چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

در گفتگویی مطرح شد؛

ساخت دستگاه کمباین نخود تراکتوری در دانشگاه رازی

دستگاه کمباین نخود تراکتوری در دانشگاه رازی ساخته شد و به بهره‌برداری رسید.

هفته پژوهش و فناوری فرصتی برای ارائه آخرین دستاوردها و تولیدات جدید فناوری در حوزه‌های مختلف است. دانشگاه رازی نیز در راستای تحقق شعار خود که پیشرو در تحقق جامعه دانش بنیان را سر لوحه فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود قرار داده است در این هفته هم راستا با سایر مراکز آموزش عالی به ارائه جدیدترین یافته‌ها و فعالیت‌های پژوهش و فناوری خود در قالب نمایشگاه در بسترهای اطلاع رسانی می‌نماید. به بهانه انعکاس تلاش‌های فناورانه صورت‌گرفته در مجموعه دانشگاه به گفت و گویی با یکی از فعالان این عرصه پرداختیم. جناب آقای محمدولی علیمرادی وحید یکی از تلاشگران مجموعه دانشگاه رازی است که چندین سال را صرف ساخت دستگاهی در زمینه ادوات کشاورزی نموده است که به گفته وی می‌تواند فرایند برداشت محصول زراعی نخود را تسهیل نماید. مشروح گفتگوی ایشان در پایگاه خبری رازی پرس در ادامه آمده است.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید:

اینجانب محمدولی علیمرادی وحید کارشناس آموزشی گروه مکانیک بیوسیستم پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی هستم. در سال 1389بازنشسته شدم و به درخواست مدیر گروه مکانیک بیوسیستم مجددا به‌صورت پاره‌وقت به کار آموزشی مشغول شدم. این همکاری تا سال 1398 ادامه داشت.

 

در مورد ایده ساخت دستگاه توضیح بفرمایید:

 در سال 1390 با توجه به رشته تحصیلی خود به فکر ساخت دستگاهی برای برداشت نخود با کمترین ریزش ممکن افتادم و تحقیق و مطالعه خود را در این خصوص شروع نمودم. در آن زمان با ساخت دستگاه‌های کوچک در کارگاه آموزشی گروه مکانیک بیوسیستم به آزمایش‌های گوناگون در مورد نحوه برداشت نخود در مزارع پردیس کشاورزی تجربیاتی را کسب نمودم. از جمله این تجربیات ساخت دستگاه برداشت نخود انگشتی بر روی تیلر دو چرخ بود. پس از آن ساخت دستگاه برداشت نخود پره‌ای بود که با استفاده از یک تراکتور چهار سیلندر کشیده می‌شد و بر همان اساس در سال 1392 طرح موسوم به " کمباین نخود تراکتوری " برای ثبت اختراع با پشتیبانی معاونت وقت پژوهش و فناوری دانشگاه رازی ارائه و به ثبت رسید.

 

آیا تغییراتی در مورد دستگاه از زمان ساخت اولیه تا کنون انجام داده‌اید؟

طرح مذکورنیز خالی از اشکال نبود، پس از گذشت هشت سال تحقیق به مدل برداشت نخود دیسکی و با استفاده از کمباین منجر گردید. در ابتدا دستگاه نمونه کوچکی که با موتور برق کار می‌کرد ساخته شد و پس از آزمایش در مزارع ردیفی با فاصله ردیف 50 سانتیمتر در مزارع شهرستان‌های روانسر و سنقر مورد آزمایش قرار گرفت و پس از انجام اصلاحات لازم صحت کار آن تایید شد. برای ساخت نمونه اصلی که نیاز به هزینه بالایی داشت مرکز رشد دانشگاه رازی در تاریخ 9/3/1400 با اینجانب قراردادی منعقد نمود که بر اساس آن هزینه ساخت اولین نمونه اصلی به‌صورت تسهیلات پرداخت شد و مقرر گردید پس از تایید مراجع ذیصلاح برای تجاری‌سازی، این طرح را حمایت نمایند.

 

اکنون در چه مرحله‌ای از اجرای طرح هستید؟

 هم اکنون آخرین مراحل ساخت دستگاه مذکور در یکی از کارگاه‌های شهر صنعتی کرمانشاه در دست اقدام است و این دستگاه بر روی پلتفرم کمباین‌های جاندیر مدل 955 و 1055 قابل نصب می‌باشد. نقشه اجزای سیستم توسط اینجانب با استفاده از نرم افزار کتیا کشیده شده است.

 

 

برای ساخت این دستگاه نیازی به خرید لوازمی از خارج کشور وجود دارد؟ در مورد نحوه کارکرد آن توضیحاتی بفرمایید.

کلیه قطعات دستگاه در داخل کشور قابل دسترسی و ساخت می‌باشد و هیچگونه نیازی به خارج از کشور ندارد. این طرح به‌صورت همزمان و با استفاده از کمباین قادر است 6 ردیف 50 سانتیمتری (عرض کار 3 متر) را برداشت نماید. قابل ذکر است که این طرح را می‌توان برای فاصله ردیف‌های 30 و 75 سانتیمتر نیز ساخت که این نحوه کشت در بین بعضی از کشاورزان منطقه مرسوم می‌باشد.

 

 

این دستگاه از روی نمونه‌ای خاص شبیه‌سازی و اصلاح شده است ؟ در مورد ویژگی خاص این دستگاه توضیح دهید.

این طرح هیچگونه نمونه داخلی و خارجی ندارد و برای اولین بار است که ساخته می‌شود. امتیاز این دستگاه نسبت به دستگاه‌های موجود، برداشت نخود در ارتفاع خیلی کوتاه (نخود بهاره) و با کمترین ریزش ممکن است؛ درصورتیکه دستگاه‌های دیگر با استفاده از تیغه رفت و برگشتی برداشت می‌نمایند که این موضوع در اثر ارتعاش باعث ریزش محصول می‌شوند. حتی نمونه‌های تراکتوری وارد شده از ترکیه نیز این مشکل را داشته و مورد وثوق کشاورزان نبوده است.

 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

در پایان از حمایت‌های بی‌دریغ معاونت پزوهش و فناوری دانشگاه رازی، مدیر مرکز رشد دانشگاه رازی، رییس و معاون محترم پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، مدیر گروه مکانیک بیوسیستم، مدیر مزرعه آموزشی و پژوهشی و کلیه افرادی که اینجانب را یاری داده‌اند کمال تشکر وسپاسگزاری را دارم.

 

 

 

کد خبر : 61705

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha