پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

نهاده‌ مورد نیاز چغندرکاران کرمانشاهی تامین شد

ایرنا - مدیرعامل شرکت تحقیقات زراعی و خدمات آزمایشگاهی کارخانه‌های قند غرب کشور از تامین نهاده‌های مورد نیاز چغندرکاران کرمانشاهی خبر داد و گفت: این شرکت در راستای توافقات انجام شده با قند بیستون، اقدام به سفارش خرید ۶ هزار یونیت بذر منوژرم خارجی برای کشت بهاره چغندرقند کشاورزان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس «مصطفی علی‌حسینی» اظهار داشت: بذرهای منوژرم تامین شده شامل ۲ هزار رقم بتاسید، یک هزار و ۵۰۰ واحد رقم اورسلینا، یک هزار واحد رقم آنتیک و یک هزار و ۵۰۰ واحد رقم آناکوندا است.

وی با اشاره به اینکه ثبت سفارش این بذرها انجام شده و تا اوایل بهمن به دست کشاورزان خواهد رسید، گفت: این شرکت در راستای توافقاتش با شرکت قند بیستون جهت تهیه نهاده های کشاورزان چغندرکار طرف قرارداد با شرکت قند بیستون در مناطق گرمسیری استان، اقدام به خرید، تهیه و توزیع سه هزار و ۷۰۰ واحد بذر منوژرم چغندر خارجی شامل رقم های آنتک، رز گلد و لوانته و نیز هفت هزار و ۷۰۰ لیتر سم علف کش بتانال و سلکت سوپر و حشره کش دسیس برای کشاورزان مذکور نموده بود.

مدیرعامل شرکت تحقیقات زراعی و خدمات آزمایشگاهی کارخانه‌های قند غرب کشور در ادامه علاوه بر تامین بذر برای تامین و توزیع کود و سم چغندرکاران کرمانشاهی هم اعلام آمادگی کرد و افزود: این شرکت جهت تولید چغندر نسبت به اجاره ۱۷ هکتار زمین زراعی برای کشت بهاره چغندر قند در منطقه سراب نیلوفر کرمانشاه اقدام نموده است که پس از آماده نمودن این مزرعه و انجام عملیات آماده سازی بهتر برای کشت چغندرقند، در اسفند ماه نسبت به کشت آن اقدام خواهد شد.

علی‌حسینی ادامه داد: از طرفی این شرکت با توجه به قراردادهای فی مابین با شرکت قند بیستون، در زمین های زراعی قند بیستون، مبادرت به کشت ۱۰ هکتار گندم نموده و کاشت چغندر در حریم ذکر شده را در دستور کار دارد.

مدیرعامل شرکت تحقیقات زراعی در پایان تاکید کرد بر اساس توافق بعمل آمده با شرکت قند بیستون مقرر گردید آزمایش خاک مربوط به زمین های زراعی چغندر کاران بصورت رایگان انجام و هزینه مربوطه از سوی شرکت قند بیستون پرداخت گردد.

 استان کرمانشاه اکنون ۲ کارخانه قند فعال شامل بیستون و اسلام آبادغرب دارد و مجوز سومین کارخانه قند کرمانشاه نیز در حال طی کردن مراحل صدور است.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

امسال ۱۱ هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت چغندرقند می‌رود و پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۷۰۰ هزار تن از این محصول برداشت شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند. / ایرنا

کد خبر : 61792

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha