دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه؛

خانه آیت‌الله نجومی در کرمانشاه موزه می‌شود

سرپرست اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، از برنامه این اداره‌ کل برای تبدیل خانه مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی در کرمانشاه به موزه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس جبار گوهری ضمن بازدید از منزل مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی از بزرگان دینی و اساتید خوشنویسی، اظهار کرد: با توجه به ارزش تاریخی و معنوی این بنا برای مردم کرمانشاه آمادگی لازم برای مرمت و ثبت ملی آن از سوی این اداره‌کل وجود دارد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه افزود: مرحوم آیت‌الله نجومی به عنوان چهره ماندگار جهان اسلام و از هنرمندان برجسته خوشنویس، در کشور و به ویژه برای مردم استان کرمانشاه از جایگاه ممتازی برخوردار است. 

وی افزود: حفاظت و صیانت از میراث ماندگار آن عالم و هنرمند گرانقدر و معرفی آن به نسل‌های آینده وظیفه‌ای سنگین است که باید به آن توجه ویژه شود. 

گوهری همچنین در مذاکره تلفنی با ورثه آیت‌الله نجومی بر آمادگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه برای ثبت این خانه تاریخی و تامین اعتبار برای مرمت آن تاکید کرد.

وی افزود: این آمادگی وجود دارد تا این مجموعه به موزه‌ای شاخص برای معرفی آثار بسیار ارزشمند آیت‌الله نجومی تبدیل شود. 

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، تصریح کرد: به زودی طرح کامل و جامعی برای ثبت، مرمت و تبدیل این مجموعه به موزه آماده می‌شود. 

وی تصریح کرد: عملی شدن این کار نیازمند همراهی ورثه مرحوم آیت‌الله نجومی و همچنین تهیه و در اختیار قرار دادن منزلی مناسب و در شان بیت ایشان توسط مجموعه مدیریتی استان است.

گوهری در خاتمه با بیان اینکه خوشبختانه خانواده مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی همراهی لازم برای حفظ این میراث فرهنگی ارزشمند برای مردم کرمانشاه را دارند، تاکید کرد: از همه ظرفیت‌های استانی برای راه‌اندازی موزه آثار فاخر این عالم و هنرمند بزرگ که بخشی از سابقه تاریخی مردم کرمانشاه است، استفاده می‌کنیم.

مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی از هنرمندان و مفسران قرآن و عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران بود. در آثار به ثبت رسیده از او می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مؤمن و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی اشاره کرد.

وی از برترین‌های هنر خوشنویسی جهان اسلام بود و نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی و خطاطی چیره‌دست شد.

وی همچنین در تذهیب و تشعیر و تجلید و گل و بوته‌سازی آثار جاودانه‌ای پدید آورد.

اخیرا موضوع انتقال کتابخانه مرحوم آیت الله نجومی از کرمانشاه به قم خبرساز شده بود. / ایسنا

کد خبر : 61675

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha