتر در کنار خانواده، منجر به تعاملات بهتری شده است، ولی در بعضی موارد به خاطر الگوهای نامناسب تعاملی و مشکلات ویژه دیگر، شاهد افزایش مشکلات و خشونت های خانوادگی نیز بوده ایم. بخش اعظم این مشکلات به ارتباط بیشتر زوجین با یکدیگر و عدم کنترل خشم و استرس باز می گردد.

البته در تجربة تلخ کرونا نکات مثبتی هم وجود داشته است که از جمله این موارد می توان به افزایش سواد سلامت، تقویت حس تعلق اجتماعی، افزایش تعاملات خانوادگی، تقویت همبستگی ملی، کاهش رفتارهای پرخطر، کاهش ترافیک و تصادفات جاده‌ای، کاهش آلودگی هوا اشاره کرد.

یکی از مهمترین آثار و نتایج مثبت گذار از دوران کرونا ارتقا سطح سواد سلامت به‌ویژه سواد سلامت روان در بین لایه‌های مختلف جامعه است؛ بـه‌طور کلی سـواد سلامت روان، کسب دانش و باورها دربـاره اختلال های روانی اسـت که بـه شـناخت، مدیریـت و پیشـگیری از این بیماری‌ها کمـک می‌کنـد.

همچنین از جمله پیامدهای مثبت همه گیری کرونا می‌توان به این مساله اشاره کرد که این بیماری مردم را با شرایط بحرانی آشنا کرد و لایه‌های مختلف اجتماع می دانند که رفتار مناسب اجتماعی در موقعیتی این چنینی چگونه است و در سطوح مختلف به مدیریت آن بپردازند.

در پایان دکتر پرهون به اهمیت نقش فعالان حوزه روان درمانی اشاره کرد و گفت: در وضیعت پرمخاطره فعلی، شناسایی افراد مستعدِ مشکلات روان­شناختی در سطوح مختلف جامعه که سلامت روان آنها به خطر افتاده، امری ضروری بوده تا با راهکارها و تکنیک‌های مناسب روان‌شناختی بتوان سلامت روان این افراد را حفظ نمود. ازاین‌رو، با توجه به مسائلی که مطرح شد وظیفه تیم سلامت روان از جمله روان‌شناسان، مشاوران و روان‌پزشکان جامعه برای گذر از این شرایط سخت بسیار مهم و پررنگ است. البته مردم باید اطلاعات درست در رابطه با اختلال‌های روانی و سلامت روان را از متخصصین مورد اعتماد و از منابع درست کسب کنند و از اطلاعات نادرست از افرادی که در این زمینه از تخصص لازم برخوردار نیستند خودداری کنند. 

 

 

 

 

 

 

کد خبر : 61668

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha